reklama

Jednička proti chřipce a nachlazení: Podběl pomáhá při kašli i únavě

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je mezi bylinami jedničkou proti chřipce a nachlazení. Sotva roztaje sníh a jarní slunce probudí žluté květy podbělu k životu, neváhejte a nasbírejte si je, protože pak se po nich slehne zem. Ale dobrá zpráva je, že i podbělové listy jsou léčivé.

i (Zdroj: istock.com)
Zařaďte podběl do domácí lékárny (Zdroj: istock.com)

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá rostlina s dlouhými plazivými oddenky, vysoká 2 až 15 cm. Žluté květy rozkvétají za slunného počasí od února do dubna, za nepříznivého počasí a na noc se květy zavírají. Po dokvětu vyrůstají z listových pupenů velké srdčité listy, které mají až 20 cm v průměru. Podběl roste často ve velkých skupinách, daří se mu na polích, stráních, březích vodních toků i v příkopech podél cest. Potřebuje dostatek vápna a vlhkosti.

Jak se podběl sbírá a suší

Květy podbělu lékařského se sbírají na počátku rozkvětu za suchého počasí (ideálně mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední) odštípnutím ze stonku; nesmí se pomačkat. Méně známý je sběr listů podbělu, které se objevují až po odkvětu. Zdravé listy bez řapíků sbírejte v květnu až červenci nejlépe do deváté hodiny ranní. Květy sušte v dobře větrané místnosti rozložené na sítech nebo papíře. Pokud je sušíte umělým teplem, nesmí teplota překročit 40 °C. Dobře usušené květy si zachovávají původní barvu, květy, které při sušení dozrály v chmýří, jsou bezcenné. Listy sušte stejně jako květy, teplota při umělém sušení nesmí překročit 35 °C. Květy i listy skladujte ve vzduchotěsných sklenicích, aby nezplesnivěly.

Proč a jak podběl pomáhá

Listy i květy podbělu lékařského obsahují slizy, hořčiny, třísloviny, minerální soli, karotenoidy, silice, fytosteroly a necidy. Květy navíc obsahují flavonoidy a žluté barvivo xantophyl. Listy kyselinu gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou, polysacharid inulin, cholin, cukry, zinek a draslík. Podběl lékařský pomáhá při chřipce, nachlazení, kašli a rýmě, protože přispívá k  normální funkci horních dýchacích cest; je dobrý i pro astmatiky. A protože podběl zároveň posiluje imunitu, je ideální také v boji s jarní únavou, která může být po zimě snížená. Organismus je tak odolnější a dokáže se lépe bránit jarním virózám.

Podběl lékařský se suší a skladuje na vhodném místě
i (Zdroj: istock.com)
Podběl lékařský se suší a skladuje na vhodném místě

Pro léčbu kašle a dalších respiračních potíží, především zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích, se užívá čaj ze sušených květů. Pomáhá rozpouštět a uvolňovat usazený sekret a potlačuje zánět, tím usnadňuje odkašlávání a urychluje léčení. Protizánětlivých účinků podbělu lze využít při bolesti v krku nebo při zánětech dásní.

Podbělový nálev pomáhá proti kašli
i (Zdroj: istock.com)
Podbělový nálev pomáhá proti kašli

V takovém případě nálev užívejte jako kloktadlo. Jednu vrchovatou lžíci sušených podbělových květů zalijte 500 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat a potom sceďte. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Je dobré ho osladit medem. Podběl se užívá buď samotný, nebo ve směsi s květem černého bezu nebo listem jitrocele.

Listy podbělu mají velice podobné účinky jako květy, připravuje se z nich výborný sirup proti kašli. Z podrcených listů se dělají obklady na prsa pro podporu léčby plicních a průduškových onemocnění. Sušené listy podbělu se používaly jako fajfkový tabák. Jejich kouření pomáhá při těžkostech s dechem a bolestech zubů.

Na co si dát při užívání podbělu pozor

Čaj z listů a květů by se neměl užívat dlouhodobě, některé látky v něm obsažené mohou mít škodlivý účinek na játra. V čajových směsích, kde podběl tvoří zhruba 15% podíl, není nebezpečný. I přesto by maximální doba užívání v roce neměla překročit 6 týdnů. V těhotenství a při kojení se vzhledem k obsahu pyrrolizidinových alkaloidů k vnitřnímu užití podběl lékařský nedoporučuje vůbec.

Květy i listy podbělu jsou léčivé
i (Zdroj: istock.com)
Květy i listy podbělu jsou léčivé

Recept na podbělový med

Zhruba 450 g čerstvě utržených květů zalijte 3 l vroucí vody, přikryjte a nechte asi 12 hodin vyluhovat. Sceďte a z květů důkladně vymačkejte všechnu šťávu. Přidejte 3 kg krystalového cukru, šťávu ze 4 citronů, přiveďte k varu a za stálého míchání vařte, dokud med nezhoustne do konzistence hustého sirupu. Horký podbělový med rozlijte do vyvařených sklenic, dobře uzavřete. Užívejte po lžičkách nebo v čaji.

Zdroj informací: lekarna.cz; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 4. 1. 2023, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová