reklama

Ušetřete peněženku a vyrobte si svůj vlastní vánoční stromeček

Mini vánoční stromek vyrobený z odpadu je šetrný k přírodě i k vaší peněžence. Pokud jste se rozhodli nemít letos stromeček, zvažte ještě jednu možnost, s níž si letos přece jen vánoční stromeček můžete dopřát. A ti, co velký strom mít rozhodně budou, můžou získat inspiraci, jak z jednoho velkého stromu získat rovnou dva.

Mini vánoční stromeček z odpadu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na mini vánoční stromek budete potřebovat: 

 • chvojí (cca 5 větví)
 • aranžovací hmotu 2 balení 
 • nůž
 • vodu a velkou mísu nebo hrnec
 • adekvátně velký obal na květináč
 • drobné dekorace - baňky, šišky, mašličky, figurky, oříšky a podobně (jednoduše, co doma najdete z předešlých let)
 • 4 m dlouhá světýlka na baterii
 • špejli
 • drátek
 • háčky na stromeček
 • nůžky, případně zahradnické štípačky
Stromeček vyrobíte z větví, které by se jinak vyhodily
Stromeček vyrobíte z větví, které by se jinak vyhodily (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Aranžovací hmotu nejprve na půl hodinu namočte
Aranžovací hmotu nejprve na půl hodinu namočte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Mini vánoční stromek vyrobíte tak, že si nejprve namočíte aranžovací hmotu. Vyjměte ji z obalu a vložte ji do umyvadla, mísy nebo třeba hrnce a zalijte ji studenou vodou. Doporučuji ji rovněž i zatížit, aby rovnoměrně nasákla vodu. Hmotu nechte 30 minut namáčet.

Hmotu vsaďte do obalu na květiny a do jeho středu zapíchněte špejli
Hmotu vsaďte do obalu na květiny a do jeho středu zapíchněte špejli (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Do přiměřeně velkého květináče potom postavte na výšku nejprve jednu hmotu. Následně do jejího středu zapíchněte špejli (zasuňte ji tam tak do poloviny své délky), a potom na ni postavte druhou nasáklou hmotu.

Aby to byl skutečně stromeček, musí mít nahoře špičku
Aby to byl skutečně stromeček, musí mít nahoře špičku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Aby se hmota proměnila ve vánoční stromeček, je nutné ji nejprve nahoře nožem seříznout do špičky. Nemusíte se toho bát, jde to snadno. Teprve až pak se můžete pustit do tvoření stromečku.

Větvičky do hmoty zapichujte do kruhu a směrem odspodu nahoru
Větvičky do hmoty zapichujte do kruhu a směrem odspodu nahoru (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na můj vánoční stromeček jsem spotřebovala zhruba 5 větví, ale záleží na tom, jak jsou velké, kolik má odnoží a jak hustý stromeček uděláte. Berte to proto pouze orientačně. Odštipujte si z větví menší odnože, které zapichujte do hmoty do kruhu a směrem odspodu nahoru. Dole by přitom měly být větvičky nejdelší a směrem nahoru by se měly zkracovat. Vždy by měly sahat zhruba do poloviny předešlé řady. Na vrchol zapíchněte špičku, a pokud je potřeba, nožem ještě špičku stromku upravte.

Stromeček nejprve ozdobte světýlky
Stromeček nejprve ozdobte světýlky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Na hotový stromek nainstalujte světýlka na baterie. Stačí vám 4m řetěz se 40 LED světýlky. Omotávat je začněte tentokráte od špičky stromečku. Krabičku s bateriemi skryje dozadu do spodních větví. Měla by však být stále snadno dostupná a přece neviditelná.

Mini vánoční stromeček z odpadu (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Mini vánoční stromeček z odpadu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Stromeček podle vlastního vkusu ozdobte. Můžete použít klidně to, co jste používali v předešlých letech v rámci jiných vánočních dekorací, nebo klidně i to, co jste již na stromečku měli. Použít můžete i šišky a jiné přírodniny. Musíme však upozornit, že stromečku svědčí spíše malé ozdoby než středně velké a ještě větší. Nazdobený stromeček pak už zbývá umístit na vhodné místo.

Poznámka autora: 

 • Stromeček je i s obalem na květiny nakonec velký zhruba 50 až 75 cm, a i když se to nezdá, váží přes 3 kg. Není to tedy zase takový drobeček. 
 • Nezapomeňte ho pravidelně zalévat. 
 • Nejlepší jsou větve jedlové. 
 • Tento stromeček je ideální tehdy, když chcete ušetřit. Vyjde vás totiž na pár korun. Chvojí můžete použít třeba ze své zahrady, nebo si ho můžete za pár korun koupit tam, kde se prodávají stromečky. Vyrobit si ho můžete i tehdy, když jste si koupili velký stromeček, který bylo nutné trochu osekat. Z odpadových větví tak můžete mít druhý mini stromeček nejen do dětského pokoje.

Zdroj informací: Pinterest; autorka článku

Publikováno: 11. 12. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová