reklama

Ulevte svým bolavým nohám, uvařte si léčivý hluchavkový čaj

Léčivé byliny, jako třeba hluchavka, rostou všude okolo nás. Stačí je jen nasbírat a usušit. Používat je můžete při těch nejrůznějších potížích. Hluchavka vám třeba pomůže s odkašláváním, otoky dolních končetin a křečovými žilami.

Léčivé byliny, jako je hluchavka, nám mohou pomoci s různými neduhy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Léčivé byliny - hluchavka

Mezi léčivé byliny patří i hluchavka. Nemusíte se jí bát, hluchavka nepálí, protože ani nemůže. Je to vlastně kopřiva hluchá, které se zjednodušeně říká hluchavka. Oproti kopřivě je malá, ale i jako ona je bylina s mocnými účinky

Léčivé účinky hluchavky

Dokáže nám ulevit od křečových žil, které dokážou pěkně potrápit. Díky nim vás bolí nohy a navozují pocity těžkých a unavených nohou. Kromě toho má také protizánětlivé účinky. Působí proti infekcím močových cest. Tlumí nepříjemné projevy spojené s nepravidelnou, silnou a bolestivou menstruací. Odvodňuje. Prospívá slezině. Pomáhá vám s odkašláváním. Upravuje zažívání. Upravuje činnost střeva. Urychluje hojení hemoroidů. Zklidňuje podrážděnou pokožku. Pomůže i s nespavostí a celkovým neklidem. Ve směsi s kopřivou léčí astma.

Hluchavka bílá a nachová, byliny, které, na rozdíl od kopřivy, nepálí
Hluchavka bílá a nachová, byliny, které, na rozdíl od kopřivy, nepálí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Léčivý hluchavkový čaj

Chcete i vy vyzkoušet účinky hluchavky? Tak si pojďte s námi uvařit léčivý hluchavkový čaj. Abyste si takový čaj mohli připravit, potřebujete si nejprve nasbírat její květy a usušit je buď na přímém slunci, v sušičce, nebo v troubě nastavené na 35 °C. Dejte si pozor, aby nezhnědly. A potom už je to jednoduché. Jednu lžičku sušené hluchavky zalijte 250 ml horké vody a nechte ji 10 minut louhovat.

Hluchavkový čaj můžete vypít nebo ho přidat do koupele
Hluchavkový čaj můžete vypít nebo ho přidat do koupele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čaj můžete použít třeba i do koupele, kde působí pozitivně na pokožku a uleví nám od bolavých nohou. Tento čaj mohou pít i děti.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; www.bylinkyprovsechny.cz; www.celostnimedicina.cz; www.prirodnilekarna.cz

Publikováno: 27. 6. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová