reklama

Bylinky, které vám pomohou se smutnou náladou

Máte špatnou nápadu, více starostí, proto špatně spíte a cítíte se unaveni? S tímto vám mohou pomoci léčivé bylinky, které dodají vašemu tělu látky, které jsou prospěšné nejen pro kvalitní spánek, ale především vám zlepší náladu. Poradíme, které to jsou, na co si dát pozor a jak si je připravit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bylinky proti smutné náladě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Heřmánek pravý nesmí chybět v žádné domácí lékárně, protože působí protizánětlivě, dezinfekčně a protialergicky. Heřmánek pravý roste na polích, loukách nebo na okrajích lesů. Má charakteristické bílé květy se žlutým středem. Užívá se čerstvý či sušený při nespavosti, při žaludečních či střevních potížích, ale například i při nachlazení.

Pokud jste bez nálady nebo rozmrzelí, měli byste vypít denně šálek heřmánkového čaje, který si připravíte z jedné vrchovaté lžíce květů, spaříte horkou vodou a necháte krátce vylouhovat. Neužívejte však dlouhodobě, protože má účinky jako antibiotikum a dlouhodobé užívání má za následek potíže se střevní mikroflórou.

Heřmánek má široké využití
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Heřmánek má široké využití

Kozlík lékařský roste podél příkopů, na mokrých loukách, bažinatých místech, v lesích a houštinách. Roste velmi bujně a sám se vysemení. Pokud jej necháte vykvést a vytvořit semena, můžete v následujících letech čekat plnou zahradu kozlíků s charakteristickými malými bílými květy. Bylina obsahuje silice, kyselinu valerovou a alkaloidy.

Pomáhá při nervovém vyčerpání, úzkostných stavech, přepracování, uleví při žaludeční neuróze, střevních problémech, příznivě působí na štítnou žlázu nebo při křečích. Podporuje klidný spánek, protože zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Kozlík nemá omamné látky, které by uspávaly, jen zklidní tělo a mysl a unavený člověk klidně usne a kvalitně se vyspí.

Tinkturu neboli valeriánské kapky připravíte z čerstvého kořene, který omyjete, jemně pokrájíte a zalijete pálenkou. Necháte 14 dnů macerovat při pokojové teplotě. Potom scedíte a užíváte 3× denně 20 kapek. Nebo jí užívejte třičtvrtě hodiny před spaním jednu čajovou lžičku a druhou si dejte ještě patnáct minut před spaním. Pokud vmícháte do horkého mléka s medem jednu lžičku tinktury a vypijete pomalu po doušcích, spánek se určitě dostaví.

Kozlík lékařský má bílé malé květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kozlík lékařský má bílé malé květy

Levandule lékařská původní bylina ze Středomoří, která je spojena s francouzskou Provence, roste hojně i u nás v zahradách, kde se často využívá jako okrasná rostlina. Její příjemná vůně odpuzuje nežádoucí hmyz i žravé moly. Užívá se jako bylina na podporu trávení k uklidnění, dobrému spánku, při stavech úzkosti nebo deprese a zlepšuje náladu. Obsahuje silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, která má protizánětlivé, protivirové a antiseptické účinky.

Levandulová vůně pomáhá při léčbě neklidu a při úzkostných stavech. Příznivě působí nálev z květů, který si připravíte z jedné až tří lžiček květů a přelijete vroucí vodou, které necháte odstát. Přecedíte a užíváte tři šálky denně. Vhodná je i levandulová koupel na uklidnění, postačí silnější nálev z květů, který vlijete do napuštěné vany.

Levandule krásně voní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule krásně voní

Meduňka lékařská pochází z Jihovýchodní Evropy a staří mniši ji již v 17. století začali přidávat do karmelitánských kapek. Bylina je velmi nenáročná na pěstování, snese přímé slunce i polostín. Využívá se nejen jako bylina v léčitelství, ale i jako přísada k vaření. Užívá se při potížích s astmatem, trávením nebo spánkem, srdečních neurózách nebo při celkovém neklidu organismu.

Čaj z čerstvých nebo sušených lístků příznivě působí na celé tělo. Jednu lžíci bylinky přelijete 0,5 l horké vody, přikryjete, necháte deset minut vylouhovat, přecedíte a můžete popíjet vlažný celý den. Horký se pít nedoporučuje.

Třezalka tečkovaná je jedna z nejznámějších léčivých bylin, která roste podél lučních lesních cest, na mezích či pahorcích a má výrazné žluté květy. Poznáme ji bezpečně podle toho, že při rozemnutí otevřeného květu vytéká červená šťáva, které se říká krev svatého Jána. Bylina se užívá k duševní rovnováze, protože dokáže navodit optimální relaxaci a zdravý spánek. Zklidňuje dýchací cesty a usnadňuje dýchání, posilujete imunitu a pomáhá překonávat stres, rovněž se užívá při nervových obtížích.

Účinek se dostavuje až po dvou týdnech od užívání. Čaj si připravíte z jedné čajové lžičky třezalky, kterou spaříte horkou vodou a necháte krátce vyluhovat a užíváte 2× denně po dobu nejdéle šesti týdnů. Potom na tři měsíce vysaďte. Třezalka se nedoporučuje, pokud užíváte antidepresiva a ani při nadměrném slunění. Ženy užívající antikoncepci by se měli o jejím užívání poradit s lékařem.

Čaj z třezalky lze užívat dlouhodobě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čaj z třezalky lze užívat dlouhodobě

Pokud trpíte dlouhodobě nespavostí, únavou, nechutenstvím nebo naopak přejídáním, špatnou náladou, výčitkami, neklidem nebo máte stavy úzkosti, raději vyhledejte odbornou pomoc, neboť při výše uvedených příznacích může jít o závažné onemocnění.

Tip:

Čajová směs proti stresu: Dva díly kořene kozlíku, tři díly natě dobromysly a třezalky, čtyři díly kořene angeliky a po pěti dílech majoránky a meduňky. Vše dobře promíchejte a užívejte dvě lžíce směsi, které spaříte půllitrem horké vody, necháte 20 minut vylouhovat, přecedíte a po malých doušcích popíjíte 2-3× denně.

Zdroj informací: R. Šťastná: 105 bylinek a koření, Nakladatelství Fortuna Libri 2022; bylinkyprovsechny.cz; aktin.cz

Publikováno: 8. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská