reklama

Perlová bylina roste za humny – ale pozor, není pro muže

Kontryhelu si cenili již středověcí alchymisté a dávné bylinkářky mu říkaly posvátná ženská bylina. Mužům je prý v podstatě zapovězena, protože snižuje potenci.

Kontryhel se nejčastěji popíjí jako čaj, ale využít ho můžete i jinak (Zdroj informací: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kontryhel roste všude kolem nás a sbírá se od jara do podzimu. Poznáte ho mimo jiné podle čiré tekutiny, kterou vylučují jeho listy a které se v alchymii přezdívá nebeská rosa. Celé rostlince se pak dostalo přízviska „perlová bylina“.

Kontryhel je tu pro ženy

Jeho účinky na zdraví jsou široké, nicméně nejvíce se využívá při léčbě a prevenci nejrůznějších ženských obtíží. Působí blahodárně při bolestivé a nepravidelné menstruaci, zvyšuje pravděpodobnost početí, zlepšuje kvalitu mateřského mléka a zvyšuje jeho tvorbu. Lze ho použít rovněž při léčbě kvasinkových gynekologických onemocněních a při některých obtížích souvisejících s klimaktériem, protože jeho popíjení zpevňuje podbřišek a ulevuje od nespavosti.

Vedle těchto „ženských“ neduhů ho můžete použít i při léčbě průjmů a dalších onemocněních střev a žaludku nebo při ledvinových obtížích. Kontryhelová tinktura dobře poslouží pro ošetření problematické pleti a akné.

Kontryhel poznáte podle „nebeské rosy“, kterou vylučují jeho listy
Kontryhel poznáte podle „nebeské rosy“, kterou vylučují jeho listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kontryhel se nejčastěji používá ve formě čaje ze sušených listů, který se doporučuje popíjet asi dvakrát denně. Ulevuje nejen od výše uvedených neduhů, ale pomáhá rovněž při léčbě angíny a popíjet ho lze i během odtučňovacích kúr. A z kontryhelu si doma poměrně jednoduše vyrobíte také vynikající mast a tinkturu.

Tinktura pomůže problematické pleti

Pro výrobu tinktury použijte několik čerstvých listů kontryhelu, které by měly tvořit asi jednu třetinu obsahu nádoby, v níž je budete macerovat. Zbytek objemu dolijeme vysokoprocentním lihem (minimálně 40%). Listy není potřeba ani krájet, stačí je pomačkat obrácenou stranou vařečky, aby se porušila jejich struktura a lépe se uvolňovaly účinné látky.

Lehce pomačkané lístky kontryhelu zalijeme při výrobě tinktury vysokoprocentním lihem
Lehce pomačkané lístky kontryhelu zalijeme při výrobě tinktury vysokoprocentním lihem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nádobu s lihem a bylinkami nechte asi 20 dní na slunném místě macerovat. Poté přelijte tinkturu do čisté suché nádoby a můžete ji začít užívat. A to nejen vnitřně, dobře také poslouží k ošetření pleti, kterou trápí akné a jiné nepříjemnosti související s problematickou pletí. Protože je ale tinktura poměrně silná, v tomto případě ji nařeďte minimálně v poměru 1:1 buď destilovanou, nebo převařenou vodou.

Hýčkejte se kvalitními tuky

Kontryhelová mast má skvělé omlazovací a regenerační účinky na pokožku a hodí se pro ošetření unavené a povadlé pleti obličeje a dekoltu. K její výrobě byste mohli sice použít vepřové nesolené sádlo, ale protože budete připravovat pleťový krém a zasloužíte si trochu toho rozmazlování, sáhněte raději po následujících ingrediencích:

  • včelím vosku organického původu
  • kokosovém oleji
  • bambuckém másle

Všechny tyto složky snadno seženete na internetu, například v e-shopech zaměřujících se na výrobu domácí kosmetiky. A krabička od bambuckého másla, v níž tento přípravek nejspíše koupíte, vám dobře poslouží pro váš domácí kontryhelový krém.

Všechny tři tuky rozpusťte ve vodní lázni, a pak do nich přidejte hrst nejlépe čerstvých kontryhelových listů, které tentokrát posekejte na malé kousky a třeba ještě „potlučte“ jemně v hmoždíři, aby se uvolnilo co nejvíce účinných látek. Listy společně s tuky asi 20 minut prohřívejte. Pozor, tuky by se neměly vařit a škvařit a připalovat, jinak je znehodnotíte a vaší pleti víc uškodí, než pomohou. Mast můžete ještě vylepšit kapkou éterického oleje.

Až listy s tuky prohřejete, přes pláténko nebo jemný cedník slijte teplou tekutinu do nějaké misky nebo nádoby a listy ještě pomocí dřevěné měchačky nebo rukama řádně vymačkejte, aby se co nejvíce účinných látek dostalo do krému. Pak už ho jen nechte ztuhnout a začněte používat.

Tip:

Pokud se rozhodnete využít kontryhel dlouhodobě nejen pro léčení ženských obtíží, určitě je na místě poradit se s vaším lékařem, jestli je to pro vás vhodné řešení.

Zdroj informací: pořad Tajemství domova; zdravezdravi.cz

Publikováno: 22. 9. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová