reklama

Oslíčku, netřes se aneb Jak se správně postarat o osla?

Chovat osly v našich podmínkách není úplně obvyklé snad možná pro jejich pověst, která je provází po celá staletí. Jsou osli opravdu tak tvrdohlaví a opravdu je s nimi těžké pořízení? Jsou hloupí, jak se o nich traduje? Je na čase dozvědět se o těchto zajímavých zvířatech celou pravdu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak se postarat o osla jako o domácího mazlíčka? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Osel domácí

Osel domácí (Equus africanus f. asinus) je domestikovaný lichokopytník podobný koni. Jeho předkem byl divoký osel somálský a núbijský. V současnosti jsou tyto divoké formy osla na pokraji vyhynutí. Osel je jako domácí hospodářské zvíře i mazlíček rozšířen po celém světě a nalezneme je prakticky na každém světadílu. Je to býložravec a patří do skupiny lichokopytníků. 

Dorůstá kohoutkové výšky od 110 do 125 cm. Samice bývají menší než samci. Mají šedou srst s typickým podélným pruhem černé barvy uprostřed hřbetu, srst na břiše je bílá. V zajetí se dožívají i 30 nebo 40 let, ve volné přírodě pouze 10 až 15 let především proto, že ve volné přírodě padnou velmi často za oběť šelmám.

Využití

Osel je používán především k nošení břemen, protože zdravý a dobře živený oslík unese až 300 kg, méně často se používají také k tahu, jízdě či je chován pro mléko, maso a kůži. Samice se nazývá oslice, mládě oslátko nebo hříbě.

Osel domácí je býložravec
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Osel domácí je býložravec

Pastva

Nároky na pastvu jsou u osla téměř stejné jako u koně, ale pastvina pro osly by měla být chudší. Nadbytek chutné a výživné píce vede u oslů k nadváze a k ní se samozřejmě posléze přidruží i další zdravotní komplikace. Pokud tedy chceme míz oslíka v plné kondici a zdravého, nebudeme mu nadměrně dopřávat. 

Oslí tvrdohlavost

Osel je podle pověry tvrdohlavý, jenže to je pouze pověra. Osel je chytré a velmi rozvážné zvíře, které nad vším přemýšlí. A přemýšlí dlouho. Jakýkoliv vjem osel dlouze zpracovává a rozhoduje se, jak se k dané "problematice" postaví. Zatímco koně například před nebezpečím utíkají a panikaří, osel zůstane stát a přemýšlí. Teprve když vyhodnotí nebezpečí jako reálné, uteče. Nezřídka kdy ale osel dokáže i zaútočit. Tato jeho vlastnost se třeba v jižní Americe využívá a osli zde zastupují hlídače stád. Rozhodně tedy osel není ani tvrdohlavý, ani hloupý.

Osel domácí má šedou srst s černým podélným pruhem uprostřed na hřbetě a s bílým břichem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Osel domácí má šedou srst s černým podélným pruhem uprostřed na hřbetě a s bílým břichem

Nároky

Osel je velmi nenáročné zvíře. Ke svému spokojenému životu potřebuje pouze adekvátní prostor a pastvinu, ale také vhodný přístřešek, kde se schová před nepřízní počasí. Osly není potřeba dokrmovat ani jim nijak přilepšovat. 

Osla je možné i osedlat a využívat jako jezdecké zvíře. Pokud se k němu budeme hezky chovat, osel se stane naším nerozlučným společníkem a věrným kamarádem, který je schopen pro nás udělat téměř cokoliv.

Mládě osla se nazývá oslátko nebo hříbě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mládě osla se nazývá oslátko nebo hříbě

Příbuzní kříženci

Zkřížením oslího hřebce s klisnou vznikne mula, podobná více koni. Kříženec oslice a hřebce se nazývá mezek, podobný více oslovi než koni. Zajímavostí je, že hřebec mezka je neplodný vždy, klisna může být ve výjimečných případech plodná. Muly jsou neplodné vždy a ojedinělé zprávy o plodnosti samic mul jsou většinou nepodložené.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna; mamkone.cz

Publikováno: 2. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová