reklama

7 druhů koření + 7 receptů na podporu hubnutí

Jsou takové druhy koření, které už pouhým přidáním do jídla nastartují metabolismus – a podstatně lépe se vám hubne. Jestli jste si právě teď naordinovali dietu, určitě byste právě těmito 7 druhy koření neměli šetřit. Navíc pro vás máme 7 zaručených receptů pro lepší trávení a podporu hubnutí, které byste měli vyzkoušet.

1. koření na podporu hubnutí: majoránka

Majoránka zahradní (Majorana hortensis) má typickou vůni i chuť a je jedním z nejčastěji používaných koření u nás. Jednoletá rostlina dorůstá výšky 50 cm, pěstuje se na zahradách i v květináčích. Používá se čerstvá i sušená, nevadí jí tepelná úprava. Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny a další látky, které podporují trávení a tvorbu žluči.

7 druhů koření na podporu hubnutí: majoránka zahradní (Majorana hortensis)
7 druhů koření na podporu hubnutí: majoránka zahradní (Majorana hortensis) (Zdroj: pixabay.com)

1. recept na podporu hubnutí: majoránková kúra

Jednu lžičku majoránky zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat, potom sceďte. Teplý nálev vypijte přibližně půl hodiny před každým hlavním jídlem. Po čtrnácti dnech by se měl projevit úbytek váhy.

2. koření na podporu hubnutí: koriandr

Koriandr setý (Coriandrum sativum), aromatické koření s nasládlou a palčivou chutí, pochází z Asie, ale daří se mu i u nás. Při pěstování je potřeba vybrat slunné místo, dobře propustnou půdu a zajistit dostatek zálivky, potom koriandrová nať roste celé léto až do prvních mrazíků. Koriandr působí na funkci střev a žaludku, podporuje sekreci žaludečních šťáv. Když tedy bylinu přidáváte hojně do jídel, dochází k rychlejšímu metabolismu a odstraňování škodlivých látek, které jsou usazené v těle, zejména ve střevech.

7 druhů koření na podporu hubnutí: koriandr setý (Coriandrum sativum)
7 druhů koření na podporu hubnutí: koriandr setý (Coriandrum sativum) (Zdroj: pixabay.com)

2. recept na podporu hubnutí: koriandrové víno

Do sedmičky bílého vína vložte přibližně 20 stonků čerstvého koriandru a nechte asi týden v chladu vyluhovat, pak sceďte. Užíváním půl deci vína denně regenerujete trávicí soustavu.

3. koření na podporu hubnutí: kopr

Kopr vonný (Anethum graveolens) je u nás rozšířené aromatické koření. Pěstuje se na zahrádkách a dorůstá výšky až 150 cm, velmi dobře se dá pěstovat i v nádobách. Do jídel se používá mladá zelená nať – čerstvá, sušená i nakládaná, ale aromatická jsou i semena. Čerstvá nať obsahuje vitamin C, dále silice, kumariny, flavonoidy, třísloviny, slizy působcí především na lepší a rychlejší trávení. Kopr má zklidňující látky, podporuje nervovou soustavu, což se v období redukce váhy hodí.

7 druhů koření na podporu hubnutí: kopr vonný (Anethum graveolens)
7 druhů koření na podporu hubnutí: kopr vonný (Anethum graveolens) (Zdroj: archiv Semo)

3. recept na podporu hubnutí: koprový ocet

Jeden díl koprové nati, ale klidně i semen, ale ty je dobré rozdrtit, zalijte čtyřmi díly jablečného octa. Klidně můžete nechat tak, není třeba filtrovat.  Na zvýšení metabolismu tuků a zrychlení zažívání vypijte nejlépe nalačno 1 lžíci koprového octa rozmíchaného ve sklenici vody.

4. koření na podporu hubnutí: kmín

Kmín kořenný (Carum carvi) je koření charakteristické vůně. Používají se semena celá, drcená nebo mletá. U nás rostě ve volné přírodě na loukách. Kmín v jídle podporuje trávení, odstraňuje nadýmání, stimuluje peristaltiku střev a urychluje odvádění nežádoucích látek z těla. Případně po jídle můžete vyžvýkat pár semínek kmínu, kromě zlepšení metabolismu také dokáže odstranit pachy z úst. Vhodné koření při redukčních dietách, jako doplněk stravy.

7 druhů koření na podporu hubnutí: kmín kořenný (Carum carvi)
7 druhů koření na podporu hubnutí: kmín kořenný (Carum carvi) (Zdroj: pixabay.com)

4. recept na podporu hubnutí: domácí kmínka

Když se přejíte a je vám nevolno, pomůže malé štamprle domácí kmínky. Stačí dát 7 gramů kmínu do půl litru čirého alkoholu (vodky, slivovice) a nechat měsíc odležet a pak scedit. Používejte, když sníte větší porci jídla, než snesete.

5. koření na podporu hubnutí: saturejka

Saturejka zahradní (Satureia hortensis), také se jí často říká číbr nebo šubra, má palčivou peprnou chuť. Jednoletá silně aromatická rostlina dorůstá do výšky asi 30 cm a kvete drobnými nejčastěji bílými květy. U nás se pěstuje na zahrádkách a v truhlíku většinou přímo ze semene, někdy můžete koupit i sazeničky. Miluje slunná místa a humózní půdy, semínka se dávají těsně pod povrch. Saturejku můžete dát snad do všech pokrmů, do kterých patří pepř a stejně v takovém množství. Koření snáší dobře tepelnou úpravu, pomáhá tělu s trávením, zejména tučných jídel.

7 druhů koření na podporu hubnutí: saturejka zahradní (Satureia hortensis)
7 druhů koření na podporu hubnutí: saturejka zahradní (Satureia hortensis) (Zdroj: pixabay.com)

5. recept na podporu hubnutí: saturejkový olej

Jeden díl čerstvé nebo sušené saturejky a tři díly kvalitního oleje nechte macerovat přibližně tři týdny, potom sceďte a uzavřete do tmavé lahve. Můžete ho přidávat do jídel. Jako osvědčenou detoxikační kúru si dejte každé ráno nalačno jednu lžíci po dobu čtrnácti dnů.

6. koření na podporu hubnutí: řeřicha

Řeřicha setá (Leppidium sativum) je netradiční koření s aromatickou vůní a štiplavou chutí připomínající ředkvičky nebo hořčici. Řeřicha je jednoletá rostlina vysoká až 50 cm, dost často se pěstuje doma na klíčky, velmi snadno vyklíčí. Užívá se výhradně čerstvá. Přidává se do různých masových i zeleninových jídel, pomazánek, polévek, salátů. Rostlina dokáže udělat stravitelnější každé jídlo. Obsahuje látky, které podporují trávení a tvorbu žaludečních šťáv. Jelikož nesnáší tepelné zpracování, přidává se do pokrmů až těsně před podáváním; ani se nedá sušit.

7 druhů koření na podporu hubnutí: řeřicha setá (Leppidium sativum)
7 druhů koření na podporu hubnutí: řeřicha setá (Leppidium sativum) (Zdroj: pixabay.com)

6. recept na podporu hubnutí: řeřichové smoothie

Zelenou řeřichu dejte do mixéru, zalijte trochou převařené, ale studené vody a rozmixujte dohladka. Jestli je pro vás chuť řeřichy příliš silná, můžete do mixéru přidat jedno malé rajče, které chuť zjemní. Nápoj se se doporučuje pít při hubnoucích programech.

7. koření na podporu hubnutí: skořice

Skořice (Cinnamomum) je jedno z nejstarších koření s typickou vůní a chutí; používá se celá i mletá do slaných i sladkých jídel. Spojení skořice s jablkem je asi nejznámější, ale velmi dobře chutná i ve špenátu nebo hlávkovém zelí. Skořice obsahuje silice, které zlepšují trávení a s úspěchem se využívá při redukčních dietách.

7 druhů koření na podporu hubnutí: skořice (Cinnamomum)
7 druhů koření na podporu hubnutí: skořice (Cinnamomum) (Zdroj: istock.com)

7. recept na podporu hubnutí: skořicová kúra

Vezměte půl lžičky skořice a zalijte 180 ml vroucí vody, nechte asi 5 minut odstát a potom vypijte. Jako redukční kúru pijte po dobu 10–14 dnů ráno nalačno. Nebo se můžete naučit přidávat špetku skořice do svého ranního šálku kávy, kakaa nebo čaje.

Publikováno: 24. 4. 2018, Autor: Zdena Nováčková , Profil autora: Zdena Nováčková