V Čechách je věnována alternativním menstruačním pomůckám čím dál větší pozornost. Jednou z nejčastějších alternativ jsou menstruační kalhotky, které si své místo na výsluní zasloužily nejen díky své praktičnosti, ale také díky tomu, že šetří naše peněženky i přírodu. Staly se populární náhradou za jednorázové tampony a vložky a v Česku se s nimi doslova roztrhl pytel.
Na trhu existuje mnoho značek, které kalhotky vyrábí. Díky jejich propagaci se navíc zvyšuje povědomí o ničivém dopadu jednorázových pomůcek na životní prostředí. S popularitou kalhotek však roste také množství mýtů, které se kolem nich šíří. My jsme si posvítili na ty nejčastější.
Mýtus číslo 1: kalhotky protečou
Jednou z největších obav žen je, že kalhotky nevydrží silnou menstruaci a mohou protéct. V tomto případě záleží na intenzitě krvácení a volbě vhodného typu savosti kalhotek. Obecně však existuje mnoho druhů, které jsou vhodné na různou intenzitu menstruace. Je tedy třeba zvolit správnou variantu. Kalhotky jsou opatřeny vrstvami savého materiálu, který tekutiny zachycuje.
Mýtus číslo 2: kalhotky jsou nehygienické a při nošení zapáchají
Dalším velkým mýtem je obava, že po celou dobu nošení kalhotek dochází k infekcím a zároveň mohou nepříjemně zapáchat. Se zápachem si kalhotky snadno poradí. Většina má totiž antimikrobiální úpravu, která zamezuje vzniku zápachu a zároveň pomáhá bránit množení bakterií. V případě kalhotek Puma x Modibodi i dalších značek je to vrstva z merino vlny, která si hravě poradí se zápachem, odvodem vlhkosti a neobsahuje žádné chemikálie.
Mýtus číslo 3: kalhotky nevypadají hezky a musí prát pouze ručně
To, že menstruační kalhotky nevypadají hezky, je opravdu pouze mýtus. Na trhu se dnes objevuje mnoho tvarů i druhů v nejrůznějších barvách. Společné mají to, že ačkoliv obsahují absorpční vrstvy, nejsou na první pohled k rozeznání od kalhotek na běžné nošení. Na trhu najdeme například i elegantní verzi s krajkou od značky Sayu anebo také menstruační kalhotky v oblíbených střizích jako jsou brazilky či střih s vysokým pasem například od firmy Snuggs.
Mnoho žen se také obává, že jim přibude kvůli této alternativní pomůcce starost s ručním praním. To je však také mylná představa, kalhotky je možné po opláchnutí ve studené vodě vyprat v pračce až na 40 °. Výrobci doporučují volit šetrnější program, nižší otáčky a nepoužívat aviváž, ovšem praním v pračce se kalhotky nezničí.
Mýtus číslo 4: menstruační kalhotky jsou neekologické
Internetem se šíří názory, že praním kalhotek v pračce spotřebujeme hodně vody, a proto nejsou tak ekologické, jak se zdá. Naopak, množství vody, které spotřebujeme na praní znovupoužitelných produktů, je mnohem nižší než potřeba vody k výrobě jednorázových tamponů a vložek. Na výrobu jednorázových pomůcek je navíc spotřebováno také mnoho elektrické energie a chemikálií.
Kalhotky jsou navíc vyráběny převážně z udržitelných materiálů a vydrží několik let. To nelze říct o vložkách a tamponech, které lidi vyhazují ve velkém. Produkce odpadu z jednorázových pomůcek je obrovská a až 27 tisíc tamponů končí denně v našich oceánech. Jedna žena spotřebuje za rok přes 300 ks jednorázových hygienických pomůcek, což je nejméně 2,5 kg odpadu ročně, který je v podstatě nerecyklovatelný a končí na skládkách nebo ve spalovnách.
Vysoký počet vyhozených hygienických pomůcek negativně ovlivňuje životní prostředí. Řešení je v tomto případě až absurdně jednoduché a pohodlné. Menstruační kalhotky vydrží až dva roky, a tedy za jejich životnost ušetří jedna žena až 5 kilo odpadu.
Mýtus číslo 5: menstruační kalhotky jsou drahé
Poslední mýtus tvrdí, že se jedná o drahou záležitost. 1 kus kalhotek stojí cca 700 Kč. Na celou menstruaci potřebujeme alespoň 3 ks. Naše počáteční investice bude tedy cca 2100 Kč. Investice do jednorázových pomůcek je cca 1200 Kč až 1500 Kč za rok. Částka za kalhotky se tedy může jevit při tomto srovnání jako vysoká. Nicméně vezmeme-li v potaz fakt, že kalhotky vydrží několik let a že se tedy jedná dlouhodobou investici, je jasné, že se koupě v návaznosti na stále se zdražující vložky a tampony, vyplatí. A jejich ekologické benefity jsou k nezaplacení.
Shrnuto a podtrženo
Menstruační kalhotky jsou pohodlná, šetrná, bezpečná a dnes i stylová varianta hygienických menstruačních pomůcek. Nabízí nespočet benefitů, které motivovaly mnoho žen k jejich vyzkoušení. Jeden z nich je například fakt, že můžeme zůstat aktivní i během menstruace a zároveň snižujeme svou uhlíkovou stopu a šetříme peníze.
Zdroj informací:
Publikováno: 29. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce