reklama

Onemocnění dýchacích cest u psa

I váš pes může z podzimních plískanic a rozdílných teplot v noci i přes den onemocnět stejně jako člověk. Nejčastěji se jedná o nachlazení, které se projevuje rýmou, kašlem nebo bolestí v krku. Mnohdy je onemocnění závažnějšího charakteru, a proto poradíme, jak nejúčinněji pomoci vašemu psu, kdy navštívit veterináře a jak onemocnění předcházet.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
I pes může mít onemocnění dýchacích cest (Zdroj: Šárka Miškovská)

Mezi nejčastější příznaky onemocnění patří: dušnost, kašel, výtoky z nosu, ale může to být i únava, nechutenství nebo hubnutí. Vážnější onemocnění způsobné viry nebo bakteriemi může postihnout plíce nebo dutinu hrudní a projevuje se i horečkou.

Rýma nemusí být způsobena jen prochladnutím, ale může být způsobena alergií, viry, bakteriemi nebo plísněmi. Proto je velmi důležité zjistit příčinu, protože se může jednat o závažné vysoce nakažlivé onemocnění způsobené viry nebo bakteriemi.

Kašel je nejčastějším příznakem onemocnění horních cest dýchacích, kdy je pes smutný, unavený a stále pokašlává. Příčinou může být prochladnutí po studené koupeli, protože při venčení málokterý pes odolá kachnám plavajícím v rybníku. Dlouhé stání v nevlídném nebo mrazivém počasí bez možnosti pohybu může mít za následek zánět močových nebo dýchacích cest.

Psincový kašel se šíří kapénkovou infekcí a je vysoce nakažlivý pro ostatní psy. Jde o zánět horních cest dýchacích postihujících především hrtan a průdušnici. Projevuje se po 3–7 dnech od nákazy kromě suchého a křečovitého kašle i výtokem z nosu, nechutenstvím a celkovou skleslostí.

Sirup z jitrocele je dobrý pomocník
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sirup z jitrocele je dobrý pomocník

V začátcích onemocnění můžete vyzkoušet domácí léčbu spočívající v podávání jitrocelového sirupu dvakrát denně v dávkách pro děti. Heřmánkový čaj s medem může od onemocnění rovněž ulevit, nedávejte však psovi pít horký, ale mírně vlažný. Nikdy psovi nedávejte léky proti bolesti a zánětu, které jsou určeny pro člověka. Mohou způsobit psovi velmi vážná zdravotní rizika, jakými jsou například poškození trávicího traktu. Důležitý je klidový režim, který se vyznačuje jen krátkými procházkami na vyvenčení po dobu 14 dnů.

Ochranu před nepřízní počasí zaručí přiměřený obleček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ochranu před nepřízní počasí zaručí přiměřený obleček

Pokud nemá pes podsadu, nebo je menšího vzrůstu, je vhodné jej obléci do přiměřeného oblečku, který ochrání zvíře před chladem a vlhkem. Krmte výživnou stravou, která je měkká a vlažná. Nejsou vhodné tvrdé a suché granule, které se budou psovi špatně polykat.  

Po několikadenním kašli, kdy už domácí léčba nepomáhá a pejsek je celkově skleslý a trpí nechutenstvím, máte nejvyšší čas navštívit veterinárního lékaře. Po prohlídce, která spočívá v kontrole plic a srdce, může doporučit zahájení léčby protizánětlivými preparáty nebo antibiotiky určenými přímo pro psy.

Pokud má pes suchý, teplý čumák, který může být popraskaný, má s největší pravděpodobností zvýšenou teplotu nebo horečku. Teplotu změřte teploměrem (nejlépe digitálním s měkkým koncem) zavedeným do konečníku. Hodnota běžné teploty u psa je o jeden až dva stupně vyšší než u člověka. Vyšší hodnota než 39,5 °C značí horečku a je nutné vyhledat veterinárního lékaře, protože může dojít při neléčených příznacích psincového kašle k zápalu plic a úhynu zvířete.

Nezapomeňte, že je toto onemocnění vysoce nakažlivé, a proto by měl být pes v izolaci od ostatních psů, především v parcích nebo dalších plochách s větší koncentrací psů. Tímto onemocněním mohou trpět všichni psi, více však mají predispozice mladí psi nebo plemena s krátkými čumáky, jakými jsou pekinéz, mops, buldoček, boxer, bostonský teriér a další.

Dále ke vzniku onemocnění může přispět i stres, vysoká zátěž nebo chronické onemocnění. Vhodnou prevencí, proti psincovému kašli je očkování, které je doporučeno u psů, kteří trpí na časté záněty horních cest dýchacích.

Aplikace vakcíny do nosu není složitá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Aplikace vakcíny do nosu není složitá

Vakcínu může zvířeti píchnout pod kůži veterinární lékař přímo v ordinaci, nebo můžete využít tu, kterou budete aplikovat psovi sami doma, a to nakapáním do nosu zvířete. Tato podání vakcíny je mnohem účinnější, protože imunita vzniká mnohem rychleji přímo v nosní sliznici. Toto očkování je někdy vyžadováno i v ubytovacích zařízeních jako prevence proti šíření tohoto onemocnění.

Dalším preventivním opatřením může být podávání preparátů na podporu imunity přímo určené pro psy. Podávání zvýšené dávky vitaminu C nemá pro psa nijak zvláštní význam, protože si jej pes na rozdíl od člověka dovede vyrobit v organismu sám.

Chraňte psa před prochladnutím ve studené vodě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Chraňte psa před prochladnutím ve studené vodě

Celková prevence proti prochladnutí a onemocněním dýchacích cest je kvalitní výživná strava, dostatečný pohyb, zabránění prochladnutí, promočení a držení psa v teple.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; ZooFIX.cz; veterinadonovalska.cz; veterina-info.cz

Publikováno: 12. 11. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská