reklama

Je skutečně čištění dvojitého skla u trouby tak snadné? Vyzkoušeli jsme za vás

Čištění trouby a především čištění jejího dvojitého skla nepatří zrovna k oblíbeným činnostem. A popravdě, po mé poslední zkušenosti se není čemu divit. Vyzkoušela jsem si, co to obnáší. A protože i sklo v troubě je třeba jednou za čas umýt, s chutí do toho a půl je hotovo. Ukážeme vám, jak na to a čeho se naopak vyvarovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čištění trouby patří k těm nejméně oblíbeným činnostem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění dvojitého skla ve dvířkách trouby

Co na čištění trouby a skla budete potřebovat:

  • velkou motivaci
  • pevné nervy
  • ocet nebo jiný čisticí prostředek
  • 125 g jedlé sody
  • houbičku na nádobí
  • kartáček
  • čistý hadr na utření
  • křížový šroubovák
  • krabici nebo kyblík k podložení

Postup čištění dvojitého skla

Čištění trouby samo o sobě není zas až taková věda, problém představuje její dvojité sklo, s nímž bývají potíže. Když už se do čištění trouby ale přece jen dáte, začněte od vnějšího skla. Postříkejte ho octem a otřete ho čistým suchým hadříkem.

Potom se vrhněte na čištění skla uvnitř trouby. Hojně ho posypte sodou a pomocí vlhké houbičky vetřete pastu do skla trouby. Nechte ji působit 20 minut. Potom sklo důkladně odrbejte a umyjte od všech nečistot.

Vnitřní stranu dvířek pak vydrhněte jedlou sodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vnitřní stranu dvířek pak vydrhněte jedlou sodou

Nyní přišla řada na vnitřní sklo. Podle typu trouby najdete v místě otvírání dvířek lištu s průduchy. Modernější trouby mají pak na bocích výstupky k zamáčknutí. Po jejich stlačení sundáte horní lištu a dostanete se k vnitřnímu sklu. U starších modelů sporáků je to bohužel komplikovanější. Lišta je zde přišroubována. Je proto nutné ji opatrně odšroubovat.

Odšroubujte kovovou lištu
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Odšroubujte kovovou lištu

Dvířka trouby opatrně podložte krabicí nebo kyblíkem. Sundanou kovovou lištu umyjte normálně v umyvadle. Potom opatrně vytáhněte vnitřní sklo. Dejte si přitom ale pozor, aby spodní dvířka zůstala podložena. Jinak se vám totiž může stát to, co nám. A zjistili jsme, že jsme nebyli jediní. Velmi často v této chvíli povoluje kovová konstrukce, která drží dvířka trouby (a je k nim pouze přilepena).

Mějte dvířka trouby podepřená, protože nikdy nevíte, co se může stát
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Mějte dvířka trouby podepřená, protože nikdy nevíte, co se může stát

Pokud byste nedávali pozor a dvířka by nebyla podložena, mohli byste také o ně přijít. V tomto bodě to u starších modelů sporáků výrobce skutečně nedomyslel. Vnitřní sklo po vyjmutí pořádně vydrhněte jedlou sodou a otřete ho do sucha z obou stran. Opatrně umyjte i vnitřní stranu dvířek trouby.

Vše smontujte zpět do původního stavu. Popravdě pokud by naše dvířka nebyla pofidérně přilepena, ale pořádně připevněna, vlastně by to nebylo vůbec komplikované. A zabralo by to jen několik málo minut.

Zdroj informací: seznam.cz; novinky.cz; whirpool.cz; candy-home.com

Publikováno: 27. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.