reklama

Víte, že je bylina na demenci a Alzheimerovu chorobu? Jmenuje se gotu kola!

Ano, opravdu existuje bylina, která pomáhá bojovat se stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou (ACH). V nedávné době se podařilo vědecky prokázat, že extrakt z pupečníku asijského (Centella asiatica), který je u nás mnohem známější jako gotu kola, je účinnou prevencí demence. Tahle pohledná bylina se dá pěstovat doma, takže levný přírodní lék můžete mít stále po ruce.

Bylina na demenci: jak se gotu kola pěstuje

Semínka nebo sazenice pupečníku jsou ve specializovaných zahradnictvích běžně k dostání, takže si doma v květináči nebo na balkoně v truhlíku můžete vypěstovat lék na Alzheimerovu chorobu a stařeckou demenci. Na zahradě by pupečník nepřečkal zimu, není totiž mrazuvzdorný. Pohledná bylina přináší velký užitek – stále po ruce budete mít čerstvou, levnou přírodní medicínu. Je to plazivá rostlina, která vynikne v závěsném truhlíku, ze kterého volně splývají její výhony. Vyhovuje jí světlé a teplé stanoviště a substrát s příměsí písku, který udržujte vlhký. Semena poměrně dlouho klíčí, můžete je vysévat celoročně.

Bylina na demenci: sazenička pupečníku asijského - Gotu kola
i (Zdroj: istock.com)
Bylina na demenci: sazenička pupečníku asijského - Gotu kola

Bylina na demenci: jak gotu kola ještě pomáhá

Pupečník asijský také pročišťuje imunitní systém, posiluje odolnost proti stresu, zlepšuje chronické stavy ekzému i lupénky, zvyšuje pružnost kůže. Působí antibakteriálně, hojí popáleniny a příznivě ovlivňuje hojení jizev. Doporučuje se na vnitřní záněty v ústech, hltanu a dýchacích cest. Obsahuje účinné látky podporující tvorbu kolagenu v kloubech a ulevuje od revmatických bolestí, zlepšuje špatné zažívání, léčí jaterní problémy, pomáhá při chronickém oslabení žil a běžně se předepisuje na bércové vředy, křečové a nitkovité žíly, předchází ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu a mozkové mrtvici.

Bylina na demenci: jak se gotu kola užívá

Připravuje se klasický nálev: 1 lžičku podrcených sušených listů nebo 1 vrchovatou lžíci čerstvých přelijte 200–250 ml vroucí vody a nechte zhruba 10 minut vyluhovat. Sceďte. Čerstvé listy pupečníku můžete také přidávat do salátů a dalších jídel.

Pupečník asijský (Centella asiatica) je známější jako Gotu kola
i (Zdroj: istock.com)
Pupečník asijský (Centella asiatica) je známější jako Gotu kola

Nejúčinnější formou je alkoholový výtažek, který se má nasadit v rámci prevence při prvních příznacích zhoršování mozkových funkcí – zapomínání, nesoustředění, roztržitosti či dezorientaci. Vzhledem k tomu, že užívání pupečníku nemá žádné negativní vedlejší účinky, doporučuje se nasazení extraktu již při prvních příznacích zhoršování kognitivních funkcí – nevybavování si jmen, letopočtů, čísel či slov. Podávaný alkoholový extrakt z pupečníku dokáže snížit usazování amyloidních plaků, které jsou přítomny v mozku při ACH a dle nejnovějšího pohledu jsou příčinou stařecké demence. Nemoc postihuje zejména osoby starší 65 let. Duševní stav nemocných s ACH se postupně zhoršuje a nakonec je často nutná 24hodinová denní péče. V ČR máme na 150 tisíc lidí postižených stařeckou demencí. Extrakt z pupečníku rovněž zlepšuje činnost mozku a nervové soustavy, pomáhá při stavech úzkosti a psychických problémech. Celkově posiluje a harmonizuje, používá se také při roztroušené skleróze, revmatismu nebo lupénce.

Prima tip: recept domácí na extrakt z gotu kola

Do litru čistého alkoholu (min. 42 %) vložte asi 300 g čerstvých listů pupečníku a nechte měsíc macerovat; sceďte. Na vnitřní použití může být dávka 3 x denně 1 lžička. Na vnější použití jako kloktadlo, dejte lžičku tinktury do vlažné vody. Tinkturou můžete také potírat špatně se hojící rány. 

Publikováno: 10. 1. 2018, Autor: Martin Kolár , Profil autora: Martin Kolár

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.