reklama

Tento plevel ze zahrádky nevyhazujte!! Pomůže vám s únavou

Smetánka lékařská (Taraxacum officinale), lidově známá především pod názvem pampeliška, je bylina s významnými léčivými účinky. Stejně tak kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) patří mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Pomáhají při problémech s trávicím systémem, mají čistící účinky, doporučují se při poruchách látkové výměny, snižují hladinu krevního cukru a užívají se i na dermatologické problémy. Poradíme, jak si z nich uvařit čaj nejen na únavu.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Čaj z kopřivy a pampelišky nás povzbudí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Čaj z pampelišky a kopřivy je vhodný na únavu, pomáhá při vyčerpání a snížení výkonnosti, dokonce zlepšuje paměť. Na čaj proti únavě budete potřebovat listy pampelišky a kopřivy, které omyjete vlažnou vodou a necháte okapat na papírovém ubrousku. Mezi tím si uvařte vodu. Listy vložte do hrnečku, přelijte horkou vodou a nechte vylouhovat a macerovat alespoň 4 hodiny. Na závěr čaj oslaďte medem a přidejte špetku soli, která pomáhá rychlejšímu využití cukrů obsažených v medu.

Smetánka lékařská

Je to vytrvalá bylina s mléčnatým, vřetenovitým kořenem a vícehlavým oddenkem. Dorůstá do výšky až 40 cm. Listy má kopinaté, podlouhlé, v řapíku zvolna zúžené, obsahující chloupky. Duté stvoly vyrůstají ze středu přízemní růžice tvořené listy, zakončené žlutým úborem s mnoha hustě jazykovitými, obojakými květy žluté barvy, které se uzavírají před deštěm, chladem a nocí. Celá rostlina je prostoupena kanálky z mléčnic, které obsahují bílou hořkou šťávu, zanechávající tmavé skvrny.

Kvete od jara do podzimu a vyskytuje se na mezích, polích, loukách, ovšem je také nevítaným hostem pečlivě udržovaných anglických trávníků. Obsahuje významné látky, jako jsou hořčina taraxin, steroly, aminokyseliny, třísloviny, vitaminy A, B, C, D, soli manganu, draslíku, sodíku, síry, fosforu a kyseliny křemičité.

Pampeliška má nádherné sluníčkové květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pampeliška má nádherné sluníčkové květy

Má blahodárný účinek na choroby trávicího traktu, při zánětech močových cest. Doporučuje se při cukrovce, protože posoluje slinivku břišní. Užívá se při poruchách látkové výměny, zahání únavu, posiluje organismus, má čistící účinky, je močopudná, odtrénuje svrbění kůže a různé vyrážky. Využívají se jak květy, tak kořen i nať k léčebným účinkům, ale je vhodná i do pokrmů, kde se využívá především nadzemní část rostliny.

Kopřiva dvoudomá

Je to houževnatá vytrvalá dvoudomá bylina se čtyřhrannou, přímou a nevětvenou lodyhou s žahavými chloupky. Listy jsou podélně tvarované, pilovité, na srdčité bázi, s žahavými chloupky. Kvete zeleně od června do září, samičí květenství je převislé, samčí vodorovné až vztyčené. Dorůstá do výšky 2 m. Vyskytuje se hojně v sadech, zahradách parcích i okrasných trávnících.

Obsahuje významné látky, jakými jsou aminy, flavonoidy, fytoncidy, kyselinu citronovou nebo šťavelovou, lecitin, minerály ve formě železa, manganu, vápníku, selenu, křemíku, zinku, vitamíny A. B, C. Je účinná na onemocnění močových cest, menstruačních bolestí nebo zvětšené prostat. Detoxikuje organismus, užívá se při chudokrevnosti, podporuje funkci slinivky břišní, snižuje hladinu krevního cukru.

Podporuje srdeční činnost a užívá se při onemocněních dýchacích cest. Posiluje imunitu, snižuje alergii na pyly z trav, je účinná na revmatoidní artritidu, artrózu a dnu. Snižuje krevní tlak, podporuje růst vlasů, užívá se při zatuhnutí svalů, bolesti zad, zánětech nervů.

Kopřiva je poseta žahavými chloupky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kopřiva je poseta žahavými chloupky

Podporuje tvorbu mateřského mléka, zpevňuje kosti, zlepšuje kvalitu vlasů a odstraňuje lupy. Využívají se semena, kořen i nať k léčebným účinkům. Při sběru se doporučují rukavice, protože celá rostlina je poseta žahavými chloupky. Své využití najde i v kuchyni, kde se užívají především semena a nať do teplých či studených pokrmů.

Tip:

Čaj si můžete osladit čekankovým sirupem a přidat citronovou šťávu.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; Bylinky.info

Publikováno: 20. 7. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská