reklama

Být EKO je dobrý způsob, jak ušetřit peníze. Nevěříte? My vás o tom přesvědčíme!

Ekologie je úsporná. Být EKO není dobré pouze pro životní prostředí, ocení to i vaše peněženky. Nevěříte? Mysleli jste si, že je to dražší způsob života, kvůli němuž budete muset utrácet další peníze? Opak je pravdou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekologie je úsporná, stačí, když ve svém životě změníte pár věcí a můžete ušetřit i tisíce korun (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stačí provést už jen několik málo změn a začnete šetřit svou peněženku. Pokud se do toho pustíte pořádně, příroda vám bude vděčná a vaše peněženka s několika tisíci navíc rovněž.

Ekologie je úsporná - tipy, které ochrání přírodu i vaši peněženku

Ekologie je úsporná už ve chvíli, kdy snížíme své množství odpadu. Víte vůbec, že průměrný Čech za rok vyhodí zhruba 500 kg odpadků? Ohromné číslo. Naštěstí 70 % z nás třídí odpady. Ještě lepší by však bylo, kdybyste množství odpadů snížili. Zero waste čili nulový odpad je sice trošku vysoký cíl, ale každé kilo dolů se počítá. Jak toho docílit?

V prvé řadě snižte plýtvání potravin! Své nákupy promýšlejte a nakupujte podle seznamu jen to, co skutečně potřebujete. Vyhýbejte se především ovoci a zelenině v krabičkách, sáčcích a síťkách. Na nákup vyrazte se svými oblíbenými látkovými taškami. Mikrotenové sáčky nahraďte za ty na vícero použití. Nakoupené potraviny potom správně uskladněte a konzumujte podle data spotřeby.

Ekologie je úsporná už i proto, že se snaží omezit plýtvání potravin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekologie je úsporná už i proto, že se snaží omezit plýtvání potravin

Nekupujte balenou vodu

PET lahve jsou ohromným problémem, jenž může za velké množství plastového odpadu. Balená voda rozhodně není nejzdravější, navíc po ní zůstávají tuny plastového odpadu. Kohoutková voda je u nás nejenže mnohem lepší, ale rozhodně vás vyjde levněji než ta kupovaná. Podléhá pravidelným kontrolám, je čerstvá a má tu správnou teplotu. Pokud se bez limonády neobejdete, kupte tu ve skle. Jinak vsaďte na lahve na vícero použití. Nejlepší takové lahve jsou ty z nerezu, které dokáží udržet nápoj nejen teplý, ale i chladný, pokud to potřebujete.

Za balené vody zbytečně utrácíme a ohromně přitom zatěžujeme přírodu plasty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Za balené vody zbytečně utrácíme a ohromně přitom zatěžujeme přírodu plasty

Šetřete přírodu s kávou

A to nejlépe tak, že si ji přestanete kupovat v kavárnách. Ušetříte tím nejen za zbytečný nákup, ale i za tvorbu odpadu. Skvělou kávu si přece můžete uvařit i doma. Pozor ale, vyhněte se té kávě připravené z jednorázových kapslí. Nejsou ani levné, ani ekologické. I za nimi totiž stojí ohromná hromada zbytečného odpadu. Pokud si chcete na kávě skutečně pochutnat, nahraďte jednorázové kapsle těmi na opakované použití. Kávu si pak můžete nosit v nějakém pěkném nerezovém termohrnku.

Nepoužívejte věci pouze jednorázově

Přestaňte používat věci pouze jednorázově! Je to zbytečně drahé a neekologické. Nejde přitom pouze o igelitové nebo papírové tašky, mikrotenové sáčky, PET lahve, ale i pytlíky na svačinu, kelímky, papírové utěrky, ubrousky, pečicí papír, potravinovou fólii, alobal, kosmetické tampony, odličovací ubrousky, jednorázové plenky, holící strojky a podobně. Všechny tyto jednorázové produkty můžete nahradit vícerázovými. 

Tekuté mýdlo vs. kostka mýdla

Tekutým mýdlům nelze odepřít snazší manipulaci v případě aplikace, nejsou však příliš ekologické. Jejich velkým mínusem je ale nejen jejich ne zrovna ekologické složení, ještě více vadí množství odpadu, které vyprodukují, protože se spotřebují mnohem rychleji než tuhá mýdla. A jsou zabaleny do plastových obalů. Obaly tuhých mýdel jsou většinou přívětivější pro přírodu. No a navíc, tekutá mýdla jsou mnohem dražší než tuhá mýdla.

Víte vůbec, kolik věcí vlastně používáte jen jednou?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte vůbec, kolik věcí vlastně používáte jen jednou?

Když už jsme v té koupelně

Víte, kolik různých plastových lahví od drogerie za rok vyhodíte? Chcete ušetřit nějakou korunu? Používejte náhradní náplně, jsou nejenže levnější, ale i více přátelské k přírodě. V koupelně však můžete ušetřit i jinak. Vězte, že když se nebudete sprchovat každý den, svět se doopravdy nezboří. Naopak prospějete tím jak své kůži, tak i své peněžence. Mimo to pak ušetříte za vodu, ohřev i mýdlo. Vodu rovněž ušetříte, když při sprchování, mytí vlasů i zubů, budete v době čištění a umývání zastavovat vodu.

Překvapí vás, kolik ušetříte, když sprchování zkrátíte na 5 minut. Za 1 minutu sprchování totiž běžnou sprchou proteče až 10 l vody (s úspornými hlavicemi pak 7-8 l). Spotřebu vody v koupelně snížíte i instalací perlátorů. Snižují tok vody v kohoutku, čímž šetří vodu i vaše peníze, a to až o 3/4. S nízkým průtokem vody můžete ostatně ušetřit i na toaletě. Nemáte na nový úsporný splachovací systém? Kutilové radí zabalit cihlu do voděodolného sáčku. Ponořením do toaletní nádržky snížíte celkové množství splachované vody.

Velký návrat k sušákům

Zamilovali jste se do své sušičky? Tak teď se vám to asi nebude příliš líbit. Sušičky jsou sice skvělým technologickým výdobytkem, bohužel také i ohromným žroutem energie. Nejde vůbec o nic ekologického ani levného. Bohužel běžné levné sušičky, které má většina lidí, jsou doopravdy aktuálně energeticky náročné. Během jednoho cyklu sušení totiž spotřebuje i 5 kWh. Takže pokud doma náhodou nemáte úspornou sušičku s tepelným čerpadlem, nejspíše bude pro vás momentálně úspornější vrátit se zase zpět k běžným sušákům. 

Jedním z největších žroutů peněz v domácnosti je sušička
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedním z největších žroutů peněz v domácnosti je sušička

Šetřete papírem

Životnímu prostředí i své peněžence pomůžete mimo jiné i tím, když snížíte tvorbu papírového odpadu. Začít můžete třeba tak, že začnete používat věci vyrobené z recyklovaného papíru (tedy například recyklovaný toaletní papír, sešity z recyklovaného papíru, obaly potravin z recyklovaného papíru atd.). Ještě lépe uděláte, když spotřebu papíru radikálně snížíte. Snažte se přejít na online formu a tiskněte pouze to, co doopravdy nezbytné.

Pokuste se zamezit přísun letáků do schránky, nabídku obchodů si dnes přece můžete prohlédnout i online. To samé platí i pro noviny a časopisy, ty najdete na internetu. Pravda sice je, že papírovou knihu je těžké nahradit, ale je to spousta drahého papíru, na který dost často padá prach. Zkuste tuto skutečnost skousnout a přejděte na čtečku nebo na půjčování knih z knihovny. Ušetříte si tím neuvěřitelně moc peněz.

Zdroj informací: smallfootprintfamily.com; thetimes.co.uk; insider.com; groww.in; cnbc.com

Publikováno: 26. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová