reklama

Máme pro vás návod na výrobu roztomilých minidomečků

Už máte doma tyto roztomilé minidomečky? Dekorace ve stylu vintage či shabby chic může zdobit i váš stůl, poličku nebo okno. Na jejich výrobu využijete zbytky dřeva a barvy a detaily si zvolíte přesně podle svých představ. Pusťte se do těchto milých dekorací i vy.

Minidomečky mohou zdobit i váš interiér (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na výrobu minidomečků budete potřebovat:

  • dřevěné špalíky
  • smirkový papír a brusku
  • barvy na dřevo a štětce
  • papírovou lepicí pásku
  • černý fix
Potřeby na výrobu minidomečků
Potřeby na výrobu minidomečků (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

K výrobě minidomečků můžete využít jakékoli zbytkové dřevo, dají se použít také palety. I tady je recyklace na prvním místě. Z dřevěných kusů si nařezejte tvary, které budou domečky připomínat, tedy hranolky se špičkami, které budou tvořit střechy. Tento základ pro domečky pak ještě obruste bruskou a smirkovým papírem dohladka.

Na řadě je nátěr. Barvy vhodné na dřevo si vyberte podle své fantazie, na domečku jich můžete použít i více. K oddělení těchto ploch použijte papírovou lepicí pásku. Natřete nejprve jednu plochu, pak pásku odlepte a použijte druhou barvu. Barvu nechte důkladně zaschnout. Nátěr můžete v případě potřeby opakovat.

Dřevo obruste dohladka smirkovým papírem
Dřevo obruste dohladka smirkovým papírem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Následuje vytvoření oken a dveří. Pokud se chystáte minidomečků vytvářet více, budou se vám hodit šablony, vyrobit si je můžete například z kartonu nebo použijte plastové šablony, které se dají koupit v papírnictví. Stačí je jen přiložit na plochu domku a jemně tužkou udělat obrysy otvorů. Pak je vybranými barvami opatrně vybarvěte. Zase nechte zaschnout.

Okna a dveře jsou vybarvené, ale aby byly ještě výraznější, je třeba jim udělat konturu. Opět použijte šablonu, kterou přiložíte přesně na místo a obtáhnete nyní už důkladně černým nesmazatelným fixem. Pokud byste chtěli domečky umísťovat ven, použijte fixy i barvy, které vydrží rozmary počasí.

Pomocí šablony obtáhněte obrysy oken a dveří
Pomocí šablony obtáhněte obrysy oken a dveří (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nyní se pusťte do detailů. Okna potřebují ještě mřížku, stejně tak dveřím by neměla chybět klika. Přidat můžete také cokoli dalšího podle své fantazie – například lampu, ceduli s číslem popisným, hodiny, truhlík s květinami… Každý minidomeček tak bude originál. A jako komín zatlučte hřebíček.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 9. 10. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová