reklama

Máte kardiovaskulární potíže? Možná za to může váš chrup

Důslednost se vyplatí hlavně v oblasti ústní hygieny, jejím nedodržováním může vzniknout zánět dásní, který je předzvěstí paradentózy. Ta je často velmi nebezpečná pro celý zbytek organismu. Vědeckými studiemi už byla prokázána její souvislost s rozvojem kardiovaskulárních chorob nebo s neprůchodností cév.

i (Zdroj: TrueLife)
Kardiovaskulární potíže? Možná za to může váš chrup (Zdroj: TrueLife)

Bakterie v zánětlivých ložiscích v ústech se mohou šířit do celého těla a způsobovat nové infekce. Proto si notnou dávku pozornosti zaslouží i váš jazyk, kde se drží bakterie, které umí napáchat velké škody.

Bakterie se usazují na zubech, odkud se je každý den snažíme co nejpoctivěji odstranit. Velké množství jich ale zůstává i na jazyku. Jejich nahromaděním vzniká biofilm, který jde velmi špatně odstranit. Bakterie se totiž schovávají v chuťových pohárcích pod povrchem biofilmu.

Nestačí proto po vyčištění zubů pouze vypláchnout pusu vodou a myslet si, že jsme bakterie zničili. Naopak. Ty, které na jazyku zůstaly, se rychle rozmnoží a slinami se dostanou zpět na zuby. Kvůli tomu pak můžete bojovat nejenom s kazivostí zubů, ale i s dalšími problémy.

Odstraňte příčinu zápachu!

Máte pocit, že vám i přes veškerou péči o zuby zapáchá z úst? Zaměřte se na tři oblasti čištění. Problémem je možná právě váš jazyk. Ve spojení se zanesenými mezizubními prostory a nánosem zubního plaku může vznikat velmi nepříjemný odér, který by mohl začít znepříjemňovat život nejenom vám, ale i vašemu okolí.

Neméně důležité jsou ale i mezizubní prostory. V první řadě by měli lidé pravidelně navštěvovat dentální hygienistku. Ta jim vyčistí mezizubní prostory a pomůže s výběrem mezizubních kartáčků a může doporučit i ústní sprchu. Ta je pomocníkem v okysličování mezizubních prostor a pročištění v místech, kde často ulpívá jídlo. To vše přispívá k rychlejšímu hojení a obnovení poškozené dásně.

Máte pocit, že vám i přes veškerou péči o zuby zapáchá z úst? Zaměřte se na tři oblasti čištění
i (Zdroj: TrueLife)
Máte pocit, že vám i přes veškerou péči o zuby zapáchá z úst? Zaměřte se na tři oblasti čištění

Riziko bezzubosti

Bakterie ale nestojí jen za pachem z úst. Můžou mít na svědomí mnohem horší věci. Třeba paradentózu. Ta vzniká kvůli usazování zubního plaku po stranách zubů, kde se mění na zubní kámen. Z toho se může časem vyvinout zánět, který provází krvácení dásní, ústup dásní a odhalování krčků. To, že budete mít zuby citlivé na teplé a studené jídlo či nápoje, pak může být ten nejmenší problém.

Kvůli napadení parodontu by vám zuby mohly i vypadnout. Paradontóza je dle průzkumů nejčastější onemocnění (téměř z 90 %) u lidí nad 30 let. Počínajícím zánět dásní trpí až 90 % dospělé populace. Zánět dásní je způsoben nedostatečnou ústní hygienou, množením zubního plaku a tvorbou zubního kamene. Neléčený zánět dásní časem přechází v závažnější onemocnění zvané parodontitis (parodontóza).

Zákeřnost parodontitidy spočívá v tom, že probíhá pomalu. Pacient nemá dlouho žádné potíže a tím pádem jim nevěnuje pozornost. Paradontóza začíná krvácením dásní, později vznikají parodontální choboty a tím se zvětšuje prostor mezi zubem a dásní.  Někdy zuby začnou měnit své umístění. Dáseň krvácí, otéká a bolí. Kost ubývá, důsledkem reakce organismu na infekci. Následkem je postupné uvolňování zubů.

Jaké jsou další výhody čisté a zdravé dutiny ústní? Díky čistému jazyku se vám zdokonalí vnímání chutí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jaké jsou další výhody čisté a zdravé dutiny ústní? Díky čistému jazyku se vám zdokonalí vnímání chutí

Obyčejný, sonický nebo rotační?

Péči o svoji dutinu ústní můžete provádět pomocí nejrůznějších zubních kartáčků. Jak se v nich ale vyznat?

Zuby samozřejmě můžete čistit klasickými zubními kartáčky, u kterých se doporučuje při čištění manuálně vytvářet tlak na zuby a mít kartáček s hustými a jemnými štětinkami, které mají rovná vlákna. Velmi často se ale stává, že zubní plak neodstraníte dostatečně. Kartáčkem se totiž nedostanete úplně všude. Plak pak na těžko dostupných místech zůstává a zubnímu kazu nestojí nic v cestě.

Pro důkladné odstraňování zubního plaku jsou velmi vhodné sonické kartáčky, které může používat každý. Používají se však na trochu jiném principu než obyčejný zubní kartáček. Sonickým kartáčkem se na zuby netlačí. Zubů se dotýkají pouze konce štětinek, které jsou tvrdší a mají jinou délku. Fungují na bázi ultrazvuku, který rozvibruje vlákna kartáčku natolik, že dokáží vyčistit i těžko přístupná místa v ústech. Navíc jsou vhodné i pro ty, kteří, už některým z výše uvedených problémů trpí. Vhodné jsou také pro nositele rovnátek. Sonické kartáčky jsou velmi šetrné, a navíc jsou vybaveny čisticím programem Sensitive, díky kterému ustupování dásní, odhalování krčků nebo poškozená sklovina opravdu nehrozí.

Na trhu najdete také rotační nebo tzv. oscilační kartáčky, které vytvářejí rotačně-oscilační pohyb. Pracují tak, že malá a měkká hlavička rotuje, musí se přiložit šikmo k zubu a postupovat přes jednotlivé zuby podél celé čelisti. Nevýhodou tohoto kartáčku je, že nedokáže efektivně masírovat dásně a neproniká mezi zuby. Při špatné technice a dlouhodobém užívání může zapříčinit ústup dásní, kazivost-převážně v krčkové oblasti a zánět dásní. Nedoporučuje se u dětí, pacientů s rovnátky ani se zubní náhradou.

Péči o svoji dutinu ústní můžete provádět pomocí nejrůznějších zubních kartáčků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péči o svoji dutinu ústní můžete provádět pomocí nejrůznějších zubních kartáčků

Čistý chrup, půl zdraví?

Jaké jsou další výhody čisté a zdravé dutiny ústní? Díky čistému jazyku se vám zdokonalí vnímání chutí. Jelikož se vám pročistí chuťové pohárky, sladká bude sladší, kyselá kyselejší a požitek z jídla budete mít o několik levelů lepší. Navíc se vám také zvýší imunita. Když budete mít čistší jazyk, do oběhu se vám nedostane tolik toxinů. Měli bychom si uvědomit, že dutina ústní je propojená s celým naším organismem.

Právě zanedbaná ústní hygiena, která časem vede k vážným a rozsáhlým zánětům dásní, stojí v popředí všech potenciálních zdrojů infekce a rizika poškození vzdáleného orgánu. Ohrožení jsou i astmatici nebo cukrovkáři. Záněty zubní dutiny mohou poškodit i ledviny nebo přitížit lidem trpícím artritidou. Na pozoru by se ale měly mít i těhotné. Parodontitida totiž může způsobit potrat nebo předčasný porod.

Zdroj informací: TrueLife; vitalia.cz

Publikováno: 7. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce