Onemocnění zubů a dásní mohou být u koček stejná závažná jako u psa. Je proto velmi důležité průběžně kontrolovat jejich stav a v případě problému včas zasáhnout. Jedním z problémů může být usazený zubní kámen, který může kočku velmi potrápit. Vysvětlíme vám, proč je vhodné zubní kámen včas odstranit, jak a proč vzniká a jak mu předcházet.
Kočky se obecně hůře ošetřují než psi. Každý, kdo kočku vlastní, toto může potvrdit a týká se to veškeré péče a zdravotní údržby, kterou může kočka potřebovat. Kočku, která se ochotně podrobuje česání, stříhání drápů, čištění uší nebo ošetřování zubů a dásní, najdeme jen velmi zřídka. Přesto je vhodné a žádoucí se alespoň pokusit zvládnout tuto péči u každé domácí kočky.
Péče o chrup
S nácvikem péče o zuby a dásně začínáme u koček stáří okolo šesti měsíců, jakmile vymění mléčné zuby za trvalé. Nutné je začít velmi opatrně, nejlépe formou hry. Použijete k tomu měkký zubní kartáček, vhodný je silikonový nebo froté, který se dá nasadit na prst. Zubní pasta určená pro zvířata (nevadí její spolknutí) není k tomuto čištění vždy nutná, ale pokud má příjemnou chuť, bude pro vás čištění zubů snazší. Nikdy nepoužívejte zubní pasty určené pro lidi, obsahují C-silikon, který je pro zvířata toxický.
Jakmile si kočka zvykne na tento druh kartáčku, je vhodné přejít na klasický zubní kartáček pro kočky. Může se stát, že s ním bude mít problém, proto se zase vraťte k prstovému zubnímu kartáčku, který lépe snáší. Čištění je vhodné provádět ideálně každý druhý den. Technika čištění spočívá v krouživých pohybech v místech, kdy zuby vystupují z dásně. Pokud se vám i přes veškerou péči nepodaří tvorbě zubního kamene zabránit, nezoufejte.
Již o několik hodin později se na zubech začíná tvořit zubní plak, který následně mineralizuje a vzniká zubní kámen. Na tuto vrstvu se dále hromadí další bakterie a usazeniny, které později vedou k zánětům dásní a mohou končit i paradentózou a následnou ztrátou celého chrupu. Bakterie se rovněž vstřebávají a mohou být příčinou závažných zánětů vnitřních orgánů.
Odstranění zubního kamene
Pokud má kočka na zubech zubní kámen, tak se bez odborné péče neobejdete. Jak velký problém má kočka se zubním kamenem, zjistí veterinární lékař, který rovněž odhalí, zda je již přidružený zánět nebo další onemocnění. Odstranění zubního kamene se dělá v celkové anestezii, které se nemusíte bát. Rizika komplikací jsou velmi vzácná. Veterinární lékař nejprve provede všechna potřebná předoperační vyšetření.
Samotný zákrok netrvá déle než hodinu a kočka je po něm uložena k odpočinku v teplém prostředí, dokud se neprobudí. Po zákroku, když jsou zuby již čisté, přichází v úvahu léčba zánětu a také preventivní opatření, které předchází rozvoji stejného problému v budoucnu. Lokálně se mohou dásně ošetřovat dezinfekčním gelem s obsahem perioxidinu, který pomáhá předcházet zubnímu plaku. Provádí se nejlépe každý den.
Při závažném zánětu je nutná několikadenní antibiotická léčba. Po zahojení dásní pokrčujte v preventivním čištění zubů. Pro klidný a pohodový život vaší kočky je důležitá každodenní péče nejen o srst, ale i o zuby. Určitě každá kočka ocení pamlsky na dentální bázi, které může užívat dlouhodobě.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 10. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská