reklama

Bolesti očí či hlavy z modrého světla můžete hravě předejít

Po celodenní práci na počítači, sledování televize či práci s mobilním telefonem trpí vaše oči únavou, přecitlivělostí a objevit se mohou i nepříjemné bolesti hlavy. Příčinou je modré světlo, proti kterému můžeme bojovat vhodnými brýlovými skly v dioptrické i nedioptrické variantě.

i (Zdroj: OptikDoDomu)
Předejděte únavě očí z modrého světla (Zdroj: OptikDoDomu)

Brýle s modrým filtrem, které mají technologii blue control, se staly nepřehlédnutelným fenoménem. Jsou navrženy tak, aby minimalizovaly množství modrého světla, které dopadá na naši sítnici.

„Tyto brýlové čočky nejsou modré, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale redukují nebezpečné modré světlo, které vyzařují všechny obrazovky - televize, monitory, tablety, chytré telefony a také dokonce LED osvětlení. Jedná se tedy o speciální povrchovou úpravu brýlových čoček. Odborníci je radí používat při dlouhodobém – několikahodinovém - působení modrého světla na zrak,“ vysvětluje oční optička DiS. Klára Kašparová.

Pracujete na počítači? Brýle s modrým filtrem budou vaším parťákem. Pokud jste slyšeli o speciálních brýlích na počítač, řeč byla o brýlích s filtrem modrého světla. A protože podle nejnovějších průzkumů průměrný dospělý používá počítač téměř 4 hodiny denně, měli bychom si k PC nasazovat brýle tak automaticky, jako si zapínáme bezpečnostní pásy v autě.

Dioptrická a nedioptrická varianta brýlí blokující modré světlo

Nemusíte mít dioptrie, abyste si mohli pořídit brýle chránící vaše oči před modrým světlem. A nic nepokazíte, jestliže si je ponecháte na očích po celý den. Čočky jsou totiž čiré.

Existují brýle, které mohou škodlivé světlo odfiltrovat
i (Zdroj: OptikDoDomu)
Existují brýle, které mohou škodlivé světlo odfiltrovat

Pokud nosíte dioptrické brýle, stačí si nechat ty nové osadit skly s filtrem modrého světla. Na první pohled vypadají úplně stejně jako klasické dioptrické čočky, ale pro vaše oči udělají ještě lepší službu – ochrání je před modrým zářením. Jestliže dioptrické brýle nepotřebujete, pořiďte si jejich nedioptrické provedení. Účinky těchto brýlí pocítíte brzy. Oči budou více svěží, přestane vás bolet hlava a možná se taky zbavíte tzv. syndromu suchého oka. A navíc se vám bude lépe usínat.

Čočky s modrým filtrem vám přinesou:

  • výraznou redukci modrého záření, které škodí vašemu zdraví
  • možnost déle pracovat, protože vaše oči nebudou unavené
  • kontrastnější a ostřejší vidění hned po prvním nasazení

Brýle můžete nosit celý den, brýlové čočky jsou čiré.

Dají se na první pohled poznat brýle blokující modré světlo?

Dříve se stávalo, že jste na brýlových sklech s technologií blue control mohli vidět žlutou vrstvu, která omezovala propustnost modrého světla. Pokud by vám ale někdo nabízel něco podobného i dnes, rozhodně to nekupujte. Moderní brýle proti modrému světlu totiž na první pohled nerozlišíte od běžných dioptrických brýlí.

Brýlové čočky s modrým filtrem má na trhu několik výrobců a nazývají je pod různými názvy, např. BlueCotrol, Xblue, Blue Protect, BlueCare či Profi 1,56 modrý filtr.

Brýle existují v dioptrické i nedioptrické variantě
i (Zdroj: OptikDoDomu)
Brýle existují v dioptrické i nedioptrické variantě

Kde kupovat kvalitní brýle proti modrému světlu?

Jestliže to se svým zrakem myslíte dobře, nové dioptrické brýle si pořizujte výhradně v zavedených očních optikách. S výběrem vám tam poradí odborníci, kteří v případě potřeby váš zrak přeměří a brýlová skla následně zabrousí přesně podle vašich parametrů.

Zdroj informací: OptikDoDomu

Publikováno: 16. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.