Za co nejvíce utrácíme? Největší výdaje máme paradoxně za věci, do nichž byste to neřekli. Jde přitom mnohdy o zbytečné výdaje, které je možno nahradit. Pojďte se s námi podívat na to, kde vám ještě zbytečně utíkají peníze.
Nejvíce utrácíme za věci, do nichž bychom to neřekli a které máme v ruce každý den
Nejvíce utrácíme za věci, do nichž bychom to neřekli. Největší výdaje bychom totiž přisoudili jiným věcem, jenže když si to všechno spočítáte, budete překvapeni z výsledku. Nejvíce utrácíme totiž za věci, kterými také nejvíce plýtváme. Jde obvykle o věci na jedno použití. Většinu z nich je přitom možné nahradit za věci opakovatelně použitelné.
I když se nám výdaje za ně mohou zdát primárně jako zanedbatelné, když si spočítáme, kolik jsme se za ně vynaložili peněz za rok a kolik jsme mohli ušetřit při pořízení opakovatelně použitelného výrobku, může vás to šokovat. Sekundárně pak, když si ještě k tomu uvědomíte, kolik odpadu jednorázovými věcmi vytvoříte. Pojďme se blíže podívat na TOP seznam věcí, za které zbytečně utrácíme a nemuseli bychom.
1. Balená voda
Češi si ročně kupují 672 milionů litrů balené vody. Obliba nákupu balené vody přitom v posledních letech stoupá. Ví se, že každý průměrný Čech vypije zhruba skoro 100 l balené vody za rok, což je asi 7 l za evropským průměrem. To je přitom spojeno i s ohromným počtem plastového odpadu. A v neposlední řadě i s faktem, že balená voda je až 200× dražší než ta z kohoutku.
Není to škoda? Přitom by stačilo, kdybyste si pořídili nějakou pěknou nerezovou láhev, z níž byste pili kohoutkovou vodu. Za rok byste nejenže ohromně snížili množství svého odpadu, ale také byste mohli ušetřit zhruba 1000 korun.
2. Káva
Mnoho z nás si neumí představit den bez kávy (alespoň jedné). Mnoho z nás si s velkou chutí dopřeje každý den kávu v kavárně, a když nemá čas, vezme si ji s sebou. Jenže už i to představuje zbytečné utrácení. Výbornou kávu si dnes můžete velmi snadno připravit doma a za zlomkovou cenu. Tedy pokud se nerozhodnete pro přípravu domácí kávy z jednorázových kapslí.
Ty vás za prvé vyjdou zbytečně draze a spojené jsou s velkým odpadem. Firmy se sice snaží kapsle recyklovat, ale proč vůbec vytvářet nějaký odpad? Problém s kapslemi přitom velmi snadno vyřeší opakovatelně použitelné kapsle, které jsou dostupné i na našem trhu. Nepijete kávu a říkáte si, že vás se proto toto téma netýká? Ne tak docela. I milovníci čaje ohromně plýtvají a zbytečně utrácejí. Obzvláště oblíbené jsou přitom dnes pyramidové sáčky, které patří k těm dražším.
Pyramidky navozují pocit luxusu, ostatně jsou často popisované jako hedvábné. Ve skutečnosti jsou ale zpravidla plastové. Mnohem lepší verzí jsou sice běžné čajové sáčky, ale ani ty nejsou vždy zcela rozložitelné. Proto jsou nejlepší volbou sypané čaje, které v přepočtu obvykle vychází i nejlevněji.
3. Obalový materiál
Jednorázový obalový materiál je poměrně velký pojem. Najde se totiž v každé domácnosti. Faktem ale je, že pokud se vám podaří vyškrtnout ze svého života, ušetříte tím dost svých peněz, prospějete tím svému zdraví a ochráníte tím i přírodu. Jde především o potravinové fólie, alobal, mikrotenové sáčky, papírové pytlíky, pečicí papír, papírové ručníky, papírové ubrousky, sáčky na zip a igelitové tašky. Jednou velkou kategorií je pak balicí papír.
Věděli jste třeba, že jen papírové utěrky ročně vytvoří 254 milionů tun odpadu? Všechny tyto věci přitom můžete velmi snadno nahradit opakovaně použitelnými. Tak třeba papírové ručníky nahradíte hadříky a utěrkami. Papírové ubrousky pak velmi hravě nahradí ty látkové. Svačinu můžete balit do krabiček nebo voskovaných ubrousků. Ono stejně není nic příjemného, když se vám ubrousek nebo papír nalepí na chleba. Pečicí papír velmi snadno nahradíte silikonovou podložkou. Stejně tak při nákupech použijete látkovou tašku nebo látkové pytlíky.
4. Čisticí a prací prostředky
Další položkou, kde zbytečně platíme, jsou čisticí a prací prostředky. Mnohdy totiž chemie ani není třeba. Domov si velmi snadno udržíte čistý i s pomocí octu, jedlé sody, soli a citronu. Houbičky na nádobí, které je nutné pravidelně vyhazovat, protože se velmi rychle opotřebují a jsou semeništěm bakterií, nahradíte kartáčky na mytí nádobí. Vydrží vám dlouho. Dají se čistit a jsou rozhodně i hygieničtější než houbičky.
Při nákupu pracích prostředků mnohdy platíme spoustu peněz za nádobu. A přitom jsou i jiné ekologičtější možnosti. Sypký prací prášek v papíru nebo třeba náhradní náplně pracích prostředků. Ty jsou obvykle vyrobené z recyklovaných nebo již rozložitelných plastů. Nemusíte se bát ani ekologických pracích prostředků. Rozhodně neplatí, že jsou dražší než dosud známé. A neplatí ani to, že by hůře praly.
5. Drogerie, kosmetika, prostě hygiena
No a v neposlední řadě zbytečně utrácíme za kosmetiku a drogerii. Kolikrát si to přitom ani neuvědomujeme. Nejde přitom pouze o štětičky nebo tampony na jednorázové použití, které je možno nahradit, ale i o šampony, tekutá mýdla, jednorázové holicí strojky, jednorázové pleny, jednorázové dámské hygienické potřeby nebo třeba toaletní papír.
Jen si přiznejte, kolik dekorativní kosmetiky máte doma a kolik z ní ve skutečnosti používáte. A kolik pak máte štětců, kartáčů a dalších doplňků. Podobné je to i s krémy a dalšími zkrášlovacími prostředky. V koupelně se toho najde skutečně spousta. Velkou slabinou jsou například tekutá mýdla, která nejsou ani nejlevnější, ani nejzdravější a vzniká z nich spousta odpadu.
Jak bylo již několikrát prokázáno, kvalitní tuhá mýdla vydrží skutečně dlouho, jsou k pokožce šetrnější, mají k přírodě přátelštější obal a v přepočtu vás vyjdou mnohem levněji než tekutá mýdla. Pokud chcete ušetřit, vše, co je jednorázové, nahraďte věcmi na více použití. Pravda, toaletní papír dost dobře nahradit nejde, ale i u něj existují úsporná řešení, o nichž jsme psali v jednom z předešlých článků.
Zdroj informací: cashuncomplicated.com; afterschoolfinance.com; seasidesundays.com; doughroller.net
Publikováno: 11. 10. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová