reklama

Co dělat, aby muškáty přežily zimu

V listopadu končí vegetační období balkonovým rostlinám. Některé uložíte do kompostu, ale jiné, jako jsou například muškáty, můžete jednoduše zazimovat třeba doma za oknem. Na správnou přípravu a vhodné podmínky si posvítíme na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zazimované muškáty v místnosti s teplotou do 10 °C přežijí bez problémů až do jara (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S přípravou na zazimování muškátů začněte ještě v letním období, kdy se již začnou dny výrazněji zkracovat. Ideální doba pro zahájení těchto procedur je měsíc září. V tu dobu začněte mírně omezovat zálivku a postupně úplně utlumte hnojení tekutými preparáty. V sezóně, během hlavního období kvetení, hnojte jednou za dva až tři týdny. Po rozběhu zazimovacích procedur pak přihnojte jednou v září, a když rostliny ještě kvetou, tak poloviční dávkou ještě v říjnu.

Jakmile se teploty během října sníží, muškáty ostříhejte, díky čemuž si velmi rychle rostliny rozmnožíte. I na podzim odebrané řízky velmi dobře zakoření, pokud použijete práškový stimulátor a mladé rostlinky zasadíte do substrátu. Na zazimování je nutné ostříhat také všechna květenství, aby rostliny nebyly zbytečně vysilovány.

Takové krásné rostliny nevyhazujte, při správném zazimování i příští rok nadělají spoustu parády
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Takové krásné rostliny nevyhazujte, při správném zazimování i příští rok nadělají spoustu parády

Muškáty zimujte za oknem, a to nejlépe v nevytápěných místnostech, kde teplota nepřekročí hodnotu 10 °C, avšak nesmí výrazněji klesnout. Pozornost věnujte nejen pravidelné kontrole stavu, nezapomínejte ani na pravidelnou, leč výrazně omezenou zálivku. V zimě stačí rostliny zalévat velmi mírnou dávkou vody jednou za tři týdny až měsíc, substrát by neměl být výrazně vyschlý, jinak se může stát, že rostliny ještě před nástupem jarního období uhynou. Udržení teploty kolem 10 °C je vhodné jak pro klasické vzpřímené a převislé muškáty, tak i pro jejich anglické kultivary, které jsou velmi dekorativní.

Občasné rosení je vhodné jako prevence před napadením škůdci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Občasné rosení je vhodné jako prevence před napadením škůdci

K postupnému probouzení z období zimního odpočinku je nejlepší přistupovat od března. Muškáty přeneste do teplejšího prostředí a postupně zvyšte zálivku. V dubnu proveďte důkladnou kontrolu všech exemplářů, jejich přesazení do nového substrátu a tedy provedení přípravy na další sezónu. Zhruba 14 dní po přesazení už poprvé přihnojte.

Zdroj informací: dumazahrada.cz

Publikováno: 10. 11. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček