Oblíbené kalhoty se pravidelným nošením velmi často ošoupají a nové kalhoty mají moc dlouhé nohavice. Co s tím? Švadlena Adéla Havlíčková je odbornice na slovo vzatá a ukáže, jak si jednoduše poradit s drobnými opravami nebo úpravami oblečení.
Navštívili jsme švadlenu Adélu Havlíčkovou a poprosili ji o pár rad z jejího oboru.
Co lidé chtějí nejčastěji upravit na oblečení?
Nejčastěji lidé potřebují zkrátit nohavice u kalhot, případně rukávů u sak. Mnohdy se jedná o zužování nebo rozšiřování oděvů, protože tímto získá oblečení úplně jiný vzhled.
Jak si tedy kalhoty zkrátíme?
Velmi jednoduše. Nohavice si zkrátíme tak, aby nám u nich zůstal původní lem. To znamená, že je nestříháme. Nohavice si otočíme lemem na rub v přiměřené délce. My jsme zvolili přibližně 5 cm. Nohavici našpendlíme a v ohybu prošijeme po celém obvodu.
Nohavici obrátíme nalíc a máme hotovo. U společenských kalhot to nebude tak snadné. Nejprve musíme nohavice zkrátit ustřižením a potom lem začistit, založit a v ruce obšít, aby byl vzhled na líci tzv. do ztracena. Při stříhání dáme pozor, abychom měli obě nohavice stejně dlouhé.
Chtějí od vás lidé úpravu oděvů zakoupených např. v second handu?
Ano, stal se z toho hit na sociálních sítích. Lidé chtějí tvořit. Ruční práce, jako je vyšívání a jiné zdobení, vypadá na oděvech velmi pěkně. Nášivky, vsadky, kamínky, korálky, to vše je možné využít na zdobení a dodá oblečení atraktivní vzhled, který bude jedinečný.
Co s košilemi, které mají ošoupaný límec?
U košile s ošoupaným límcem je úprava velmi jednoduchá. Límec opatrně odpářeme a našijeme obráceně, tím se nám ošoupaná strana dostane do hybu, který není vidět, a košile vypadá jako nová.
A co s prošoupanými rukávy na košilích či svetrech?
U tohoto druhu oblečení se na úpravu prošoupaných míst hodí různé druhy nášivek. Použít je můžeme ve stejné barvě s oděvem nebo výraznější, které dodají oblečení zajímavý nádech. Mohou být s různých materiálů, např. imitace kůže, kterou lze běžně prát.
A jak je to u oblečení na lyžování?
Po skončení lyžařské sezóny je dobré si oblečení zkontrolovat. U dětského oblečení se nejčastěji opravují délky, protože je mnohdy děti ošoupou. Na konec nohavice našijeme lem z pevného materiálu. Pokud nejsme dostatečně šikovní, necháme tuto činnost na zkušené švadleně, která si s touto opravou poradí velmi snadno, a výsledný efekt bude hezky vypadat.
Než poškozené oblečení vyhodíme, je lépe si je opravit nebo upravit, případně se poradit s odborníkem. Ušetříme tak nemalé prostředky za nákup nového oblečení.
Tip:
Prodřené džíny v rozkroku opravíme jednoduše. Záplatu z džínoviny v obdobné barvě přišpendlíme na rub prošoupaného místa a opatrně prošíváme rovným stehem z místa na místo zpředu dozadu a obráceně. Švy šijeme těsně vedle sebe, dokud díra není zašitá. Pozor, šijeme po osnově, tzn. souběžně se svislými nitěmi.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 28. 6. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská