reklama

Oblečení nemusíte nosit ke švadleně, upravíte si je doma

Oblíbené kalhoty se pravidelným nošením velmi často ošoupají a nové kalhoty mají moc dlouhé nohavice. Co s tím? Švadlena Adéla Havlíčková je odbornice na slovo vzatá a ukáže, jak si jednoduše poradit s drobnými opravami nebo úpravami oblečení.

Úpravu oděvů zvládne nejen švadlena, ale i vy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Navštívili jsme švadlenu Adélu Havlíčkovou a poprosili ji o pár rad z jejího oboru.

Co lidé chtějí nejčastěji upravit na oblečení?

Nejčastěji lidé potřebují zkrátit nohavice u kalhot, případně rukávů u sak. Mnohdy se jedná o zužování nebo rozšiřování oděvů, protože tímto získá oblečení úplně jiný vzhled.

Jak si tedy kalhoty zkrátíme?

Velmi jednoduše. Nohavice si zkrátíme tak, aby nám u nich zůstal původní lem. To znamená, že je nestříháme. Nohavice si otočíme lemem na rub v přiměřené délce. My jsme zvolili přibližně 5 cm. Nohavici našpendlíme a v ohybu prošijeme po celém obvodu.

Nohavici obrátíme nalíc a máme hotovo. U společenských kalhot to nebude tak snadné. Nejprve musíme nohavice zkrátit ustřižením a potom lem začistit, založit a v ruce obšít, aby byl vzhled na líci tzv. do ztracena. Při stříhání dáme pozor, abychom měli obě nohavice stejně dlouhé.

U zkrácení kalhot využijeme původní lem u nohavic
U zkrácení kalhot využijeme původní lem u nohavic (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Obě nohavice u kalhot prošijeme ve stejné délce
Obě nohavice u kalhot prošijeme ve stejné délce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Chtějí od vás lidé úpravu oděvů zakoupených např. v second handu?

Ano, stal se z toho hit na sociálních sítích. Lidé chtějí tvořit. Ruční práce, jako je vyšívání a jiné zdobení, vypadá na oděvech velmi pěkně. Nášivky, vsadky, kamínky, korálky, to vše je možné využít na zdobení a dodá oblečení atraktivní vzhled, který bude jedinečný.

Co s košilemi, které mají ošoupaný límec?

U košile s ošoupaným límcem je úprava velmi jednoduchá. Límec opatrně odpářeme a našijeme obráceně, tím se nám ošoupaná strana dostane do hybu, který není vidět, a košile vypadá jako nová.

Ošoupaný límec jednoduše přišijte obráceně
Ošoupaný límec jednoduše přišijte obráceně (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A co s prošoupanými rukávy na košilích či svetrech?

U tohoto druhu oblečení se na úpravu prošoupaných míst hodí různé druhy nášivek. Použít je můžeme ve stejné barvě s oděvem nebo výraznější, které dodají oblečení zajímavý nádech. Mohou být s různých materiálů, např. imitace kůže, kterou lze běžně prát.

Nášivky na rukávech vypadají in
Nášivky na rukávech vypadají in (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

A jak je to u oblečení na lyžování?

Po skončení lyžařské sezóny je dobré si oblečení zkontrolovat. U dětského oblečení se nejčastěji opravují délky, protože je mnohdy děti ošoupou. Na konec nohavice našijeme lem z pevného materiálu. Pokud nejsme dostatečně šikovní, necháme tuto činnost na zkušené švadleně, která si s touto opravou poradí velmi snadno, a výsledný efekt bude hezky vypadat.    

U oteplovaček se nejčastěji opravují ošoupané nohavice
U oteplovaček se nejčastěji opravují ošoupané nohavice (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Než poškozené oblečení vyhodíme, je lépe si je opravit nebo upravit, případně se poradit s odborníkem. Ušetříme tak nemalé prostředky za nákup nového oblečení.

Tip:

Prodřené džíny v rozkroku opravíme jednoduše. Záplatu z džínoviny v obdobné barvě přišpendlíme na rub prošoupaného místa a opatrně prošíváme rovným stehem z místa na místo zpředu dozadu a obráceně. Švy šijeme těsně vedle sebe, dokud díra není zašitá. Pozor, šijeme po osnově, tzn. souběžně se svislými nitěmi. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Zdobení oblečení je velkým hitem
Zdobení oblečení je velkým hitem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 28. 6. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská