reklama

Víte, jak poznat a vyléčit chřipku u psa?

Váš pes pokašlává, je apatický a trpí nechutenstvím? Zbystřete! Může se jednat o nemoc, která čas od času potrápí každého z nás, a kterou může onemocnět i váš pejsek. A tou je obyčejná chřipka. Abyste předešli vážným následkům, je nezbytné včas rozeznat příznaky a zvolit vhodnou léčbu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I pes může onemocnět chřipkou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Psí chřipka neboli parainfluenza, lidově také kotcový nebo psincový kašel, je vlastně infekční zánět hrtanu, průdušnice a průdušek. Má obdobné příznaky, jako chřipka u nás u lidí, také nás obvykle trápí ve stejném období a lehce se přenáší kapénkovou infekcí. Psi vykazují kašel, dávení, mohou mít zvýšenou teplotu, trpět nechutenstvím a jsou malátní. Může se přidat i výtok z očí, nosu a zvracení,“ říká MVDr. Daniely Králová.

Obzvláště u velmi mladých psů, štěňat nebo naopak starých a chronicky nemocných psů může onemocnění přejít až v nebezpečný zápal plic. Jako prevence je doporučeno očkování a v případě propuknutí nemoci ihned navštívit veterinárního lékaře a pacienta co nejvíce izolovat, aby se nemoc nešířila.

Parainftluenza se nepřenáší ze psa na člověka a naopak. Podobně jako lidé, kteří, když jsou nemocní, nechodí tolik mezi ostatní, tak stejné pravidlo by mělo platit i pejsků. Pokud je pejsek nastydlý, mějte ho raději na vodítku a zabraňte styku s ostatními zvířaty, protože psí chřipka je velmi nakažlivá a můžete tak při běžném venčení nakazit mnoho psů.

Věnujte pozornost příznakům, které mohou odhalit nemoc
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnujte pozornost příznakům, které mohou odhalit nemoc

Pejsek se nedáví, má jen kašel

Nemoc se nejčastěji u psa projevuje nepříjemným suchým kašlem. Ten někdy přechází až k dávení. Mnoho majitelů se tak mylně domnívá, že pejskovi jen něco uvízlo v krku a snaží se to kašlem vyndat. Dalšími faktory může být stejně jako u lidí – malátnost, ospalost či nechuť k jídlu. V těžších případech chřipku doprovází i hnisavý výtok z očí a nosu či zápach z tlamy. 

Klid a vitamín C

Je-li pejsek nemocný, tak ho nechejte v klidu, zkraťte venčení a při vážnějších projevech s ním navštivte veterináře. Vhodný je i heřmánek, který má zklidňující účinky. Můžete ho nemocnému pejskovi dát například do pelíšku. Pomáhá i vitamín C, lze ho dávat ve speciálních sirupech. V akutních případech může pejsek dostat léky na zklidnění kašle, popř. na teplotu či sekundární infekci.

Imunita, imunita…

V boji proti chřipce pomáhá očkování. Existuje protichřipková vakcinace, která se nejčastěji provádí u štěňat v období osmého týdne. Kromě očkování je důležitá především prevence v podobě budování dobré imunity.

Proti chřipce můžete nechat pejska očkovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Proti chřipce můžete nechat pejska očkovat

„A tu pejsek získá také ze správné a kvalitní výživy, která v sobě neobsahuje žádnou chemii, lepek a různá dochucovadla, ale naopak je plna kvalitních surovin. Dobrou volbou je dávat zvířeti průběžně i probiotika. Ta podporují jeho celkové zdraví, dobré trávení, zdravý mikrobiom psa ve střevech, a tím i celkovou imunitu psa. Imunitní systém je možné podpořit také doplňky potravy, jako je třeba lněný olej pro psy. V rámci nejen prevence proti nachlazení, ale i celkovému zdraví, pejska také nepřekrmujte, protože jedinci, kteří mají kila navíc, mají i horší obranyschopnost,“ říká odborník na psí výživu a imunitu Jiří Švihálek.

Chřipka napadá nejvíce starší pejsky s horší imunitou nebo naopak mladé pejsky, kteří si imunitu ještě nevybudovali. Zvíře může onemocnět nejen z interakce s jinými psy, ale také například nastydnout z průvanu, ze studené vody, zmoknutí a podobně.

Zdroj informací: Yoggies

Publikováno: 22. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce