reklama

Tento kořen spolehlivě zažene nespavost, neklid i nepohodu na duši a zvýší sexuální apetit

Kořen Ašvagandy má podobné účinky jako indický ženšen. Často se zaměňuje, ale jedná se o jinou, neskutečně skvělou rostlinu. Zažene vám chmury, dosyta se vyspíte, zklidníte hormony, zahojíte rány a romantické večery ve dvou vás budou opět bavit.

Ašvaganda, Withania somnifera, vám uleví od nespavosti i psychické nepohody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Přestože se jedná o tropickou rostlinu a miluje slunné stanoviště, velmi dobře se jí daří v našich podmínkách. Můžete si ji vysadit na zahradě, ve skleníku nebo doma v květináči. Není mrazuvzdorná, proto je potřeba na zimu zabezpečit její pohodlí a chránit kořen před mrazy. Jinak se ale celkově jedná o nenáročnou rostlinu, která nám naopak poskytne velmi silnou léčivou a uklidňující péči.

Není nad kvalitní spánek a kořen Ašvagandy vám ho daruje
Není nad kvalitní spánek a kořen Ašvagandy vám ho daruje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak využít Ašvagandu na maximum

1. Imunita a regenerace

Díky kladným účinkům na spánek, nervozitu, harmonizaci je jednoduše skvělá pro celkovou regeneraci organismu a posílení imunity. Je proto skvělým pomocníkem při léčbě fyzických i psychických neduhů a pooperačních stavů, stejně tak k hojení ran.

2. Nespavost a stres

Tito dva pánové jdou ruku v ruce a jen tak se jich nezbavíte. S výtěžkem z kořene Ašvagandy s nimi ale můžete zatočit. Díky silným uklidňujícím účinkům se nespavosti a neklidu můžete zbavit. Napomáhá dlouhému a nerušenému spánku, díky tomu budete pak odpočatí a spokojení.

3. Koncentrace a paměť

Kvalitní spánek se vám zlepší také koncentraci a paměť. Dlouhodobé a pravidelné užívání, ať už je v podobě čerstvého kořene, nebo v práškové formě, zpomaluje degeneraci a stárnutí mozkových buněk, pomáhá soustředit se při učení a lépe si učivo zapamatovat.

Kořen ašvagandy můžete přidat do smoothie nebo čerstvého džusu
Kořen ašvagandy můžete přidat do smoothie nebo čerstvého džusu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

4. Únava a vyčerpání

Na tyto dvě nepříjemnosti úplně zapomeňte, regenerace mozku, kvalitní spánek a klidné nervy způsobí, že únavu ani vyčerpání už nepocítíte. A to je v této uspěchané a náročné době k nezaplacení.

5. Léčivá perla pro těhotné

V alternativní medicíně je Ašvaganda velmi ceněnou bylinou v těhotenství. Posiluje organismus, pomáhá těhotné ženě ustát náročné procesy v těle a práci za dva, pomáhá stabilizovat plod a podporuje jeho zdravý vývoj. Celkově regeneruje, harmonizuje hormonální hladinu a podporuje hojení tkání. Nicméně v našich poměrech se v těhotenství a při kojení nedoporučuje, proto se v tomto ohledu nejdříve poraďte s vaším gynekologem a informujte svého lékaře vždy, pokud chcete užívat jakýkoliv potravinový doplněk nebo léčivo.

Pravidelné užívání kvalitního prášku z kořene Ašvagandy vám dodá vitalitu a zdraví
Pravidelné užívání kvalitního prášku z kořene Ašvagandy vám dodá vitalitu a zdraví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

6. Regenerace měkkých tkání

Výtěžek z vitánie snodárné pomáhá také při hojení ran a je možné ho využívat i povrchově formou tinktury nebo potírat postižené místo přímo kouskem čerstvého kořene. Pro užití stačí vždy velmi malý kousek kořene, podobně jako je to u aloe vera. Má silné protizánětlivé účinky, proto je vhodný jak na léčbu vnitřních, tak vnějších poranění, případně pooperačních ran a šití. Tady se opět poraďte a informujte u svého lékaře.

7. Cukrovka a cholesterol

Vitánie může také pomáhat při léčbě cukrovky. Umí stabilizovat hladinu cukru v krvi a stejně tak cholesterol. Je vhodným a ve světě prověřeným podpůrným prostředkem.

8. Sexualita a posílení potence 

Neméně ceněným účinkem je také silný vliv na ženskou i mužskou sexualitu. Aby ne, když nás umí krásně zklidnit a harmonizovat. A při kvalitním spánku máme pak radost ze života a chuť i na ty světlejší a zábavnější stránky života. Užívá se proto jako silné a účinné afrodiziakum, u mužů totiž výrazně zvyšuje potenci, a navíc může zlepšit i kvalitu spermií.

Zkuste přidat jemný prášek Ašvagandy do domácích sušenek
Zkuste přidat jemný prášek Ašvagandy do domácích sušenek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak užívat kořen Ašvagandy

  • čerstvý kořen, vždy ale jenom v malých dávkách
  • v tabletách podle doporučení výrobce nebo lékárníka
  • prášek rozpustný ve vodě či jiném nápoji
  • jako náhrada kávy v produktu připraveném z Ašvagandy, čekanky, ječmene a žita, případně jiných podobných kombinací náhražek kávy
  • čistý prášek se dá také přidávat do jídel, smoothie, jogurtu apod.
  • ve zdravé výživě můžete najít i sušenky s kořenem Ašvagandy

Veškeré produkty v sušeném stavu či tabletách je možné koupit ve specializovaných prodejnách, ve zdravé výživě nebo také v lékárnách. Nejjednodušší je samozřejmě vyhledat si produkty na internetu i s recenzemi a využít služby e-shopů a e-lékáren. Ašvaganda je celkově velmi dobře snášená a nehrozí žádné vážně nežadoucí účinky. Pokud vám nebylo doporučeno jinak, měla by se po měsíci užívání udělat pauza.

Při dlouhodobém užívání mohou nastat trávicí potíže a průjem. Pauza bez potíží by měla být týden. Pokud máte průjem, tak si udělejte delší pauzu, klidně několik týdnů. Nadměrné dávky při užívání mohou způsobit zvracení a nevolnosti. Pokud trpíte na žaludeční vředy, užívání zvažte nebo zcela vynechejte. Jako každé účinné léčivo, užívejte i vitánii s rozvahou a s mírou.

Zdroj informací: ajurveda.cz; prozdravi.cz

Podívejte se, jak jednoduše nastartovat metabolismus:

Publikováno: 20. 5. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná