Jednoduchá patina a zdobení starého nádobí z něj udělá zajímavou dekoraci. Takový kousek se určitě hodí do malebné chaloupky, ale zajímavě může doplnit i moderně zařízenou kuchyň. Zkuste si s námi metodu suchého štětce a tupování.
Patina se pro staré nádobí přímo nabízí. Forma na bábovku po mamince, pekáč na buchty po babičce nebo jen stará pánvička na palačinky, to vše můžete proměnit na krásnou originální dekoraci jednoduchou technikou. Vysloužilé nádobí, které už nejde používat, ale nechcete ho vyhodit, nebo si ho chcete ponechat jako nostalgickou památku, upcyklujte a vyrobte si z něj milou dekoraci na zeď. Jak na to?
Připravte si:
- staré nádobí
- barvy
- štětce
- houbičku
- šablony
- kolíčky
Nádobí očistěte a osušte. Suchým štětcem nebo houbičkou pak natřete základní barvu a vytvořte tak patinu. Natírejte a ťupejte tak, abyste nevyplnili barvou celou plochu, ale ponechali nepravidelná volná místa, jakoby byla barva místy odřená. Nechte vrstvu dostatečně uschnout.
Dalšími vybranými barvami pak můžete na nádobí namalovat různé vzory a tvary. Pomocí tupovací techniky a různých šablon můžete na nádobí přidat rovnoměrné konkrétní vzory. Vzory nechte důkladně oschnout. Dekorujte podle zařízení chaty či kuchyně z pohledové strany.
Okraje nádobí můžete nechat jenom se základní barvou, nebo tam umístěte malé jemné doplňující vzory. Dávejte pozor, abyste si jednotlivé barvy a vrstvy při práci nepoškodily, raději pracujte pomalu a nechte každý vzor dobře zaschnout. Barvy nedávejte příliš, aby se vám nerozpíjela.
Nechte vše důkladně oschnout. Jako finální vrstvu můžete nastříkat nebo natřít bezbarvý ochranný lak, ten ale není nutností. Před aplikací laku musí být celá malba důkladně suchá, nechte jí proto zaschnout min. 24 hodin. Nakonec si krásnou dekoraci pověste na zeď na viditelné místo.
Tip:
Aby se vám víčko po použití na plechovku nepřilepilo a mohli jste později barvu opět snadno otevřít, vždy oba okraje – jak víčka, tak plechovky, důkladně otřete suchým hadříkem a při zavírání vložte mezi plechovku a víčko igelitovou fólii (třeba pevnější potravinovou). Nové otevření bude pak mnohem snadnější a rychlejší.
Plechovku s barvou zavřete důkladně, aby barva nevysychala, do prostoru se nevypařovaly chemikálie z barvy a také by neměla barva samovolně vytéct ven při převrhnutí. Vždy po práci a zkontrolujte opatrným otočením nádoby, zda někde barva neteče ven.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 13. 11. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná