reklama

Štědrovečerní magie v 21. století aneb mrkněte se do budoucnosti

Kouzlo českých Vánoc přinutí dělat zdánlivě nesmyslné věcí i ty nejracionálnější z nás. Třeba napjatě sledovat lodičky z ořechových skořápek kodrcající se v umyvadle a lít roztavené olovo do vody a hádat, co se asi tak stane v příštím roce. Zatímco magické úkony spjaté se zajištěním bohaté úrody se už téměř vytratily, tradice spojené s otázkami kolem lásky, manželství, zdraví, nemoci, štěstí i neštěstí zůstávají aktuální i v 21. století. Štědrovečerní magie je lákavá...

Mrkněte se do budoucnosti: hvězdička versus křížek 

Po štědrovečerní večeři si každý může rozkrojit jablíčko. Naleznete-li v tom svém jadérka ve hvězdy tvaru, můžete být spokojeni, neboť v příštím roce budete čiperní a zdraví, štěstí vás bude provázet na každém kroku. Pokud je ale jádřinec červivý, může vás potkat nemoc. A když jsou jadérka uspořádána do tvaru křížku, hrozí to nejhorší. Osudu můžete napomoci výběrem zdravého, velkého jablka.

Štědrovečerní magie: hvězdička versus křížek
i (Zdroj: archiv redakce)
Štědrovečerní magie: hvězdička versus křížek

Mrkněte se do budoucnosti: skořápková plavba

Poetický zvyk je pouštění lodiček z ořechových skořápek. Má celou řadu variant. Nejrozšířenější je pouštění ve dvojici, kdy si dívka a chlapec rozpůlí ořech, dají do skořápky po svíčce a pustí je na vodu. Když se skořápky přiblíží, láska vydrží, když odplují, stejný osud potká i lásku. Nebo několik (podle počtu lidí u štědrovečerního stolu) vlašských ořechů rozpulte a do vyprázdněných skořápek připevněte maličkou svíčku, nejsnáze pomocí nakapaného vosku. Každý si svou lodičku se zapálenou svíčkou vypustí do větší nádoby s vodou. Její plavba předznamenává životní dráhu toho, kdo ji vyslal. Když dlouho svítí, čeká vás život dlouhý a šťastný. Jestliže se lodička pustí na volnou vodu, vydáte se do světa, drží-li se při břehu, zůstanete příští rok doma. Pokud se lodička převrátí či plamínek zhasne, může vás potkat nemoc.

Štědrovečerní magie: skořápková plavba
i (Zdroj: archiv redakce)
Štědrovečerní magie: skořápková plavba

Mrkněte se do budoucnosti: olověná budoucnost 

Náročnější je staročeský zvyk lití olova. Nad plamenem svíčky zahřívejte na lžíci olovo na lžíci. Když se roztaví, vlijte ho najednou do nádoby se studenou  vodou. Podle roztodivných tvarů, do kterých olovo ve vodě ztuhne, přítomní usuzují, co dotyčného čeká. V roztaveném kousku olova lze také vidět budoucnost. Rovný kousek znamená poklidný život, zvlněný neklid a zmatky. Půlkruh skrývá zradu a rozchod, neuzavřený kruh značí problémy, zato dva uzavřené kroužky předurčují svatbu. Svobodné dívky se v něm snaží rozeznat tvář či monogram toho, kdo je jim určen. Výsledný tvar olova je možné „číst“ i jako odpověď na předem položenou otázku. Místo olova se dá také použít bezpečnější a dostupnější vosk.

Štědrovečerní magie: lití olova
i (Zdroj: istock.com)
Štědrovečerní magie: lití olova

Tři štědrovečerní rituály, které se vyplatí dodržet

  • O Štědrém dnu nezametejte, nemalujte, nešijte, nevylévejte vodu na dvůr, nevynášejte popel, nevstávejte prudce od stolu, nic si nepůjčujte, neobchodujte, nekýchejte - to všechno může přivolat neštěstí, ba dokonce smrt.
  • Pokrmů na stole má být devatero, protože devítka symbolizuje úplnost a je to číslo, které přivolává zázraky.
  • Pod ubrus dejte semena všech plodin, které chcete příští rok pěstovat. Pak je přidejte k ostatním, která budete sázet, a dobrou úrodu máte zaručenou. Nezapomeňte, že pod ubrus patří rybí šupina, jinak se bohatství nedočkáte.

Publikováno: 18. 12. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce