reklama

Tipy, jak udělat hloubkový jarní úklid a nebát se zbavit nepotřebných věcí

Vrhněte se na jarní úklid a nebojte se třídění a vyhazování. Čím více vyhodíte, tím se vám bude lépe bydlet, snadněji budete odpočívat a v místnostech se vám bude mnohem lépe dýchat, a to nejen fyzicky. Věřte, že se nadechnete i psychicky. A největším bonusem je, že se vám nakonec bude mnohem snadněji uklízet celý byt i po zbytek roku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nebojte se jarního úklidu, zatočí i s jarní únavou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při velkém úklidu je často největší problém začít. Začněte proto v ložnici, abyste si připravili odpočinkový prostor jako první. Pak se vrhněte na obývací pokoj. Další místnosti by měly být dětský pokoj, pracovna či pokoj pro hosty, pokud je máte. Kuchyň a koupelna budou asi nejnáročnější, potřebují intenzivní čištění. Nakonec ukliďte halu, balkon a nezapomeňte na chodbu před vstupem.

Jarní úklid v ložnici

Než se pustíte do mytí oken a tepování koberců, provětrejte skříně! Vše vyndejte a vyvětrejte. Pravděpodobně část oblečení už nenosíte delší dobu a zbytečně zabírá ve skříni místo. Stejně tak můžete vytřídit i ložní povlečení, záclony, dečky, ubrusy a další textilie. Vše vyndejte, skříně a komody vytřete octovou vodou, případně čisticím prostředkem vhodným pro váš konkrétní nábytek. Do skříní a šuplíků vložte zpátky jenom to oblečení, které opravdu využijete. Zbytek nechte stranou, půjde z domu pryč.

Jak naložit s vytříděným textilem

Hodně obnošené a poškozené kusy vyhoďte. Bavlněné kousky si můžete dát stranou a využít na úklid, čištění, leštění či vytírání, záleží na velikosti. Využijete je v kuchyni a koupelně. Pokud máte oblíbené kousky, ale potřebují opravit, vezměte je šikovné krejčové a nechte tyto kousky spravit.

Přeplněné šuplíky vás obírají o čas i dobrou náladu, vše důkladně ukliďte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přeplněné šuplíky vás obírají o čas i dobrou náladu, vše důkladně ukliďte

Hezké a neponičené věci můžete odnést do speciálních sběrných kontejnerů nebo na místa pro to určená. Sběrných skladů je poměrně hodně. Také máte možná kamarádku, která si teď nemůže dovolit kupovat nové věci a pomoc by ocenila. Nebojte se ji oslovit a hezké kousky jí nabídnout.

Co vše ještě uklidit v ložnici

Sundejte povlečení, záclony, závěsy i zbylý textil v místnosti. Vše vyperte. Vyvětrejte nebo přímo vyčistěte peřiny, polštáře i dekorační polštářky. Umyjte okna, nezapomeňte na rámy a parapety. Do poslední vody přidejte ocet a vyleštěte skla obyčejnými novinami nebo látkovou dětskou plenou.

Koberce vysajte a vytepujte. Snadnější cestou čištění koberců je vytřít je mopem a octovou vodou. Pokud potřebují poctivější čištění, pozvěte si firmu nebo si půjčte tepovací přístroj vhodný pro domácnosti.

Vyčistěte také matrace. Sundejte, pokud máte možnost, a vyperte vrchní část. Vysajte je výkonnějším vysavačem a případně otočte na druhou stranu. Matrace by se měly minimálně po pěti, maximálně osmi letech vyměnit úplně. Poohlédněte se, zda nemáte v místnosti zbytečně příliš dekoračních předmětů, ideálně je minimalizujte. Utřete prach na každé zbylé ploše a máte hotovo.

Jak pořádně uklidit obývák

Tady se určitě najde spousta věcí, které už neslouží, jsou rozbité, nepotřebné nebo se vám po letech vůbec nehodí do interiéru. Dejte si závazek a projděte opravdu vše. Vyndejte postupně každý šuplík, vytřete ho podobně jako nábytek v ložnici a zpátky vraťte opravdu jenom to, co budete potřebovat a je funkční. Použijte techniku KonMari.

Každou věc vezměte do ruky, a pokud ji nepotřebujete, nepoužíváte a víte, že se nepoužije ani jednou za celý rok, zbavte se jí. Srovnejte si knihovnu. Knížky, které vás nezaujaly, zpátky už nevracejte a udělejte si místo pro nové. Knihy můžete odnést do knihovny nebo do knihobudky. Stejně tak dobře fungují různé bazary a swapovací skupiny na internetu.

Knihy můžete darovat do místní knihovny nebo nabídnout v kavárně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Knihy můžete darovat do místní knihovny nebo nabídnout v kavárně

Dekorační předměty také vytřiďte a minimalizujte. Ušetříte si hodně práce s pravidelným utíráním prachu. Tady nemusíte vše hned vyhazovat, naopak oblíbené kousky si odložte do speciální krabice, kam budete chodit místo do obchodu. Nemusíte mít vše vyložené celý rok, dekorační předměty obměňujte, ale nemusíte nic nového kupovat.

Ukliďte a vytřiďte také dokumenty. Doklady a účtenky starší 10 let můžete vyhodit, pokud se nejedná o rodné listy a podobné důležité dokumenty. Starší časopisy odneste do kavárny v okolí nebo dejte dětem na tvoření.

Co je potřeba vyčistit v obývacím pokoji

Sedačku, křesla a veškerý textil v místnosti. Co jde sundat, vyměňte za čisté. Pevné věci vysajte, vyklepejte, případně vytepujte. Opět vám základní službu udělá voda s obyčejným kuchyňským octem. 

Poté veškerý nábytek a dřevěné části sedačky ošetřete vhodným přípravkem podle materiálu, například klasickou Diavou. Umyjte okna (stejně jako v ložnici) a vyčistěte podlahu, koberce a nezapomeňte také na dveře. Je vhodné vyčistit i radiátory.

Dětský pokoj a další obytné pokoje

V základu postupujte stejně jako v ložnici a obývacím pokoji. V dětském pokoji můžete zapojit i děti a postupně jim například pravidelné třídění oblečení a hraček můžete svěřit. Když to budete dělat pravidelně společně, snadno se to naučí a můžou tuto činnost převzít. Dětské oblečení, které už nevyužijete, můžete posunout dál v rámci rodiny, kamarádce, věnovat na charitu nebo prodat v bazaru.

Dětské oblečení a hračky můžete vyfotit a nabídnout ve skupinách na Facebooku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dětské oblečení a hračky můžete vyfotit a nabídnout ve skupinách na Facebooku

Jak nejlépe naložit s hračkami

Hračky zkuste také vytřídit, zničené a nefunkční vyhoďte. Ponechte určitě ty oblíbené, funkční a ty, které si děti chtějí ponechat. Respektujte, pokud je to možné, maximálně jejich názor. Jestliže máte více hraček, skládaček, knížek apod., můžete udělat podobný systém, jako jsme vám poradili u dekoračních předmětu. Do stěhovací krabice můžete uložit část těchto věcí a po nějaké době je obměnit. Zejména malé děti budou mít velikou radost, často na ty věci zapomenou a za několik měsíců to pro ně budou nové věci.

Funkční hračky, ze kterých děti vyrostly, darujte nebo prodejte na bazaru. Skvěle fungují v tomto případě tzv. swapy, tedy výměnný obchod. Můžete nabídnout vaše hračky výměnou za jiné, případně za něco praktické do domácnost, co vám chybí.

Další hezkou možností je odnést vyřazené, ale funkční hračky a knížky do kaváren s dětským koutkem, herniček, školek, školní družiny a dalších podobných zařízení. Hračky, knížky a dětský bytový textil rádi přijmou jako dar ve speciálních sběrných skladech pro potřebné. V Praze je např. Šatník Praha, kde si rodiny v nesnázích můžou bez starostí a studu vybrat, co potřebují.

Větší děti si zvládnou vytřídit oblečení i hračky samy, naučte je pravidelnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Větší děti si zvládnou vytřídit oblečení i hračky samy, naučte je pravidelnosti

Velký úklid v kuchyni

Tady to bude největší práce. V kuchyni je spousta drobných věcí, nádobí, příbory, trvanlivé potraviny, drobná elektronika, potřeby pro pečení a další vychytávky, které možná ani nevyužíváme. Často je máme naházené jedno přes druhé, špatně vyčištěné nebo částečně nefunkční a ponecháváme si je pro případné náhradní díly a do zásoby. Dejte si na čas a poctivě vše vyndejte, vytřiďte, vyčistěte a vyskládejte zpátky co nejefektivněji.

Vyndejte postupně každou skříňku. Vše překontrolujte, vyčistěte, umyjte skříňku a vraťte zpátky nebo na jiné praktičtější místo. V kuchyni už pravděpodobně nějaký ten týden vaříte, takže si vše potřebné umístěte tak, abyste to měli po ruce k jednotlivým činnostem. Využijte různé pomůcky pro oddělení přihrádek, na příbory využijte příborník apod. 

Vykliďte a vyčistěte lednici a mrazák. Stejně tak, pokud máte spíž, projděte a překontrolujte každou potravinu, zda není napadena některým ze škůdců, nebo prošlá, pak vše vyčistěte. Sporák i další spotřebiče pořádně vyčistěte a překontrolujte jejich funkci. Pozor na poškozené kabely, tyto spotřebiče odneste do servisu nebo rovnou vyhoďte do speciálního kontejneru. Větší elektrospotřebiče patří do sběrného dvora.

V organizované kuchyni se vám bude mnohem lépe vařit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V organizované kuchyni se vám bude mnohem lépe vařit

Umyjte okna, podlahy, dveře i dvířka od skříněk. Využijte jedlou sodu, ocet a kvalitní přípravky, zejména ty na odmaštění. Vzhledem k tomu, že se v kuchyni zadržuje nejvíce mastnoty, vše textilní vyčistěte i odmašťujicím prostředkem. Můžete ho přidat přímo do praní nebo nejdříve textil namočit. Pravidelně přidávejte do praní 2 dcl octa.

Úklid koupelny a toalety

Překontrolujte veškerou kosmetiku a prošlé kusy ihned vyhoďte. Větší zásoby ukliďte do komory nebo do skříně, ať se vám nepovalují pod umyvadlem na zemi apod. Vše vyčistěte a vydezinfikujte, včetně obkladu na zdech. Překontrolujte sprchu a baterii, zda není potřeba odvápnit nebo přímo vyměnit filtry či celou sprchovou hlavici.

Místa s vodním kamenem a plísní ošetřete potřebným přípravkem a důkladně pak opláchněte. Po ruce si vyskládejte jenom to, co aktuálně používáte. Na spodní straně lahviček se často dělá plíseň, otřete je proto octovou vodou. Vyměňte sprchový závěs, kobereček u vany a toalety. Vyčistěte pračku. Zapněte čisticí program, nebo pusťte naprázdno program na vyvaření a přidejte místo prášku do bubnu půl lahve octa.

Teď to vypadá, že budete uklízet půl roku, ale nemějte obavy, určitě to zvládnete mnohem rychleji. První větší jarní úklid bude asi delší, ale pokud si udržíte minimalismus a třídit budete vše i průběžně, další velké úklidy budou mnohem snadnější a rychlejší. Zároveň budete mít takto už velkou část připravenou pro vánoční úklid. Krásné vánoční dekorace pak o to více vyniknou.

A nepřepínejte se, nemusíte mít vše hotové za jeden den ani víkend. Vrhněte se vždy na jednu místnost a klidně si úklid rozdělte na více dní. Nezapomeňte se v průběhu úklidu i na jeho konci odměnit.

Nakonec se po uklízecím maratonu odměňte horkou koupelí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nakonec se po uklízecím maratonu odměňte horkou koupelí

Zdroj informací: autorka článku; eppi.cz

Obyčejná soda udělá z úklidu zábavu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 5. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná