reklama

Proměňte staré formičky na cukroví na stylový svícen

Staré formičky na cukroví snadno proměníte na stylový svícen. Můžete je použít na výrobu lodiček do vany, minisvícínky pro adventní věnec, nebo to můžete povýšit a využít frézovanou nohu ze staré lampy. U truhláře a v hobby marketech určitě seženete i frézované komponenty nové.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Staré vánoční formičky mohou ještě posloužit jako stylový svícen (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Staré formičky na cukroví snadno proměníte na stylový svícen. A frézovaná noha ze staré lampy po babičce tak také dostane druhou šanci a neskončí na smetišti. Kde takovou nohu seženete, když se vám nic podobné doma neválí? Zajděte na bleší trh nebo do bazaru, ideálně do nějaké vetešnické hrabárny, kde můžete najít za pár korun starou lampu, ideálně nefunkční, protože použijeme opravdu jenom tu dřevěnou frézovanou nohu.

V případě, že neseženete starou, použijte klidně i jenom dřevěný hranol, nebo si nechte uříznout stojánky v hobbymarketu. A šikovný truhlář vám může nabídnout méně vydařené kousky, které by jinak vyhodil. Zkuste to!

A jak na to podle nás? Připravte si:

  • frézovanou nohu ze staré lampy nebo větší hranol (dřevěný válec)
  • dřevěnou hobby tyč pro vyplnění díry
  • barvu na dřevo, štětec
  • dřevěnou desku pro podstavce
  • pilku na dřevo
  • smirkový papír
  • šroubky a nářadí
Připravte si starou předem vše potřebné
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravte si starou předem vše potřebné
Uřízněte kus dřeva pro podstavec
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uřízněte kus dřeva pro podstavec

Dřevěnou nohu rozeberte a vyndejte si z ní jenom ty hezké frézované části. Z dřevěné desky si uřízněte čtverce, které budou sloužit jako podstavce. Svícny tak budou bezpečnější a stabilnější. Destičky poté očistěte a zabruste smirkovým papírem. Můžete mírně zabrousit i všechny rohy, nebo vytvarovat kulaté podstavce. 

Vložte dřevěnou tyč do nohy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vložte dřevěnou tyč do nohy

Uvnitř frézovaných dílků budou díry skrz na skrz. Byly tak spojené pomocí kovové tyče k sobě. Vyplníme je dlouhou dřevěnou hobby tyčí. Jednoduše uřízněte potřebnou délku a zatlučte dovnitř dílků (podle délky dílku). Díky tomu bude možné přidělat podstavec a formičku. Pokud máte jiné kusy dřeva, bez díry, tento krok vynechte. 

Přidělejte formičky na vrch nohy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přidělejte formičky na vrch nohy

Na jedné straně k stojánku svícnu přidělejte podstavec, na druhou stranu přidělejte formičku. Do středu formičky pomocí hřebíku udělejte díru (pracujte na podložce, abyste si nezničili pracovní plochu), a poté ji přišroubujte na svícen. Vše pořádně utáhněte a zpevněte. Svícen musí být stabilní. 

Natřete vše bílou barvou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Natřete vše bílou barvou

Hotový svícen natřete metodou suchého štětce bílou barvou na dřevo, případně jinou barvou, pokud se vám bude více líbit. Svícny můžete dále nazdobit mašlemi, drobnými dekoracemi nebo přírodninami podle ročního období nebo svátků. 

Svíčky do svícnu přilepte pomocí vosku. Svíčku zapalte, nakapejte trochu vosku do kovové formičky a svíčku ihned na svícen položte. Chvíli na podstavec mírně tlačte a počkejte, až vosk zatvrdne. Kvůli bezpečnosti ještě vyzkoušejte, zda svíčka opravdu dobře drží.

Svícny vždy postavte na bezpečné místo
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Svícny vždy postavte na bezpečné místo

Jak vyčistit staré formičky na cukroví

Formičky vložte do vhodného hrnce, zalijte dostatečným množstvím vody a přisypejte 2 pytlíčky prášku do pečiva. Formičky takto vařte asi 10 minut. Potom hrnec odstavte, nechte vykrajovátka vychladnout, a pak je důkladně osušte.

Pokud máte formičky hodně znečištěné až zčernalé, přidejte do vody ještě 2 polévkové lžíce jedlé sody a 2 dcl bílého octa. Vařte 15-20 minut, poté je vyndejte a nechte vychladnout. Nakonec formičky opláchněte a dobře vysušte. Při používání je nemusíte vždy po pečení umýt a už vůbec ne saponátem.

Formičky stačí vždy jen dobře vytřít ubrouskem. Malé zbytky tuku vytvoří ochranný film a formičky vám nebudou v budoucnu korodovat. Nikdy nedávejte kovové formičky do myčky na nádobí!

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 14. 12. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná