Trdelník je oblíbenou pochoutkou třeba na blížících se vánočních trzích. Nemusíte za něj ale utrácet hříšné peníze, protože my vám představíme recept, podle kterého si ho připravíte rychle a hlavně levněji. A věřte, chutná naprosto skvěle.
Trdelník v našem podání se připravuje tzv. na plech. Nemá tedy onen typický tvar, ale to mu na atraktivitě určitě neubírá, naopak. V klidu si ho vychutnáte při odpolední kávičce s rodinou a také ho můžete vzít na ochutnání kolegům v práci. Z našeho receptu je ho totiž skutečně dost pro každého.
Co budete potřebovat:
- 3 hrnky polohrubé mouky
- 3 lžíce másla
- 1 kostku droždí
- 2 skořicové cukry
- 7 lžic cukru
- 3 vejce (bílek z jednoho vajíčka si nechte stranou na potření těsta)
- 1 hrnek mléka
- 3 lžíce rumu
- mleté nebo nadrobno pokrájené vlašské ořechy
- špetka soli
Než se pustíte do přípravy domácího trdelníku, nechte všechny ingredience zahřát na pokojovou teplotu tak, jak to u kynutého těsta má být. Máslo si pak v hrnečku rozpusťte.
Zvládnete to bez kvásku
Všechny přísady na těsto rovnou smíchejte, takže nemusíte ani připravovat kvásek dopředu. Těsto důkladně propracujte, nejlépe pěkně rukou tak, jak to dělaly naše babičky, protože nad ním budete mít nejlepší kontrolu. Hotové těsto pak nechte hodinu vykynout.
Poté ho přeneste na pomoučený vál, kde ho rozválejte na placku ve tvaru obdélníku asi 0,5 cm silnou. Ta se vejde na velký plech vystlaný pečicím papírem. Až hotovou placku přenesete, ještě ji dotvarujte a potřete bílkem, aby na ni lépe přilnuly nasekané nebo mleté ořechy a skořicový cukr, bez něhož se žádný správný trdelník prostě neobejde.
Pak dejte plech do trouby vyhřáté na 180 °C a nechte ho péct 20 až 25 minut. Že je trdelník hotov, poznáte podle toho, že jeho okraje získají krásnou zlatavou barvu. Upečený trdelník nakrájejte a můžete hned servírovat.
A nakonec jedna zajímavost
Trdelník bývá často označován jako tradiční česká sladká pochoutka. Není to ale tak úplně pravda. Pochází nejspíš ze Sedmihradska, které je dnes částí Rumunska. Když sem kdysi vtrhli Tataři, část zdejších obyvatel odešla do severnějších částí Evropy a s nimi se k nám dostal i trdelník.
A nejen k nám, podobnou dobrotu znají i ve Švédsku nebo Lucembursku. U nás ale velmi rychle zdomácněl a o jeho oblibě svědčí zprávy už z poloviny 19. století.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; wikipedia.cz
Publikováno: 21. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová