Máte pocit, že vaše domácí zvířátka postávají s žebravým pohledem u svých mističek v zimních měsících nějak častěji? Pak se vám to nezdá, v zimě je prostě větší hlad, především u menších a krátkosrstých plemen.
Zimní období klade velké nároky na termoregulaci teplokrevných zvířat. V průběhu fylogeneze se zvířata přizpůsobila různým teplotním podmínkám prostředí změnou své tělesné stavby (tzv. Bergmannovo pravidlo, podle kterého evoluce způsobila, že zvířata v chladných oblastech dosahují větších rozměrů než jejich příbuzní v oblastech s teplým podnebím). Oproti tomu pes na zimu obroste zimní srstí, ale velikost jeho těla se nemění a nejvíc trpí tělesné výběžky (tlapky, uši, ocas).
Psí obříci
V zimním období jsou z hlediska tepelných ztrát ve výhodě velká plemena psů. Vzhledem k objemu těla mají menší tělesný povrch, takže i jejich tepelné ztráty jsou nižší. Pokud tedy takový pes v zimě nemění svoji normální aktivitu, není zapotřebí jeho jídelníček měnit. U krátkosrstých velkých plemen psů je dobré sledovat kondici psa, jeho chování a schopnost udržet si svoji teplotu. V případě, že pes vykazuje známky změny kondice (hubnutí), je dobré mu buď zvýšit krmnou dávku, nebo přejít na krmivo s vyšším obsahem energie. Většinou si takový pes o změnu jídelníčku „řekne sám“.
Psi trpaslíci
Jiná situace je u malých a tak zvaných toy plemen psů. Tito psi mohou v zimě velmi rychle prochladnout i přes různé kabátky a oblečky. Velmi rychlá ztráta tělesné teploty může mít u takového psa nepříznivé dopady na zdravotní stav. Většinou je možné takového psa vidět, jak stojí, klepe se, nechce se pohybovat. To jsou známky přirozené snahy organismu omezit tepelné ztráty a zásoby energie „ušetřit“ pro udržení tělesné teploty. U těchto plemen psů je velmi vhodné změnit jejich jídelníček. Většinou postačí přidat jedno krmení za den stávajícím krmivem. Pokud tato změna nestačí, je nutné zvolit krmivo s vyšším obsahem energie. V praxi to znamená přechod na krmivo s přídomkem activity.
Kočky na lovu
Kočky žijící venku jsou obyčejně v intenzívním pohybu a loví kořist. To představuje zvýšené nároky na tzv. pohotovou energii, což je vlastně energie ve formě tuků. V zimním období navíc dochází k vyšší spotřebě energie kvůli termoregulaci. Optimální je tedy krmivo s vysokým podílem energie, dostatečným množství sacharidů a proteinů.
Významné účinky pak mají mikroprvky v organických formách jako zinek, měď či selen. Například zinek posiluje svou bariérovou funkcí kvalitu kůže, měď působí pozitivně na krvetvorbu a prostřednictvím lepšího přenosu kyslíku v organismu umožňuje okamžitý výkon. Selen ve spojení s vitamínem E tvoří přirozenou ochranu buněk proti stárnutí, vlastně takový anti-aging faktor.
Publikováno: 18. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce