To, jak ušetřit na oblečení, vám může pomoci se zbytečnými výdaji, které potom budete moci investovat do aktuálně potřebnějších věci. Při hledání úspor však musíte začít nejprve od sebe. Přiznejte si, máte vůbec představu, kolik za oblečení utrácíte? A kolik peněz se vám válí v šatníku bez využití?
Ušetřit na oblečení rozhodně jde, začít ale musíte u sebe
Ušetřit za oblečení můžete. Podle statistiky totiž každý z nás za nové oblečení utratí zhruba 20 000 korun ročně (studie Fashion z roku 2019). Je to ohromné číslo, které zaznamenalo ohromný nárůst, protože ještě o 2 roky dříve to bylo pouze 5000 korun. Nicméně i přes tuto skutečnost lidé v reálu nosí pouze 20 % ze svého šatníku. Jde to tedy nehorázné plýtvání jak po ekologické stránce, tak i po té ekonomické. Navíc to ukazuje, že zde prostor k úsporám je. Rozhodli jste se to změnit a chcete začít šetřit? Poradíme vám, jak na to.
Proveďte inventuru vlastního šatníku
Pokud chcete začít šetřit, musíte jít ke zdroji, tedy do svého šatníku. Udělejte si průzkum. A buďte k sobě přísní. Bez kompromisu ze svého šatníku vyřaďte všechny věci, které jste na sobě více než 1 rok neměli. Pryč dejte i oblečení, které je vám příliš malé nebo naopak příliš velké. Z toho, co vám ve skříni zůstane, začněte tvořit outfity. Buďte kreativní. Zkuste kombinovat i kousky, které jste spolu dosud ještě nenosili.
Váš šatník ve finále nemusí být velký, stačí, když jednotlivé kousky můžete mezi sebou kombinovat. Vymyšlené kombinace si vyfoťte. Pomůže vám to v budoucnu, když budete váhat, co si na sebe vzít. Při procházení svého šatníku si také utvořte seznam toho, co máte, a také i toho, co potřebujete doplnit. U jednotlivých položek si poznačte, co může počkat a co je urgentní. Při úklidu svého šatníku je také dobré se zamyslet nad svými nakupovacími návyky. Pokud chcete ušetřit, je zapotřebí nakupování dost výrazně omezit.
Vytvořte si na nákup oblečení rozpočet
Máte na seznamu akutní položky? Vyčleňte si předem na ně přesně daný rozpočet. Snažte, aby byl co nejnižší.
Zarazte si impulzivní nákupy
Kupujte pouze to, co doopravdy potřebujete, tedy jen to, co máte na seznamu. Nenakupujte více, i kdyby to bylo ve slevě. A ani věci ze seznamu nekupujte hned v prvním obchodě. Nenechte se zlákat reklamou. Nejprve si srovnejte ceny s jinými obchody i eshopy. Pokud máte tu možnost, tak si oblečení i vyzkoušejte a teprve až pak proveďte rozhodnutí. Něco vás cvrnklo do nosu? A vás to tak nadchlo, že byste to hned chtěli? Zastavte!
Zamyslete se nejprve nad tím, zda to doopravdy potřebujete a zda to doopravdy máte s čím kombinovat. Potřebujete si k tomu ještě dokoupit další věci? Tak na daný kousek zapomeňte. Je o číslo menší nebo potřebuje nějakou úpravu? Neberte ho. Vyzkoušejte si ho, jestli vám skutečně dobře sedí a vraťte se pro něj případně až druhý den. Buď si to rozmyslíte vy, nebo vám třeba nebude souzen a bude prodán.
Jak nakupovat úsporně
V případě, že chcete skutečně ušetřit, budete se muset při nákupech přestat dívat na značky. Nekupujte zbytečně drahé oblečení. Dětem je to navíc úplně jedno, jestli jde o značkové oblečení. Důležitější pro ně je barva nebo obrázek. I dospělí by při nákupu oblečení měli vsadit spíše na nadčasovost, kterou budou moci nosit několik sezón.
Nezapomeňte, že důležitá je především kvalita. A tu nám značka bohužel nezaručuje. To platí i ve spojení, že kvalita je důležitější než kvantita. Někdy je prostě méně oblečení koupeného s rozmyslem (tedy s vědomím, že ho vynosíte a víte, jak ho budete nosit) více.
Jestli chcete za oblečení ušetřit, musíte své nákupy správně načasovat
Nejvýhodněji oblečení seženete zpravidla mimo sezónu. Musíte si je sice pohlídat, protože ne všechny obchody nabízí skutečné slevy. Obvykle však v sezónních výprodejích mohou klesnout až o 75 %, protože potřebují vyprázdnit sklady. Hodí se proto v nich orientovat a vědět, že třeba povánoční výprodeje začínají hned po Vánocích, ale nejvýhodnější jsou v lednu.
V únoru jsou potom levnější lyžařské věci a někde už začíná i výprodej zimních věcí. V březnu je pak výprodej zimního oblečení na maximu. V dubnu, květnu a červnu probíhají jarní výprodeje, které však nejsou tolik výrazné. V červenci a srpnu probíhají velké výprodeje letních kolekcí, které jsou kolikrát zlevněny i o 75 %. V září a v říjnu jsou obvykle v akci věci do školy, které ne vždy jsou ale tolik výhodné.
No a listopad a prosinec jsou nejdražšími měsíci v roce, kdy se oblečení nevyplatí kupovat. V listopadu je sice Black Friday, který trvá den nebo týden, ne vždy však výhodné ceny, nabízené tomto období, jsou skutečně tak výhodné.
Kde nakoupit nejlevněji
Nebojte se nákupů online v osvědčených obchodech. Máte v nich 14 dnů na vrácení, takže si oblečení doma můžete bez problémů vyzkoušet. Jsou levnější než kamenné obchody. Ještě levněji vás však vyjdou nákupy v second handech. A doopravdy se už za to dnes nemusíte stydět, ani se jich nemusíte bát. Nakupovat z druhé ruky se vyplatí především u malých dětí. V second handech můžete najít i pro sebe skutečné poklady za pár korun.
O své oblečení se starejte
Správná péče prodlouží životnost vašemu oblečení. Perte je proto při nízké teplotě. Používejte vhodný typ pracího prostředku i jeho správné množství. Ano, i sušením v sušičce můžete zkrátit životnost svého oblečení. Víte, že existuje i takové oblečení, které častým praním ničíte? Jde třeba o některé druhy riflí nebo svetrů. Když oblečení ušpiníte, skvrny ihned ošetřete. Na žmolky používejte odžmolkovač. Dejte si pozor na drátěná ramínka. Naučte se základy šití a vyšívání. Nebudete pak muset poškozený kousek vyhazovat. Zvládnete si ho totiž sami opravit.
A když to nejde, tak upcyklujte nebo recyklujte
Využijte oblečení, jak jen můžete. Okoukané oblečení inovujte pomocí nášivek, knoflíků, výšivek i jiných aplikací, můžete ho dokonce přešít v úplně jiný model. A potom, když už není vhodný k nošení, lze z oblečení vyrobit třeba utěrky do kuchyně. Staré rifle proměňte třeba v tašku, batoh, kabelku nebo kobereček. Ze starých triček si vyrobte špagetovou přízi, s níž se běžně háčkuje. Špagety jsou ideální pro výrobu praktických košů, nákupních tašek, rohoží nebo dokonce i kabelek. No a staré košile a svetry jsou perfektní na povlaky polštářů.
Hlavně nenošené oblečení neskladujte
Oblečení, které nenosíte, z něhož vaše děti vyrostly, je vám malé a už jste ho neměli více než rok na sobě, nekompromisně vyřaďte. Pokud jde o pěkné kousky, můžete je darovat někomu v rodině, charitě, známým, prostě někomu, kdo oblečení využije. Také ho ale klidně vyměňte za jiné, které budete nosit. A taky ho můžete prodat. Dnes existuje už dost internetových platforem. Zpět se vám vrátí alespoň část financí, které jste za oblečení vydali.
No Spend Challenge čili výzva k nulové útratě
Pokud chcete se svým utrácením skutečně zatočit, můžete se přidat k No Spend Challenge výzvě. Tato výzva se poprvé objevila na začátku roku 2010 a dnes je celosvětově vyhledávaná. Není pouze o snížení zbytečných výdajů a šetření, ale také o správných nakupovacích návycích. Nemusí se také týkat pouze oblečení, ale vlastně čehokoliv. Délka výzvy je obvykle měsíční, ale klidně si můžete utvořit pro sebe roční výzvu. Ušetřit s ní můžete několik stovek, ale i tisíc korun. Více o této výzvě najdete na internetu.
Další tipy, které vám mohou pomoci ušetřit na nákupu oblečení:
- Nekupujte sety různě kombinovaných triček s mikinami a doplňky do vlasů, když ve skutečnosti potřebujete pouze to tričko. Jde o zbytečnou útratu.
- U dětí se vyplatí investovat do rostoucího oblečení. Je praktické, dlouho vydrží a v konečném výsledku s ním dost ušetříte.
- Když už musíte pro nějaké to oblečení do kamenného obchodu, vezměte si pouze přiměřenou hotovost, aby vás to nesvádělo k dalšímu nákupu.
- Ve svých oblíbených obchodech strategicky využívejte klubových kartiček a slevových kupónů. Kupujte s nimi ale pouze to, co doopravdy potřebujete.
- Pozor, vintage obchod není second hand. Zboží je v takovém obchodě zpravidla ještě dražší než v běžných obchodech.
- Doopravdy potřebujete nějaké oblečení a bydlíte blízko u hranic? Zkuste ho pořídit v zahraničí. Už skoro ve všech sousedních státech aktuálně pořídíte totožné oblečení nabízené u nás zhruba o 25 % levněji.
- Pokud potřebujete nějaký kousek pouze na jednu výjimečnou událost, je obvykle výhodnější si ho půjčit. Jestli byste si ho měli půjčit více než dvakrát, levnější je potom jeho koupě.
Zdroj informací: dmag.cz; ireceptar.cz; zacnetesetrit.cz; extralife.cz; idnes.cz
Publikováno: 4. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová