Kontryhel je v lidové medicíně velmi ceněnou léčivkou, která pomáhá hlavně při mnoha ženských onemocněních a problémech. Ale kontryhelový čaj a koupele využijete i jinak, protože přinášejí úlevu unavenému tělu a mírní bolesti zad.
Kontryhel je běžnou rostlinou, kterou najdete hlavně na vlhkých loukách a na okrajích lesů, ale roste i v okolí měst. Někde se mu říká také husí nožka, lví tlapa nebo rosnička. Poslední z uvedených lidových pojmenování souvisí s tím, že tato bylinka na svých listech soustřeďuje ranní rosu, a ty pak vypadají, jak by na nich uvízly průzračné perličky z roztrženého náhrdelníku. Ostatně středověcí alchymisté mu právě proto říkali perlová bylina.
Kontryhel je tu hlavně pro ženy
Sbírat listy kontryhelu lze po celou jeho vegetační sezónu od jara do podzimu. Léčivá je i jeho nať, ale ta je vhodná ke sběru především v době květu, kdy má největší sílu. Stejně jako mnohé jiné léčivky má kontryhel v bylinkářství široké využití, hodně známé jsou jeho pozitivní účinky na plodnost, tvorbu mateřského mléka, bolestivou menstruaci a na potíže v období menopauzy. Méně už se ví, že je také skvělým prostředkem na bolavá záda a na snížení celkové tělesné únavy. Pro tento účel je nejlepší ho popíjet jako čaj nebo si dopřát kontryhelovou koupel.
Čaj a koupel raz dva hotové
Čaj připravíte z jedné hrsti nati nebo listů, které spaříte horkou vodou a necháte asi 5 minut louhovat. Doporučuje se ho popíjet dvakrát denně. Kontryhelový čaj má krásně medovou barvu a medem ho můžete ještě vylepšit, když ho do nápoje přidáte jako přirozené a zdravé sladidlo. A neuškodí mu ani plátek citronu. Koupel připravíte ze dvou hrstí listů, které namočíte přes noc do studené vody. Po vylouhování zahřejete a přidáte do koupele.
Pro krásnou pleť
Kontryhel patří mezi bylinky, u nichž nejsou známy žádné vedlejší účinky a jsou vhodné i pro děti. Nicméně při dlouhodobém užívání je určitě na místě konzultace s lékařem nebo fytoterapeutem.
Na co všechno můžete kontryhel vyzkoušet:
- léčení ženských obtíží, jako je bolestivá a nepravidelná menstruace
- podpora tvorby mateřského mléka a zvýšení plodnosti
- potíže v menopauze včetně nespavosti
- urychlení hojení drobných ran
- zlepšení zažívání
- pomáhá při snižování nadváhy
- vzhledem k protizánětlivým účinkům je vhodný k popíjení třeba při angíně
Mimo to je kontryhel využíván i v přírodní kosmetice, protože svým složením prospívá vlasům a problematické pleti. Ostatně dříve dámy, které toužily po věčné kráse a mládí, sbíraly rosu z jeho listů a používaly ji k omývání tváří s dekoltu.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; manutea.cz; bylinkovyraj.net
Publikováno: 28. 9. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová