reklama

Hlídat svůj krevní tlak by si měli nejen cukrovkáři. Víte, jak správně tlak měřit?

Diabetes mellitus čili cukrovka patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby. Na světě žije 387 miliónů diabetiků, v České republice se s tímto problémem v současnosti potýká 861 tisíc lidí. Bohužel i přes tento obrovský počet pacientů je pro nás tato problematika většinou stále velkou neznámou. Málokdo například ví, že cukrovka a vysoký krevní tlak jdou zpravidla ruku v ruce.

i (Zdroj: Omron)
Hlídejte si svůj krevní tlak (Zdroj: Omron)

Zásady správného měření krevního tlaku

1. Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
2. Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
3. Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
4. Tlak měřte vždy na stejné paži.
5. Evropská společnost pro hypertenzi zpočátku doporučuje měření po dobu 7 dní, dvakrát ráno a dvakrát večer. Z těchto hodnot následně vypočítat ranní, večerní a celkový průměr (to vše bez prvního dne). 
6. Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 cm nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.

V diabetické části populace je výskyt vysokého tlaku mnohem častější než v části, která není postižena cukrovkou. U diabetika 1. typu může po zjištění nemoci zůstat tlak krve v rozmezí normálních hodnot až do té doby, než s rozvojem komplikací dojde k postižení ledvin, kdy zhoršení ledvinných funkcí urychluje i zvýšení krevního tlaku.

Evropská společnost pro hypertenzi zpočátku doporučuje měření po dobu 7 dní
i (Zdroj: Omron)
Evropská společnost pro hypertenzi zpočátku doporučuje měření po dobu 7 dní

U diabetu 2. typu se často stává, že je pacientovi diagnostikována hypertenze dříve, než lékař zjistí, že trpí i cukrovkou. U tohoto typu diabetu se vysoký krevní tlak objevuje velice často a obvykle souvisí i s nadváhou, nedostatkem pohybu a věkem pacienta.  

„Většina nemocných cukrovkou trpí takzvaným diabetem 2. typu (dříve se také říkalo cukrovka vyššího věku). Toto onemocnění je spojeno nejen s nedostatečnou produkcí inzulínu ve slinivce, ale také s nedostatečnou citlivostí tkání na inzulín, tzv. inzulínovou rezistencí. A tu pravidelně provází také zvýšení krevního tlaku. Proto většina pacientů s cukrovkou má také zvýšený krevní tlak,“ upozorňuje MUDr. Petra Vysočanová, Interní kardiologická klinika FN Brno. Vysoký krevní tlak u diabetiků ztrojnásobuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční a zdvojnásobuje riziko úmrtí a cévní mozkové příhody.

Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, vybavených tzv. Intelli manžetou
i (Zdroj: Omron)
Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů, vybavených tzv. Intelli manžetou

Jak dostat krevní tlak do normy?

Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací a proto je u nemocných s cukrovkou a hypertenzí nutné krevní tlak snížit,“ uvádí MUDr. Vysočanová. Ke snížení krevního tlaku se obecně doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu, u pacientů s cukrovkou je pak ve většině případů nutné nasadit i další léčbu.

„Principy zdravého životního stylu pomáhají snížit krevní tlak i v této situaci, ale velká většina pacientů musí současně užívat léčbu. Dosažení uspokojivé kontroly krevního tlaku je nezbytným předpokladem úspěchu prevence nebo oddálení onemocnění cév a srdce, které se u diabetiků s hypertenzí vyskytuje pravidelně,“ doplňuje kardiolog Michal Vrablík.

Kontrola krevního tlaku v pohodlí domova

V současné době i nadále představuje hlavní problém skutečnost, že krevní tlak je dostatečně kontrolován asi jen u jedné třetiny diabetiků s hypertenzí. Pravidelná kontrola krevního tlaku by se měla stát součástí života všech cukrovkářů. Ideálním řešením je domácí kontrola krevního tlaku (tzv. selfmonitoring).

„Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů (ideálně vybavených tzv. Intelli manžetou), které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ dodává kardioložka.

Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací
i (Zdroj: Omron)
Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací

Dnes jsou navíc na trhu tlakoměry, které kromě spolehlivě naměřených hodnot krevního tlaku, disponují také unikátní Intelli manžetou, která odstraňuje nejčastější chyby při měření krevního tlaku. Měření se tak stává mnohem jednodušší a přesnější, protože je prakticky nemožné ji špatně umístit. Snímací plocha obepíná celý obvod paže, jakákoliv pozice je možná. Žádný problém je-li hadička 180 stupňů od tepny. Výsledky jsou vždy přesné. Tato manžeta se navíc dá použít na standardní i silnější paži.

Zdroj informací: Omron; Interní kardiologická klinika FN Brno

Publikováno: 28. 5. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce