Mahónii známe spíše jako okrasný keř se zajímavě tvarovanými listy a plody, o kterých si mnozí nejsou jisti, zda by nemohly být jedovaté. Ale tady jsou na velkém omylu, neboť plody mahónie jsou jedlé, a dokonce v plné zralosti velmi chutné. Samotný keř působí dekorativně.
Recept na vynikající marmeládu z mahónie
Co budeme potřebovat:
- 1,5 kg bobulí mahónie
- 1 kg cukru
- vodu
Natrháme a odstopkujeme 1,5 kg bobulí, rozvaříme je s 1 dl vody. Směs propasírujeme přes plastové sítko a zbytek ještě jednou povaříme s cca 1 dcl vody. Znovu propasírujeme a pecky vyhodíme.
Přidáme 1 kg cukru, ještě chvilku povaříme a pomalu (za stálého míchání) přisypeme přírodní pektin nebo jiný želírující přípravek.
Horkou marmeládu naplníme do čistých skleniček, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru, skleničky necháme vychladnout a nakonec je popíšeme s uvedením roku zavařování.
Mahónie
Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) je stálezelená dřevina z čeledi dřišťálovitých a je oblíbená pro svoje zajímavé listy, které jsou dekorativní po celý rok. Je to nenáročná dřevina, která dobře snáší občas suché a chudé stanoviště. Zelené kožovité listy jsou lesklé a na zimu se zbarvují do purpurova nebo do bronzova. Listy mají ostnitý lem, o který je velmi snadné se zranit. Brzy na jaře rostlinu zdobí žluté květy, které voní. Rostou ve vzpřímených latnatých hroznech. Kvete podle druhu od prosince do května. Po odkvětu se tvoří tmavě modré, ojíněné bobule.
Můžeme ji znát také pod názvem Berberis, neboť se velmi často řadí k dřišťálům. U nás ji pěstujeme jako okrasnou dřevinu, nejčastěji ve formě solitérů. Používá se do věnců a kytic, je vhodnou výplní k základním stálezeleným keřům.
Málokdo ale ví, že její plody jsou jedlé a velmi chutné. Jejich šťáva se používá například k dobarvování červených vín nebo k okyselení a obarvení do ovocných moštů, marmelád, kompotů, tvarohových výrobků, jogurtů a likérů. Také se ze samotných plodů dají připravit kompoty nebo želé.
V bobulích jsou kromě kyselin a barviv obsaženy také cukry, vitamin C, organické kyseliny a látky podporující krvetvorbu. Ovšem s jejich konzumací je nutné počkat až do plné zralosti, jinak jsou dost kyselé.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, zahradnictví Flos, bylinkyprovsechny.cz.
Publikováno: 1. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová