reklama

Chřipka útočí! 10 prima bylin, které se s viry poperou

Chřipková epidemie řádí v celém Česku, pacientů přibývá ve všech krajích. Jak se chřipce vyhnout a co na ni zabírá? Představujeme vám 10 prima bylin, které se s chřipkovými viry umí poprat. Jemné přírodní léky vám pomohou s prevencí, při léčení i rekonvalescenci. Víte, které jsou nejlepší?

i (Zdroj: istock.com)
Chřipka útočí: vezměte si na pomoc byliny

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které postihuje převážně dýchací cesty. Vzhledem ke krátké inkubační době 18 až 24 hodin začíná velmi náhle a bez varování. Chřipkové viry se šíří kapénkami. K tvorbě a uvolňování kapének pak dochází při kašlání, kýchání, ale i při běžném mluvení. Kapénky se společně s okolním vzduchem dostávají při vdechu do dýchacích cest dalších lidí.

Chřipka útočí: přepadení bez varování

Vzhledem ke krátké inkubační době (18 až 24 hodin) začíná chřipka často náhle a bez varování. Přestože viry do organismu pronikají přes sliznice dýchacího ústrojí, prvními projevy chřipky překvapivě nejsou ani rýma ani kašel. Zpravidla se jako první objeví vysoká horečka (38–40 °C), kterou obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Časté jsou také bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou a malátností. Během jednoho až dvou dnů nastupují rýma, bolest a pálení v krku a kašel. Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Chřipka útočí: vezměte si na pomoc byliny
i (Zdroj: istock.com)
Chřipka útočí: vezměte si na pomoc byliny

Chřipka útočí: základem léčby je postel

Základní terapií chřipky zůstává klid a odpočinek. Prvním krokem v léčbě chřipky je zalézt do postele a ležet, srážet teplotu a léčit bolest, nezapomínat na pitný režim a vitaminy C a B v přírodní podobě. Nekomplikovanou chřipku zvládnete vyléčit i sami doma. Obecně však platí, že pokud kašel trvá déle než několik dní, provázejí ho vysoké horečky, bolest, nebo dokonce vykašlávání krve, měli byste se podrobit lékařskému vyšetření.

Chřipka útočí: základem léčby je postel
i (Zdroj: istock.com)
Chřipka útočí: základem léčby je postel

Chřipka útočí: líbání jen na vlastní nebezpečí

V době řádění chřipky se vyhýbejte společnosti většího množství lidí, kde hrozí vyšší riziko infekce. Důležitá je pravidelná osobní hygiena. Častěji si myjte ruce mýdlem a teplou vodou, nedotýkejte se rukama očí a obličeje – snížíte tak riziko přenosu infekce z rukou na sliznici, používejte jednorázové kapesníky. Zvyšte příjem vitaminů optimálně v přírodní podobě a tekutin. Teple se oblékejte. A nakonec ještě jedna nepříznivá zpráva pro zamilované: líbání jen na vlastní nebezpečí! Je totiž sezona chřipek a polibek je jednou z cest, jak k ní rychle přijít.

1. Šípky, plody růže šípkové (Rosa canina) jsou  významným přírodním zdrojem vitaminu C

2. Před spaním utrhněte čerstvý list rýmovníku (Plectranthus), zlomte ho a nasajte jeho vůni

3.  Podběl lékařský (Tussilago farfara) je mezi bylinami jedničkou proti chřipce a nachlazení

4. Zázvor lékařský (Zingiber officinale) má  protivirové účinky, je ideální v boji s chřipkou

5. Skořice, aromatická kůra skořicovníku (Cinnamomum) pomáhá zbavovat se infekcí

6. Bez černý (Sambucus nigra) je vitaminovou bombou a prevencí proti chřipce 

7. Bobkový list (Laurus nobilis) má antibakteriální a antivirotické účinky 

8. Proti chřipce zkuste domácí bylinné sirupy, šťávy nebo lektvary 

9.  Postavte se chřipce běžně dostupnými potravinami, které určitě máte doma

10. Připravte si sirupy z bylin, které pěstujete na zahradě, na balkoně i doma na parapetu

Publikováno: 6. 2. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce