reklama

9+1 rada, jak ušetříte při nákupu dětského oblečení

Děti rostou jako z vody, a když jim dnes koupíte nové oblečení, zítra je jim už malé. Co ale s oblečením, které je dětem malé, dělat? A je nutné kupovat stále nové, když ho děti ani nestačí unosit? Máme pro vás několik tipů, jak ušetřit, a to výrazně, na dětském oblečení, a přitom dětem dopřát kvalitní a pěkné oblečení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Dá se na dětském oblečení nějak ušetřit? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak ušetřit na dětském oblečení?

Máte malé či odrůstající děti? Tak asi sami dobře víte, že kupovat dětské oblečení je dnes opravdu mimořádně drahá záležitost. Zejména pokud chcete, aby vaše dítě nezaostávalo za svými vrstevníky a mělo značkové oblečení podle poslední módy.

Děti rostou opravdu jako z vody. Ať už ty úplně malé nebo těsně před prahem dospělosti. A my téměř měsíc co měsíc navštěvujeme obchody a nakupujeme další a další oblečení. A zatím se nám doma vrší krabice a vaky, ve kterých je dětské oblečení, z něhož naše děti už vyrostly. Výhodou je, když máte dětí víc, protože mohou oblečení po sobě dědit. Samozřejmě v případě, že chlapec nenosí šatičky po své starší sestře. 

Nákup dětského oblečení je někdy docela velký zásah do rozpočtu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Nákup dětského oblečení je někdy docela velký zásah do rozpočtu

Co však dělat s tím vším množstvím dupaček, kabátků, triček, šatů a dalšího oblečení? A jak vlastně na dětském oblečení ušetřit?

1. Výměnný obchod

Jistě máte ve svém okolí další a další maminky, ideálně s různě starými dětmi. Není nic jednoduššího, než se domluvit a dětské oblečení si mezi sebou vyměnit. Vy pomůžete mamince s miminkem a jiná maminka vám zase vymění oblečení pro pubescenta za menší pro školáčka.

2. Putovní pytle

Putovní pytel je jedinečná záležitost. Nastřádejte do něj oblečení jedné až dvou velikostí a nabídněte ho někomu jinému výměnou za pytel oblečení pro větší děti. Nebo naopak. Pytle mohou takto kolovat mezi maminkami nejen po městě, ale také po celé republice. Každá z maminek použije libovolný objem oblečení, podle potřeby a možností pytel doplní, vyřadí oblečení již nenositelné a celý pytel pošle dál. 

Sesbírejte všechno malé dětské oblečení, které už nevyužijete, a založte první putovní pytel
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Sesbírejte všechno malé dětské oblečení, které už nevyužijete, a založte první putovní pytel

3. Swap

Swapování čili výměna něco za něco je další z řady možností, jak udat přebytečné oblečení po dětech nebo nasbírat oblečení jiných velikostí, které vašim ratolestem právě chybí. Swapování není prodej a vždy se odvíjí od vzájemné dohody při výměně. Obvykle si každý u účastníků swapování stanoví, za co chce své přebytky vyměnit, a buď k dohodě dojde, nebo nedojde.

4. Bazar nebo burza

Dávat dnes oblečení do bazaru je někdy až zbytečně komplikované, ale proč si neuspořádat vlastní soukromý bazar třeba po domluvě na obecním úřadu nebo na jiných veřejných prostranstvích? Podmínkou je, že bazar musí pořádat odpovědná osoba nejlépe s živnostenským oprávněním z maloobchodu. Bazar či burzu ale můžete uspořádat i v soukromých prostorách. 

Sledujte nabídky bazarů a burz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Sledujte nabídky bazarů a burz

S podobným úspěchem lze sehnat dětské oblečení mnohdy v bezvadném stavu také na internetových bazarech a burzách. A taktéž můžete své inzeráty na tyto stránky vkládat a prodávat tak oblečení po svých dětech.

5. Upcyklace

Upcyklace je hitem sezóny. Je to proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot životního prostředí. A přesně toto můžete udělat s nepotřebným dětským oblečením. 

  • Svetry a ostatní oblečení z vlny můžete rozpárat a z párané vlny plést znovu. 
  • Z dětských ponožek můžete vyrobit hračky na způsob plyšáků.
  • Z bavlněného oblečení lze vyrobit například rohože nebo tašky na nákupy. 
Pletené oblečení je možné rozpárat a plést z vlny znovu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Pletené oblečení je možné rozpárat a plést z vlny znovu

6. Levnější varianty

Nekupujte zbytečně drahé značkové oblečení ve značkových obchodech a soustřeďte se na podobné varianty v obchodech, kde nebudou klást důraz na cenu před kvalitou. Za svou výpravou za levným a přesto kvalitním oblečením byste se neměli bát ani návštěv second handů.

Zde můžete překvapivě snadno sehnat i hodně originální kousky, které děti nadchnou. Projděte si na internetu seznam second handů, které se zaměřují právě na značkové oblečení. Tím své děti neochudíte a ony se nebudou cítit mezi spolužáky a kamarády jako šedé myšky.

7. Rostoucí oblečení

Oblečení bohužel nemůžete roztáhnout, zvětšit a rozšířit. Stále častěji se ale na trhu objevují modely označované jako rostoucí, z nichž vaše ratolesti jen tak nevyrostou a vydrží jim třeba i několik sezón.

Rostoucí nebo prodlužovací manžety u rukávů, které se postupně s růstem dítěte rozbalují či posouvají a samotný oděv tak prodlouží o několik centimetrů nebo kalhoty, které mají v pase nebo na lemu nohavic širší gumu, jsou přesně to, co vám může vytrhnout trn z paty a výrazně ušetřit peníze při neustálém dokupování většího oblečení.

Oblečení pro děti nemusí být vždy ze značkové prodejny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Oblečení pro děti nemusí být vždy ze značkové prodejny

8. Unisex móda

Velkou výhodou je nakupovat oblečení s budoucí představou, že nezůstanete jen u jednoho dítěte a časem mu přibyde sourozenec. Tedy tzv. unisex oblečení, které není barevně ani střihem vyhraněné jen jednomu pohlaví. Výhodou takového oblečení je, že kluci nebudou v těchto modelech vypadat zženštile a dívky nebudou vypadat jako kluci. A ocení to i vaše peněženka.

9. Oslovte šikovné ženy

V dnešní době už není samozřejmostí, že každá žena umí šít, plést nebo háčkovat. Ale přesto je jich ještě mnoho. A pokud jim nabídnete odkup jejich výrobků, mohou si tak přivydělat a vy získáte kvalitní oblečení. Může tak vzniknout vzájemná spolupráce, která oběma stranám přinese užitek.

Oslovte ženy, které šijí oblečení doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Oslovte ženy, které šijí oblečení doma

A pár tipů na závěr:

  • Nekupujte první věc, na kterou narazíte, protože za rohem to může stát poloviční cenu.
  • Nepodléhejte tlaku prodejců, chovejte se sebevědomě a rozhodně.
  • Nejtěžší částí je vyjednávání. Někdo vůbec neví, jak to udělat, ale někdo je v tom tak úspěšný, že může vyjednávat o jakékoli věci se slevou 50 a více procent.
  • Nesledujte reklamy, které na vás útočí ze všech stran s jediným cílem - přimět vás koupit něco, co vůbec nepotřebujete.

Zdroj informací: dmag.cz, cs.newmama.info

Publikováno: 7. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová