reklama

Byliny první volby na močový měchýř: lichořeřišnice, vřes a brusinka

Chladné počasí přináší i nepříjemnosti s močovým měchýřem, který je choulostivý na prochladnutí těla. Při snížené imunitě dochází k rychlému přemnožení nepřátelských bakterií. Nevýhodou je, že se i po zaléčení antibiotiky, má tahle nemoc tendenci se vracet. Proto je každá bylinka, která posílí močový měchýř a ledviny, prospěšná, ale první volbou jsou lichořeřišnice, vřes a brusinka.

Byliny první volby na močový měchýř: lichořeřišnice

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) působí hlavně v oblasti urogenitální, kde působí výrazně antibioticky a se širokým spektrem, a to na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií. Podávání tinktury lichořeřišnice je v tomto případě nejlepší a nejúčinnější formou. Na prevenci bychom měli myslet i v létě a přidávat čerstvou lichořeřišnici do zeleninových salátů, celá rostlina je jedlá. Kdo trpí opakovanými záněty močového měchýře, ten by měl lichořeřišnici určitě zařadit do jídelníčku, případně si jednou ročně naordinovat užívání tinktury lichořeřišnice. Tahle bylina ale není vhodná do bylinných směsí.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)
i (Zdroj: Pixabay)
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Byliny první volby na močový měchýř: vřes

Vřes obecný (Calluna vulgaris) je všestranně a univerzálně působící rostlina. Nachází uplatnění hlavně v urologii jako prvotřídní desinfekční prostředek močových cest s močopudným účinkem. Je silně protizánětlivý a vhodný i při zánětech pánvičky ledvinné a uplatnění nalezne i jako drtič močových kaménků. Je to rostlina, která se dříve používala velmi často, v současnosti je nedoceněná. Nejvhodnější formou užívání je tinktura, účinky vřesu se násobí v bylinných směsích. Ale vhodné jsou i bylinné čajové směsi s vřesem.

Vřes obecný (Calluna vulgaris)
i (Zdroj: Pixabay)
Vřes obecný (Calluna vulgaris)

Byliny první volby na močový měchýř: brusinka

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea) přispívá k vylučování kyseliny močové, močoviny a cholesterolu. Pomáhá proti ledvinovým kamenům. Působí proti zánětům ledvin a na prostatu. Má močopudný a protizánětlivý účinek a je vhodná při opakovaných zánětech močového měchýře a rovněž jako drenáž močového měchýře. Brusinková tinktura zabraňuje bakteriím v ulpívání na stěnách močového měchýře.

Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)
i (Zdroj: Pixabay)
Brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

Prima tip: bylinné sedací koupele

Pozitivní jsou sedací koupele, právě při prevenci onemocnění močového měchýře by se neměly podceňovat. „Ideální je směs obsahující měsíček, řebříček, kontryhel, přesličku, lichořeřišnici a chmel“, doporučuje známá bylinkářka Jarmila Podhorná: „Důležité je nezapomínat u zánětů močové soustavy na celkové zklidnění organizmu, protože zánět močového měchýře provází nepříjemné pocity, jako časté nutkání močení, svědění, pálení. Na to je vhodná tinktura nebo čaj z třezalky, případně speciální koncentrát do koupele na zklidnění, který obsahuje byliny – levanduli, meduňku, třezalku, pelargonii, chmel, mučenku, řimbabu a rozmarýn.“ 

Publikováno: 2. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce