Pečené nanuky nejsou horkou novinkou, ale oblíbené jsou rozhodně. A s čokoládovým ganache se rozplývají na jazyku. Točená, kopečková nebo na špejli, někdy je to opravdu dilema. Zkuste si ale nanuky upéct a rozhodně vás nezklamou. Ozdobit si je můžete podle potřeby a nálady a navíc, na sluníčku se vám neroztečou.
Jak na pečené nanuky s čokoládovou ganache
Pečené nanuky vůbec nestudí, a proto se hodí v zimě i v létě. Dokonce jimi můžete potěšit i nemocné dítě, zhoršení nemoci rozhodně nehrozí spíš naopak. Společné pečení a sladká barevná svačinka ho maximálně potěší. Jak na to?
Na korpus si připravte:
- 100 g cukru krupice
- 75 ml mléka
- 250 g polohrubé mouky
- 2 vejce
- 125 g másla
- lžička prášku do pečiva
- citronovo-vanilkové aroma
- špetku soli
Na čokoládovou ganache potřebujete:
- 200 g kvalitní čisté čokolády
- 100 ml smetany na vaření
Na polevu a zdobení mějte po ruce:
- čokoládu nebo jinou barevnou polevu
- cukrářské zdobení
- griliáš (pražené oříšky s karamelem)
- mleté ořechy
- mletý kokos
- citronovou či pomerančovou kůru
V míse ručně utřete máslo s cukrem, pak přidejte špetku soli a dvě vejce. Směs promíchejte metličkou a postupně do ní zapracujte polohrubou mouku a mléko. Směs důkladně vyšlehejte na kompaktní mírně řídké světlé těsto. Připravené těsto nalijete do vymazané nebo papírem na pečení vyložené formy a pečte v předem vyhřáté troubě na 180 °C zhruba 35 minut. Korpus raději po 20 minutách zkontrolujte a dobu pečení i teplotu upravte, podle vaší trouby. Korpus pak nechte zchladnout. Tvar korpusu není rozhodující.
V mezičase si připravte čokoládovou ganache (ganašé). Do horké smetany nasypte nalámanou nebo nastrouhanou čokoládu a míchejte do té doby, než se čokoláda rozpustí a vznikne vám hladký krém. Poté položte těsně na krém potravinářskou fólii a nechte asi 2 hodiny chladnout a odpočívat, až získá polotuhou konzistenci.
Dalším krokem přípravy je spojit ganache a základní korpus. Do uvolněné čokoládového krému (pokud jste připravovali den předem) přidejte postupně nadrobený korpus. Jednoduše si korpus nakrájejte na menší kousky a rukama jej rozdrolte přímo do krému. Vše pořádně promíchejte.
Teď ještě potřebujete ploché formy pro výrobu klasického domácího nanuku. Už se nebude nic péct, formy můžou být i plastové. Vložte do formiček dřevěné nanukové dřívko a celé dno formy až po okraj vylijte rozpuštěnou čokoládou. Čokoládu v lednici nebo v mrazáku nechte pár minut ztuhnout. Nakonec vyplňte formičky směsí korpusu a čokolády, opět polijte vrchní část rozpuštěnou čokoládou a nechte finálně ztuhnout v mrazničce pár minut.
Hotové nanuky pak vyndejte, ozdobte čokoládou, cukrářským zdobeným, mletými ořechy, nastrouhanou kůrou nebo kokosem.
Co je to ganache a jak správně na to
Ganache (čtěte ganašé) je směs čokolády a smetany. Můžete použít sladkou smetanu ke šlehání nebo kyselejší a tužší zakysanou smetanu. Výslednou chuť čokolády určuje zejména zvolený druh čokolády. Vybírejte co nejkvalitnější, ideálně s min. 80 % kakaa a samozřejmě bez oříšků, kandovaného ovoce a podobných přídavků, mohly by v krému dělat potíže. Takové kousky přidávejte až jako případnou ozdobu na krém nebo přímo do těsta.
Poměr čokolády a smetany vám pak určuje konzistenci krému a podle toho můžete ganache použít jako polevu, krém do dortu nebo směs přímo do korpusu pro nepečené chuťovky. Skvěle se hodí jako ozdobný krém na cupcakes, protože skvěle drží tvar i bez ztužovače. Pokud použijete sladkou smetanu, nalijte horkou smetanu na rozlámané kousky čokolády. U zakysané smetany je lepší opačný postup. Nejdříve rozpusťte dohladka čokoládu ve vodní lázni a poté k ní vlijte a vmíchejte zakysanou smetanu.
Ganache je možné připravit i předem a nechat odpočívat v lednici klidně 12 hodin. Poté ji nechte při pokojové teplotě uvolnit a můžete použít podle potřeby. Takto připravená ganache má tu nejlepší konzistenci.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 10. 6. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná