reklama

Myslíte si, že už nejde ušetřit víc? Omyl! Poradíme, jak na to

Také šetříte, kde se dá? I když jste důslední a myslíte si, že už není nic, co byste mohli vylepšit a ještě více ušetřit, přesvědčíme vás o opaku. Poradíme vám, jak správně užívat vaše kuchyňské pomocníky tak, abyste ušetřili ještě více.

i (Zdroj: Whirlpool)
Moderní kuchyňské spotřebiče jsou mnohem úspornější než ty staré (Zdroj: Whirlpool)

Pryč s neúspornými spotřebiči

Ne nadarmo se jim říká spotřebiče. Aby fungovaly, musejí spotřebovávat – elektřinu, plyn případně i vodu. Obecně platí, že domácí pomocníci, co mají deset a více let, už nejsou zpravidla hospodární. A pokud už fungují jen na heslo, pryč s nimi.

Nové spotřebiče vybírejte i podle štítků

Zatímco pračky, pračko-sušičky, chladničky, vinotéky a myčky nádobí se od roku 2021 označují novým systémem štítků s třídami A-G, další spotřebiče teprve na přeštítkování čekají. Proto ty nejúspornější pečicí trouby, sporáky, odsavače nebo sušičky prádla najdete ve třídě A+++. Informaci o energetické účinnosti každého spotřebiče najdete povinně uvedenou na štítku jak v kamenných obchodech, tak na webu výrobce i prodejce.

Energetický štítek pomůže v orientaci při nákupu spotřebiče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Energetický štítek pomůže v orientaci při nákupu spotřebiče

Pečení sladké i slané

Pečení dělá domov domovem. Rozhodně není potřeba se pečených dobrot pod vidinou nákladů vzdát - spíš hledat cesty, jak využívat možnosti spotřebiče naplno. Pro pečení více pokrmů najednou je vhodné využít funkci horkovzduchu.

Například funkce Cook3 nebo dokonce Cook4 umožňuje připravit až čtyři různé chody najednou bez smíchání chutí i vůní.

Jako první vložíte pokrm s nejdelší dobou přípravy, a pak přidáváte další, případně prohazujete umístění plechů a upravujete teplotu. Prostor trouby vyhřejete jednou, a mnohem lépe teplo využijete. A ještě k tomu šetříte i svůj čas. Není tedy řeč o pečení čtyř plechů cukroví, ale o běžné přípravě vícechodového oběda.

Využijte funkce, která umožní pečení více pokrmů najednou
i (Zdroj: Whirlpool)
Využijte funkce, která umožní pečení více pokrmů najednou

Podceňovaný pomocník s mikrovlnami

K úsporám vám pomůže i mikrovlnná trouba. Třeba při ohřevu, když využijete poklop. Pokrm naservírujete na talíř, zakryjete, a vytvořená pára jej zregeneruje. Ušetříte tak několik malých hrnců, v nichž byste na varné desce ohřívali na několika hořících třeba maso, přílohu a omáčku a hrnce následně umývali v myčce nádobí. Takhle je vše hotové za pár minut, a zašpiníte jen jeden talíř.

Dobrá multifunkční mikrovlnka s unikátní funkcí Crisp a CrispFry a patentovaným zapékacím talířem dovede i péct pokrmy s křupavým povrchem a kůrčičkou, zapékat nebo fritovat bez tuku jako horkovzdušná fritéza. A horkovzdušný ohřev nahradí klasickou troubu. V takové mikrovlnné troubě můžete připravit vlastně všechno - křupavou pizzu, hranolky i rybí prsty, nedělní pečené kuře s křupavou kůžičkou nebo vláčný štrúdl. Navíc za mnohem kratší čas a s minimem energie. A funkce pro vaření v páře pomocí speciální nádoby vám nabídne výhody parní trouby.

Odsavače

Aby odsavače fungoval co nejlépe, je třeba, abyste jej zapnuli ještě chvíli před vařením. Když už je nad hrncem plno páry, je to pozdě. Odsavače totiž potřebuje pro optimální chod vytvořit podtlak. Tehdy je i odsávání nejúčinnějšíNěkterým lidem vadí hluk, a tak odsavač zapínají co nejpozději. To ale není dobře. Je lepší si pořídit odsavač s účinným perimetrickým odsáváním a skutečně tichým chodem.

Varné desky

Rekordmany v účinnosti a nízké spotřebě jsou jak známo indukční desky; porazí plyn i rychlovarnou konvici. Mohou mít i automatické funkce, které odvedou daný úkol co nejúsporněji. A také možnost vaření na spojené ploše ve velké nádobě, ale také až ve třech menších. Jestli nedáte dopustit na plyn, výhodné jsou varné desky s dvoukorunkovými hořáky, které vytváření dva prstence s velmi efektivním ohřevem uprostřed i vně hořáku.

Indukční deska je rychlá a úsporná
i (Zdroj: Whirlpool)
Indukční deska je rychlá a úsporná
Unikátní Multilevel Flame s krokovou regulací plamene zase zaručí vždy stejné, přesné nastavení intenzity ohřevu, kterou pro daný úkol potřebujete.

Je tu ještě i trik našich babiček: používejte pokličky. A také nádobí se silným dnem, třeba litinové, které mnohem lépe akumuluje a drží teplo. Zdroj ohřevu tak můžete i vypnout o něco dřív, a pokrm sám „dojde“. Mnohem rychlejší a úspornější je také vaření v tlakovém hrnci.

Úsporných spotřebičů se nemusejí vzdávat ani milovníci klasiky
i (Zdroj: Whirlpool)
Úsporných spotřebičů se nemusejí vzdávat ani milovníci klasiky

U myček víc využívejte automatiku

Myčky jsou skvělým pomocníkem, co šetří skutečně velké množství vody a času. To ví každý, kdo strávil, byť jen den bez jejích služeb. Nastavením automatického programu předejdete nesprávné volbě a zbytečnému plýtvání.

Myčky nádobí šetří čas i energii
i (Zdroj: Whirlpool)
Myčky nádobí šetří čas i energii

Speciální programy, jako je intenzivní mytí při vysoké teplotě, je zbytečné používat, když k tomu není důvod. Hodně energie ušetří i přirozené dosušování při otevřených dvířkách, pokud myčka tuto možnost má. Navíc tento systém brání i možnému šíření bakterií v teplém, vlhkém prostředí bez přístupu vzduchu. Myčku i filtr opět pravidelně čistěte. Jinak je činnost cirkulačního čerpadla ztížená, což se odrazí na spotřebě.

Zdroj informací: Whirlpool, jakusetrit.cz, novinky.cz

Publikováno: 15. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce