reklama

Kopřivou můžete nejen detoxikovat organismus, její využití je opravdu široké

Podzimní detoxikace organismu je prevencí před virovými a bakteriálními onemocněními. K němu nám může pomoci bylina, která je známá svou žahavostí a její výskyt je velmi hojný. Kopřiva dvoudomá má mnoho léčebných účinků, užívá sušená či čerstvá. Poradíme, jak ji nejlépe využít v podobě čaje, tinktury, odvaru, koupele nebo sirupu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kopřiva dvoudomá detoxikuje organismus a má i další využití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je vytrvalá bylina, která je charakteristická svými žahavými chloupky na listech i oddenku. Dorůstá do výšky 40-150 cm. Zelené až šedavě zelené listy mají vejčitý až kopinatý tvar, na okraji typicky pilovitý. Květy jsou jednopohlavní, jednodomé i dvoudomé, ve tvaru hroznu či klasu a plody – nažky zbarvené do světle hněda až šeda. Vyskytuje se hojně na vlhkých, dobře živených, těžších půdách, na březích vodních toků, v křovinách, lužních lesích, opuštěných místech, rumištích i v příkopech a vytváří, husté celistvé plochy.

Nať a listy obsahují velké množství zeleného barviva-chlorofylu, vitamin C, D, třísloviny, hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, serotonin, rutin a kvercetin. Semena ze samičích květů jsou často označována za super potravinu, protože obsahují vysoké množství nutričních látek, vitaminů A, B, C, E a minerálů – železo, vápník a draslík.

Sušená kopřiva má stejnou účinnost jako čerstvá
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Sušená kopřiva má stejnou účinnost jako čerstvá

Kopřiva dvoudomá má velmi dobrý vliv na slinivku břišní, napomáhá čištění krve a zároveň podporuje krvetvorbu. Příznivě působí při nemocech dýchacích orgánů, zánětech močových cest a chorobném zadržování moči, je účinná při ledvinových a močových kamenech či písku. Rovněž snižuje obsah cukru v krvi. Užívá se jako podpůrná léčba při onemocněních trávicího ústrojí. Zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů.

Při sběru vybírejte místa nezatížená znečištěním ovzduší, není vhodné sbírat kopřivu v místech u silnic nebo průmyslových zónách měst, rovněž ani u zemědělských ploch zatížených dusičnany. V případě popálení kopřivou pokožku chlaďte studenou vodou. Pozor by si měli dávat lidé s přecitlivělostí na histamin. Přestože přináší kopřiva organismu prospěch, měla by se užívat dlouhodobě a nadměrně jen při obtížích.

Odvar z kořene je ideální udělat na podzim
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Odvar z kořene je ideální udělat na podzim

Odvar z kořene

Pokud vás trápí opary, plísně nohou nebo ekzémy využijte kopřivu na očistnou kúru. Na podzim stahuje kopřiva do kořene veškeré zdraví prospěšné látky, které využijte na detoxikační kúru. Vyčištění a opraný kořen kopřivy osušte, pokrájejte na kratší kousky a přelijte studenou vodou. Po dobu 10 minut povařte a nechte ještě 10 minut louhovat.

Užívejte po doušcích nejprve první polovinu odvaru, zbylou část uchovejte například v termosce a po osmi hodinách ji pomalu dopijte. Odvar z kořene, který obsahuje kyselinu křemičitou, můžete využít i jako vlasový aktivátor ve formě oplachu vlasů nebo na potírání vlasové pokožky hlavy.

Mladé výhonky kopřivy využijte na čaj
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Mladé výhonky kopřivy využijte na čaj

Čaj

Mladé výhonky, které rostou na jaře nebo po otavě na podzim, můžete využít na ochranu před virovými a antibakteriálními onemocněními ve formě pročišťujícího čaje. Postačí, když spaříte vrchovatou lžíci čerstvých nebo sušených výhonků horkou vodou a necháte chvíli vylouhovat. Pijte po malých doušcích preventivně denně jeden šálek po celý rok. 

Čaj z kopřivy detoxikuje organismus
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Čaj z kopřivy detoxikuje organismus

Čajová kúra

Čaj je vhodný pít při nedostatku železa nebo jako detoxikaci organismu. Opět využijte mladé výhonky čerstvé či sušené, které spaříte horkou vodou a necháte krátce vylouhovat. Pijte ráno nalačno půl hodiny před snídaní jeden šálek, další jeden až dva šálky po malých doušcích i během dne. K dochucení použijte mátu nebo heřmánek či lžičku medu.

Tinktura    

Tinktura je vhodná na pročištění organismu, na podporu cévní soustavy, močových cest, trávicího traktu nebo pokožky. Na přípravu využijte celou nať nebo oddenek, který vykopejte na jaře nebo na podzim, kdy obsahuje nejvíce účinných látek.

Omyté a najemno nakrájené kousky vkládejte do sklenice až po hrdlo a zalijte 40% čistým alkoholem. Nechte po dobu 14 dnů na teplém místě louhovat. Běhen této doby pravidelně protřepávejte. Následně sceďte a slijte do skleněné lahvičky, kterou uchovávejte v chladném a temném místě. Užívejte 2-3krát denně po dvaceti kapkách. 

Sirup

Z čerstvé nati je velmi účinný sirup, který připravíte z ¼ kg nati, kterou zalijete studenou vodou a 10 minut povaříte. Necháte pod pokličku louhovat po dobu 24 hodin, následně sceďte a výluh smíchejte s 0,5 kg medu. Uchovávejte nejlépe v lednici. Užívejte jednu polévkovou lžíci na podporu imunity nebo při problémech s prostatou.

Koupel

Dobře omyté dvě hrsti oddenku, stonku nebo listů přidejte do 5 l vody a nechte přes noc louhovat. Druhý den přiveďte směs k varu a využijte na 20minutovou koupel nohou. Kopřivu nevyjímejte. Tuto směs lze použít opakovaně.    

Kopřiva se neužívá jen jako léčivá bylina, ale má své uplatnění i v kuchyni jako doplněk mezi kořením a zeleninou. Hodí se do nádivek, jako příloha k masům nebo jako jarní koření do polévek.  

Tip:

Pro výluh na vlasy budete potřebovat pět vrchovatých lžic sušené či čerstvé kopřivy, které zalijte 5 l studené vody a pomalu přivedete k varu. Pozor, výluh se nesmí vařit! Nechte 5 minut vyluhovat a poté sceďte. Používejte na umytí vlasy. Oplachováním získají vlasy lesk, hustotu a omezí se tvorba lupů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; R. Šťastná: 105 bylinek a koření; kvetenacr.cz; lekarna.cz

Publikováno: 23. 11. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská