reklama

S kořením králů vyzrajete nejen na únavu

Šafrán je považován za nejdražší koření světa: abyste získali jeden kilogram této sušené byliny, musíte nasbírat až 200 000 květů. Používá se už po tisíciletí nejen jako přísada do pokrmů, ale také k barvení látek či jako přísada do parfémů a také jako lék.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Šafrán je pozoruhodné a trochu tajemné koření vonící exotikou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Šafrán se kdysi v tzv. šafránicích pěstoval ve velkém i u nás. Existovali rovněž obchodníci, kteří se specializovali jen na prodej tohoto vzácného koření, a proto se jim říkalo šafráníci. Dnes je světovou šafránovou velmocí Irán, odkud pochází asi 90 % světové produkce.

Vždycky jen po špetičkách

Toto koření králů, jak se mu také někdy přezdívá, je vzácné nejen kvůli tomu, že ho lze sbírat pouze ručně a na usušení jsou potřeba miliony květů. Delikátní je i jeho chuť a účinky, takže u něj více než u dalších bylinek a kořenících přípravků platí, že méně znamená více. V české kuchyni se používá k jemnému dochucení rizota, polévek nebo omáček, široké uplatnění má v asijské kuchyni a je nezbytnou přísadou španělské paelly.

Nicméně vždy platí, že stačí skutečná špetka, zkrátka nabrat šafránu jen na špičku nože. Pokud to s ním přeženete, jídlo pokazíte, protože získá hořkou chuť. Šafrán je navíc ve větším množství jedovatý, uvádí se, že už 12 g této vzácné delikatesy představuje smrtelnou dávku.

Špetka šafránu dodá delikátní chuť třeba dýňové polévce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Špetka šafránu dodá delikátní chuť třeba dýňové polévce

Vzácný lék

Za výjimečnou rostlinu je šafrán považován i ve fytoterapii, protože má vynikající léčivé účinky, kterých se využívalo už ve starověku. V jeho sílu věřil třeba Alexander Veliký, který si v šafránových koupelích léčil zranění z bitev. Dnes potvrzují zkušenosti starých bylinkářů četné vědecké studie, které se věnují například jeho využití v podpůrné léčbě Alzheimerovy choroby.

Díky látkám, které obsahuje (mimo jiné také účinné antioxidanty), se používá tato bylina k léčení duševní nerovnováhy a nespavosti (ale pozor, v žádném případě se nesmí kombinovat s moderními antidepresivy).

Pozitivně působí na funkci srdce cév, prospívá zraku i ledvinám a podporuje imunitu a správné fungování trávicího systému. Nesporný je jeho vliv na sexuální aktivitu a také na tlumení nepříjemných příznaků premenstruačního syndromu. Není ale vhodný pro těhotné ženy, protože ovlivňuje stahy dělohy.

I v tradičních asijských tržnicích se prodává šafrán jako vzácné zboží
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I v tradičních asijských tržnicích se prodává šafrán jako vzácné zboží

Pokud tedy chcete začít šafrán dlouhodobě používat v alternativní léčbě a prevenci, určitě se poraďte s odborníkem, nebo si kupte nějaký kvalitní doplněk stravy, který výtažky ze šafránu obsahuje.

Něco na povzbuzení

Doma si můžete občas připravit povzbuzující šafránový nápoj, který vás zbaví celkové únavy a drobných bolístek. Onu pověstnou špetičku šafránu dejte do hmoždíře a spolu s trochou cukru nadrťte. Pak přelijte horkou vodou, aby se uvolnila typická šafránová – červenooranžová barva, poté lze zředit teplou vodou a popíjet jako čaj. Anebo ho v létě smíchejte se studenou vodou a s kostkami ledu jako osvěžující pití pro horké dny.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; superionherbs.cz; celostnimedicina.cz; prodejsafranu.cz

Publikováno: 26. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová