Lednový les v mírné zimě barevně přímo ožívá výskytem tzv. pomrazek, hub (tedy spíše houbiček), které ke svému vývoji potřebují alespoň několik nocí, v nichž teploty klesají pod nulu. Zářným příkladem jsou nápadné, citronově žluté plodnice šťavnatek modřínových.
Mírná zima jedlým houbám svědčí: šťavnatka modřínová (Hygrophorus lucorum)
Šťavnatky modřínové, ve starších atlasech je najdete ještě pod rodovým jménem plžatky, jsou svým výskytem svázány výhradně s modříny, a to v důsledku mykorhizzy, vzájemné symbiózy obou organismů. Za vlhka a v mládí jsou jejich klobouky slizké a lepkavé, později jejich pokožka vyschnutím bledne. Při hledání těchto vysloveně lahodných houbiček je třeba, aby váš pohled změnil „velikost záběru“, tak, jak to dělají filmoví kameramani. Nejprve se zaměřte na celek, nejlépe skupinu modřínů na okraji lesa. A poté „švenkněte“ na detail, neboť šťavnatky jsou opravdu drobné houbičky (jejich klobouk má průměr 3 až 10 centimetrů), houfně rostoucí v trávě v dosahu modřínových kořenů.
Mírná zima jedlým houbám svědčí: penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Typická zimní houba, okrašlující svými žlutooranžovými kloboučky v hojných trsech kdejaký pařez, je penízovka sametonohá (Flammulina velutipes). Jakkoli je zcela odolná i proti velkým mrazům, současná mírná podoba zimy její růst přímo podporuje, a tak například v Divoké Šárce „okupuje“ pařezy zdejších rekultivovaných sadů. Rovněž zahrádkáři ji touto dobou často nacházejí, vyrůstá totiž i z trhlin v kůře starších ovocných stromů.
Mírná zima jedlým houbám svědčí: strmělka mlženka (Clitocybe nebularis)
V lednovém lese najdete na zemi mezi opadaným listím další jedlou houbu, která patří k nejhojnějším a také nejmohutnějším, které se v tomto čase objevují. Strmělka mlženka se vyznačuje masitými, popelavě šedavými klobouky s jemným, jakoby plísňovým ojíněním. Dužina mlženky je charakteristicky nasládlá a pro někoho až nepříjemně aromatická (tento „odér“ ovšem již krátkým varem vyprchá). Dejte si jen pozor při vaření celých plodnic: vinou uvolňovaných termolabilních látek totiž voda rychle zpění a vzkypí!
Prima tip: šťavnatka modřínová jako škvarky
Šťavnatky jsou opravdu dobré houbičky, jen je jich zapotřebí nasbírat větší množství. První lednový víkend jsme si doma pochutnávali na výtečné smetanové omáčce, v níž právě ony tvořily patřičný houbový základ. Připomenu ještě, že známý mykolog a autor houbových kuchařek Jiří Baier ji doporučoval v podobě houbových škvarků. Recept je opravdu jednoduchý: podržte plodnici za její dlouhý třeň a klobouček ponořte do rozpáleného omastku. Osmažte, osolte a chroupejte!
Publikováno: 10. 1. 2018, Autor: Jaroslav Vanča , Profil autora: Jaroslav Vanča