Lilek čili baklažán je zelenina, která ještě donedávna měla spíše více odpůrců než obdivovatelů. Je to ale přitom zelenina, která vyniká nejen výbornou chutí a pestrým použitím v kuchyni, ale má i pozitivní účinky na naše zdraví. Kromě spousty použití v teplé kuchyni nebo při grilování vám lilek může pomoci při redukční dietě.
Lilek a jeho využití v kuchyni
Lilek vejcoplodý (Solanum melongena) čili baklažán je jednoletá rostlina, původem z východní Indie. Je charakteristický svou temně fialovou slupkou a nazelenalou dužinou. Jeho příbuzným je rajče nebo brambora. Plody se konzumují zásadně tepelně upravené, zasyrova nejsou dobré a nejsou ani vhodné, protože obsahují látku solanin.
Lilek vejcoplodý je mimořádně bohatý na minerální soli draslíku, fosforu, železa, vápníku, hořčíku a manganu. Je také využíván v lidovém léčitelství jako prostředek při odbourávání nadbytečné tělesné hmotnosti, redukuje cholesterol, má antiseptické účinky, čistí krev a podporuje správnou činnost jater. Jako podpůrný prostředek při léčbě kožních problémů, ekzémů či akné má velmi příznivé účinky.
Běžnou úpravou je například čerstvý lilek, marinovaný v česneku a octovém nálevu. Velmi chutný je lilek smažený v těstíčku, grilovaný na ohni nebo zapečený se zeleninou či sýrem. Lilek je také možno sterilovat jako okurky nebo cukety.
Recept na lilkový tataráček s uzenou solí
Suroviny:
- 1-2 lilky
- uzená sůl
Nejprve bude potřeba čerstvý lilek hodně hustě propíchat vidličkou. Budeme jej péci a potřebujeme, aby unikající voda nezůstávala uvnitř dužiny. Pečicí plech vyložíme pečicím papírem a vysypeme uzenou solí. Na sůl položíme propíchané lilky a dáme do rozehřáté trouby na 180 °C péci cca 3/4 hodiny.
Náš tip: Využijte některý z pečicích programů!!!
Výkonného pomocníka pro dokonalé pečení najdete v této elektrické troubě v bytelném nerez provedení. Klenutý vnitřní prostor trouby je inspirovaný tradičním tvarem kamenné pece. Chytře rozmístěná topná tělesa a extra velký objem 77 l zaručují dokonale propečené a křupavé jídlo ze všech stran. Manipulaci s pokrmy usnadňuje velmi praktický teleskopický výsuv. Tiché a ladné zavírání a otevírání dvířek přinese komfort při každodenním provozu.
Díky 10 pečicím programům, které jsou navržené přesně podle potřeb konkrétních jídel, si budete užívat chutné a perfektně připravené pokrmy. Vykouzlíte například výbornou pizzu jako z italské restaurace (program Pizza 300 °C), pomalu upečete pečínku a efektivně rozmrazíte hotové porce jídla. S funkcí gratinování zase vykouzlíte křupavou sýrovou kůrku na zapečených bramborách. Čas vám ušetří funkce odloženého startu pečení s automatickým vypnutím nebo funkce pečení v krocích. Ta vám umožní dopředu naprogramovat průběh pečení, během kterého musíte měnit teploty, aniž byste u toho museli být.
Jednoduchý chleba z jogurtu
Na těsto budeme potřebovat:
- trochu mléka
- 1 bílý jogurt
- droždí
- špetku soli
- hladkou mouku
- cukr a trochu olivového oleje
Na cca 160-180 g mouky přidáme 1 dcl mléka. Přidáme 1 lžičku sušeného droždí, 1 lžičku cukru, špetku soli a na toto množství 1 lžičku jogurtu (pokud budeme dělat větší množství těsta, propočítáme navýšení surovin). V míse smícháme všechny ingredience do vláčného těsta a pod mokrou utěrkou necháme v míse odpočívat a kynout.
Tip redakce: Použijte produkty z Valašska!
Bílý jogurt s nižším obsahem tuku je vyrobený z kvalitního českého mléka. Výrobek jemné chuti je vhodný pro přímou konzumaci i pro studenou kuchyni. Obsahuje jogurtové bakterie.
Kysaná smetana z Valašska 15%
Kysaná smetana má široké uplatnění v teplé i studené kuchyni. Obsahuje 15 % tuku.
Čerstvá smetana z Valašska ke šlehání
Čerstvá pasterovaná smetana je výborná nejen k přípravě šlehačky s bohatou pěnou, ale má i široké uplatnění v teplé i studené kuchyni, vhodná také do kávy. Příjemná chuť a vůně čerstvé šlehačky je naprosto nezaměnitelná.
Čerstvé mléko z Valašska polotučné
Čerstvé mléko polotučné je vyráběné z mléka, které je homogenizované a ošetřené pasterací. Tento způsob zpracování zaručuje zachování všech cenných živin v přirozeném a neporušeném stavu, proto je čerstvé mléko tak chuťově výborné.
Než nám vykyne těsto, vyjmeme z trouby upečené lilky. Podélně je rozkrojíme a opatrně, abychom neporušili slupku, vyškrábeme lžící upečenou dužinu. Tu potom ještě propasírujeme skrze cedník, aby hmota byla bez semínek a vlákniny.
Slupku v žádném případě nevyhazujeme. Ještě jednou jí upečeme, tentokrát na vyšší teplotu a ve formičce s kapkou olivového oleje. Slupky nakrájíme na dlouhé a širší pásy. Dužinu lilku nasekáme nahrubo na prkénku. V míse spojíme s pastou tahini. Tahina (někdy jako tahini či tehina) je mírně ředěná sezamová pasta vyrobená z drcených sezamových semínek a mořské soli. Existuje ve dvou variantách – z loupaných a z neloupaných sezamových semínek.
Dále přidáme citronovou šťávu, olivový olej, bílý jogurt, mletý pepř, sekaný česnek a koriandr, osolíme uzenou solí, která nám zůstala na plechu po pečení lilků.
Vykynuté těsto rozdělíme na stejné dílky, uhněteme malé bochánky a ty potom ještě rukou rozválíme na silné placičky. Z obou stran je potřeme olivovým olejem a vložíme na pánev, do které jsme rovněž kápli trochu olivového oleje. Opečeme z obou stran.
Podáváme na talíři - košíček z lilkové slupky naplněný lilkovým tataráčkem a ozdobený např. polníčkem nebo petrželkou kudrnkou a chlebové placičky jako přílohu.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Fiskars; MORA MORAVIA, s.r.o.; Mlékárna Valašské Meziříčí, spol. s.r.o.
Publikováno: 18. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová