reklama

Královská begonie: Pokojová květina s pestrými listy

Královnami krásy mezi květinami jsou zásluhou svých listů, královské begonie. Péče o ně musí být samozřejmě na příslušné úrovni. Jakub Krulich nám poradí, jak na to.

Přehlídka pestrých listů begonií

Rod Begonia neboli lidově také kysala je úžasně různorodý, čítá téměř dva tisíce druhů a odrůd, pocházejících ze subtropických a tropických oblastí světa. Mezi nejznámější příbuzné, pěstované pro okrasné květy je Begonia semperflorens neboli voskovka či ledovka, kterou u nás známe jako oblíbenou letničku.

Voskovka, nebo také ledovka
Voskovka, nebo také ledovka (Zdroj: Prima FTV)

Stejně tak je pro velké květy obdivována begonie hlíznatá, vhodná do truhlíků a záhonů v polostínu.

Begonie hlíznatá
Begonie hlíznatá (Zdroj: Prima FTV)

Begonia Rex - Královská begonie

Do rodiny těchto známých begonií ale patří i méně známé Begonia Rex, tzv. královské begonie, které se pěstují jako pokojové rostliny, okrasné svými pestrými listy. Jejich rozmanitost je taková, že dokonce existují kluby sběratelů těchto exotických krásek.

Begonie jsou velmi rozmanité
Begonie jsou velmi rozmanité (Zdroj: Prima FTV)

Nároky na pěstování

Lidový název královské begonie jistě získali díky svému honosnému vzhledu, ale dalo by se říci, že i péče o ně vyžaduje trochu respektu a úcty k jejich požadavkům, jaká je prokazována králům. Královské begonie prospívají v interiéru na místě, které je ve stínu, či kde je pouze ranní, či večerní slunce. Silnější oslunění zvláště v letním období může způsobit popálení listů. Mají rády vlhkou, nikoliv však přemokřenou zeminu. Je lépe před další zálivkou nechat substrát vždy slabě vyschnout, než aby byl déle přemokřený, pak by hrozilo zahnívání kořenů. Zaléváme je odstátou vodou, bude-li to voda dešťová, rostlině to jen prospěje. Do zálivkové vody můžeme 1 x za 14 dní přidat hnojivo pro rostliny okrasné listem. Není dobré kropit begonie vodou na listy, mohou se na nich vytvářet skvrny vysrážených minerálních látek. Optimální pěstební teplota je pokojová, tedy kolem 20–25 °C. V zimě mohou mít chladněji, ale teplota by neměla klesnout pod 15 °C, jinak odumírají listy. Královské begonie mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, takže je prospěšné květináče umístit na podmisky s kamínky, ze kterých se vypařuje voda a zvlhčuje tak vzduch. Jsou také vhodné do pokojových květinových skleníčků, či terárií.

Přehlídka pestrých listů begonií
Přehlídka pestrých listů begonií (Zdroj: Prima FTV)

Přesazování begonií

Přesazování královských begonií je vhodné po 1-2 letech pěstování, zvláště pokud zaléváme tvrdou studniční, či vodovodní vodou. Begonie nemají rády tzv. zasolení substrátu minerálními látkami. Přesazujeme do výživné zeminy s příměsí rašeliny a perlitu, aby byl substrát propustný a přebytečná voda odtekla. Také proto je prospěšné na dno květináče dát drenážní vrstvu.

Co budete potřebovat k množení begoníí
Co budete potřebovat k množení begoníí (Zdroj: Prima FTV)

Množení begonií

Královskou begonii si rozmnožit můžeme, stačí nám k tomu list z matečné rostliny, ostrý nůž, pár kamínků a miska se substrátem. Na listu rozřízneme hlavní žilky, přitiskneme k substrátu, po několika týdnech začnou v místě řezu vyrůstat nové rostlinky.

Publikováno: 12. 1. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký