reklama

Papillon: Drobný veselý psík s velkýma ušima

Papillon je méně známé plemeno, ale je snadno rozpoznatelný podle velkých uší tvaru motýlích křídel s dlouhou srstí. Už jste potkali tohoto roztomilého psího „motýlka“?

Papillon (trpasličí kontinentální španěl) je plemeno velmi starého původu. Tradičně se objevuje na plátnech Rubense, van Dyka, Rembranta, Goyi i Tiziana. Podle jedné staré legendy je papillon potomek španělského trpasličího španěla z 16. století. Dlouhá srst a jeho vzhled napovídají, že papillonovi předci pocházeli z krve severských špiců.

Papillon, kouzelné dlouhosrsté plemeno
i (Zdroj: pixabay.com)
Papillon, kouzelné dlouhosrsté plemeno

Chov palillonů

Jde o plemeno malých společenských psů. Má harmonickou stavbu těla a jeho kůže je pokryta dlouhou srstí. Papillon hrdě drží své tělo a má lehký, elegantní pohyb. Délka jeho těla je o něco delší než jeho výška v kohoutku, která je většinou okolo 28 cm. Plemeno se podle hmotnosti rozděluje do dvou kategorií. První kategorie zahrnuje jedince jejichž hmotnost je menší než 2,5 kg. Do druhé patří psi do hmotnosti 5 kg.

Charakteristická zvláštnost u tohoto malého psíka je, že má nádherné uši, které jsou podobné křídlům babočky. Jsou posazeny dosti daleko od sebe, takže odhalují mírně kulatou lebku.

Papillon má lesklou, bohatou, vlnitou srst, které není při dotyku příliš měkká. Na krku je srst delší a vytváří límec a náprsenku, na zadní straně stehen vytváří srst bohaté „kalhotky“. Vzhledem k tomu, že má papillon srst bez podsady, hrozí mu při nízkých teplotách prochladnutí. Je tedy lepší, psíka oblékat do kabátku a nepromokavé pláštěnky.

Papillon si umí i pěkně venku zařádit
i (Zdroj: pixabay.com)
Papillon si umí i pěkně venku zařádit

Papillon je zvídavý, hrdý a sebevědomý psík, který se dobře snáší s ostatními psy. Má živou, elegantní povahu a je snadno vycvičitelný. Hodí se k odrostlým dětem. Velmi malé děti mohou být pro tak drobného psíka přece jen nebezpečné. Je velmi dobrý hlídač, který si chrání svoji rodinu. Jelikož je to společenský pes, špatně snáší celodenní pobyt o samotě.

V průměru se dožívá 13 až 15 let. Jako většina malých plemen má i papillon sklony trpět vykloubením čéšky. Jinak ale toto plemeno většinou netrpí závažnými dědičnými chorobami.

Papillon miluje pohyb a svému pánovi bude vděčný za každou procházku. Vzhledem k jeho velikosti je až překvapivé, jak dobře se může uplatnit v psích sportech, jako je agility, obedience, dogdancing nebo dokonce coursing.

Publikováno: 29. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce