reklama

Koupelnová skříňka na míru: Jak šikovně využít prostor pod umyvadlem

Koupelnová skříňka pod umyvadlem vypadá náramně! Na umyvadlo atypických rozměrů si můžeme sami vyrobit skřínku pěkně na míru a využít prostor pod ním. Zkusíte to to podle našeho návodu krok za krokem? Naše dvojumyvadlo je zasazeno do desky a stojí jakoby na sloupcích, musíme skřínku složit ze tří dílů, abychom využili veškerý prostor. Skřínku uzavřeme dřevěnými žaluziovými dvířky, na korpus použijeme lamino.

Jak při výrobě koupelnové skříňky postupovat

1. krok: díly skříňky spojíme vruty

Nejprve na vyzděné sloupky, na podlahu a pod desku s umyvadly připevníme pruhy lamina cca 10 cm široké, do bočních dílů vyvrtáme otvory a připevníme jednu část pantů, do žaluziových dvířek druhou část pantů. Díly skřínky nařežeme z lamina, opatříme hranami a spojíme pomocí vrutů do dřeva o rozměrech 4x50 mm. Díly jsou těsně u sebe, hlavy vrutů nesmí přečnívat.

Díly skříňky spojíme vruty
Díly skříňky spojíme vruty (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: díly skříňky nemají záda

Díly jsou těsně u sebe, hlavy vrutů nesmí přečnívat. Díly nemají záda, otevřené boční mají tvar písmene U. Ve spodní zadní části jsou kvůli větší stabilitě zavětrovány proužky materiálu cca 10 cm širokými.

Skříňka nemá záda
Skříňka nemá záda (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: označíme otvory na šroubky  

Otvory pro připevnění zásuvkových pojezdů si označíme špičkou nebo ostrým hrotem, šroubky tak nebudou po hladkém materiálu klouzat a dobře se chytnou.

Označíme otvory na šroubky
Označíme otvory na šroubky (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: připevníme kolejnice pojezdů

Při připevňování kolejnic zásuvkových pojezdů na boky skříňky je důležité, aby byly přišroubovány kolmo k přední hraně. Kolmost kontrolujeme úhelníkem.

Připevníme kolejnice pojezdů
Připevníme kolejnice pojezdů (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: boční díly jsou jednoduché

Prostřední díl má dno a pojezdy na zásuvky, boční díly jsou jednoduché, všechny díly bez zad, aby větraly stejně jako žaluziová dvířka.

Boční díly skříňky jsou jednoduché
Boční díly skříňky jsou jednoduché (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: vyrobíme zásuvku skřínky

Zásuvku vyrobíme z proužků lamina sešroubovaných v rozích, dno tvoří sololit. Svěrkami si přichytíme protikusy pojezdů a malými šroubky je připevníme.

Vyrobíme zásuvku skřínky
Vyrobíme zásuvku skřínky (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: připravíme dvě čílka

Vyzkoušíme, jak zásuvky jezdí, připravíme dvě čílka tak, aby jejich boky skryly spojení dílů skříněk. Úchyty vybereme tak, aby se vešly za žaluziová dvířka.

Připravíme dvě čílka
Připravíme dvě čílka (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: čílko přišroubujeme vruty

Pomocí oboustranné lepicí pásky čílko přitiskneme k zásuvce. Z vnitřní strany čílko přišroubujeme vruty, které neprojdou skrz, poté připevníme úchyty.

Čílko přišroubujeme vruty
Čílko přišroubujeme vruty (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok: sousední díly stáhneme k sobě

Dva sousední díly v stáhneme k sobě pomocí svěrky,  vrtákem vyvrtáme otvory pro spojovací šrouby. Po usazení dvou otevřených dílů vložíme prostřední díl připravený pro zásuvky.

Sousední díly stáhneme k sobě
Sousední díly stáhneme k sobě (Zdroj: Pavel Zeman)

10. krok: vyzkoušíme zavírání zásuvek

 Díly skříňky sešroubujeme pomocí spojovacích šroubů k sobě, vyzkoušíme zavírání zásuvek a nasadíme dvířka. Díly skříňky k sobě v žádném případě nelepíme – připravili bychom se o možnost skříňku rozmontovat při případném čištění instalací. A máte hotovou koupelnovou skříňku na míru.

Vyzkoušíme zavírání zásuvek
Vyzkoušíme zavírání zásuvek (Zdroj: Pavel Zeman)

Publikováno: 21. 1. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman