Konečně zima ustupuje a můžeme si užívat teplo i sluníčko. Pojďme se podívat, jak správně připravit naši pokožku na opalování, abychom se vyhnuli nepříjemnému zarudnutí, či dokonce spálení. 7 důležitých kroků vám pomůže těmto nepříjemnostem předejít. A pak hurá i na dovolenou k moři.
1. Připravte pokožku na opalování správným stravováním
Připravit pokožku na léto a opalování můžeme i vybranými potravinami. Správné stravování by mělo být samozřejmostí po celý rok. Ročním obdobím a také vašimi osobními potřebami by se mělo měnit a přizpůsobovat. Jinou skladbu stravy bychom měli volit v zimním období, jinou v letním. Stejně tak záleží, zda procházíte nemocí, jste na dovolené, nebo stavíte dům a denně vydáváte hodně fyzické energie. V létě a při pobytu na sluníčku byste měli volit odlehčenou stravu, aby se vám na sluníčku nedělalo zbytečně nevolno. Rozhodně přidejte potraviny, které detoxikují, osvěžují, jsou lehké na trávení a zároveň vám přidají potřebné vitamíny. Pro hezké a zdravé opalování jsou nevyhnutné betakaroteny.
S létem jsou spojené i gurmánské hody v podobě sladkých a zralých plodů ovoce. Kromě posílení imunity vám také dodají potřebné složky pro ochranu vaší pokožky před nežádoucími účinky letního sluníčka. Mrkev, rajčata, meruňky nebo rakytník obsahují betakaroten, který přirozeně chrání pokožku, a navíc podpoří její přirozené zhnědnutí.
Možná vás to překvapí, ale mezi skvělé přírodní zdroje betakarotenu patří také kapusta, brokolice, špenát, hrášek, řeřicha a medvědí česnek. Z exotického ovoce si klidně pochutnejte na mangu, papáji, nektarinkách a broskvích. Sáhněte po nich ideálně ještě před dovolenou, ale přímo na dovolené by měly být povinnou výbavou.
Jednak vám tělo poděkuje za odlehčenou stravu a vitamínový doping, ale jak jsme již prozradili, obsahují navíc betakaroten, který chrání pokožku při opalování. Pokud to jinak nejde, můžete sáhnout i po betakarotenu v instantní formě buď z lékárny, nebo ideálně od specializovaného prodejce, kde máte záruku co nejvyšší kvality a nejčistší formy.
2. Doplňte další nevyhnutné vitamíny
O tom, že vitamíny existují a jsou důležité pro náš organismus, si psát nemusíme. Pokud si jejich přísun hlídáte a pravidelně doplňujete stravu o vše potřebné, nemusíte se letního opalování v zásadě obávat. Pro nás ostatní si připomeňme, že kromě betakarotenu, což je v podstatě základ pro tvorbu vitamínu A v těle, jsou skvělým pomocníkem také vitamín C pro celkovou vitalitu pokožky a ochranu proti volným radikálům, ale také vitamín E jako ochrana a podpora regenerace kůže. A samozřejmě nic nezkazíte, když přidáte další vitamíny.
Do stravy tedy přidejte oříšky, rybí produkty, zdravé tuky, vajíčka, saláty a starší dámy můžou ve větším množství i sójové boby a sójové produkty. U sóji opatrně u dětí, žen do 45 let, ale zejména u chlapců a mužů. Sója je skvělým doplňkem stravy pro ženy, protože podporuje tvorbu ženských hormonů, a přispívá tak k vyrovnání jejich hladiny v těle. Pokud je ale nepotřebujete doplnit, větší množství by nebylo vhodné. Proto by muži a chlapci sóju ve stravě měli omezovat, nebo zcela vylučit. Sójové náhražky masa jsou pak zcela nevhodné a raději se v tomto ohledu při speciální dietě poraďte s odborníkem.
3. Očistěte pokožku i mechanicky
Po zimě je dobré pokožku zbavit staré kůže, pořádně prokrvit a prohřát. Skvělým pomocníkem jsou masážní rukavice, houbičky na tělo a přírodní peelingová kosmetika. Domácí peeling si můžete udělat i sami, stačí hrubě namleté kafe nebo sůl pro šetrné vydrhnutí pokožky. Kafe nebo sůl můžete smíchat s čistou kosmetickou vazelínou, peeling se vám bude lépe nanášet. Krouživými pohyby po celém těle pak masírujte kůži a zároveň ji zbavte zbylé, odumřelé tkáně. Pokožka bude krásně svěží a také se bude lépe opalovat.
4. Chraňte pokožku kvalitními krémy
Nevyhnutnými doplňky při opalování jsou samozřejmě ochranné opalovací přípravky. Ať už zvolíte krém, mléko, olej nebo sprej, hlídejte si složení a ochranný faktor. Pro začátek sezóny sáhněte raději po přípravku s vyšší ochranou a postupně můžete ochranný faktor snižovat. Ohled berte i na to, zda máte světlou pokožku, nebo přirozeně tmavší a odolnější. S jemnou kůži, která se špatně opaluje, po celé léto pracujte opatrně - obzvlášť u dětí. Raději se opalujte méně, než byste následně museli léčit nepříjemně spálenou pokožku.
5. Nezapomeňte na péči po opalování
Mazáním opalovacím krémem péče o pokožku nekončí. Po opalování a také koupání v bazénu či přírodním jezírku se vždy osprchujte. Nepoužívejte v tuto chvíli mycí houby, ale raději ani mycí prostředky. Pokožku jen lehce omyjte vodou, jemně osušte měkkým ručníkem, poté namažte hydratačním a uklidňujícím kosmetickým přípravkem. Opět vybírejte podle typu vaší pokožky.
6. Opalujte se raději pomaleji
Pokožku raději opalujte pomalu a po částech. Hlídejte si čas i intenzitu sluníčka. Mezi 11:00 a 15:00 je v našich podmínkách a také ve slunečných dovolenkových místech sluníčko v létě nejintenzivnější - v této době se slunění pokožky nedoporučuje.
Pokud musíte být v této době na sluníčku, chraňte si pokožku lehkým oděvem, hlavu kloboukem a oči slunečními brýlemi. Volnou kůži namažte přípravkem se silným ochranným faktorem, tj. s označením SPF 30 a více. U dětí a lidí s citlivou pokožkou se nebraňte ochrannému faktoru SPF 50. S malými dětmi v této době na sluníčko raději nevycházejte vůbec, a to zejména u moře.
7. Doplňujte tekutiny bez kompromisu
Vaše tělo i pokožka potřebují pravidelnou hydrataci. V létě to platí obzvlášť, proto nezapomínejte i na péči a hydrataci zevnitř. Pravidelně pijte čistou vodu, neochucenou minerální vodu, ovocné šťávy nebo slabší čaje. V letním období platí dvojnásob, že pokud konzumujete kávu či alkohol, zapijte to vždy 1 až 2x tolik čistou vodou. Alkohol přímo na sluníčku nekonzumujte raději vůbec.
Víte, jaký jste fototyp?
Zmínili jsme, že je důležité brát v úvahu i to, jaký máte typ pokožky, zda je přirozeně světlý, nebo naopak tmavý. Rozhodujícím faktorem je, zda je váš typ náchylný k rychlému spálení, nebo se opaluje bez větších potíží.
Fototyp I je označení pro lidi s velmi citlivou pokožkou. Vyznačují se bledou pletí, často posetou hnědými nebo zrzavými pihami, které na sluníčku ještě více vyskáčou. Vlasy mají tito lidé také většinou světlé nebo zrzavé. Doporučená doba pro opalování je v tomto případě maximálně 20 minut s vysokou ochranou, lepší je ale udržet pobyt slunění do 10 minut. Velkým pomocníkem jsou kvalitní přípravky s ochranným faktorem SPF 50 a více.
Fototyp II je označení pro lidi s pokožkou méně náchylnou a odolnější vůči spálení. Na sluníčko reaguje jejich pokožka citlivě, rychle zrudne a snadno se spálí. Je ale schopná se při správném zacházení opálit, tedy postupně hnědnout a tmavnout. Tyto osoby mají nejčastěji světlé nebo hnědé vlasy. Doporučená doba intenzivního opalování je v závislosti na stavu pleti a pohybuje se v rozmezí 20 až 30 minut, a to opět s kvalitní a vyšší ochrannou. V našich podmínkách by měl stačit faktor SPF 20-25, k moři si raději přibalte v tomto případě faktor SPF 30-40.
Fototyp III je nejběžnějším fofotypem a tito lidé mají mnohem menší omezení ohledně opalování. Při opalování tento typ pokožky snadno díky působení sluníčka zhnědne a jen občas zrudne. Zároveň se snadno regeneruje a rychleji se vypořádá s případným silnějším opalováním. Doporučená doba opalování je 20-30 minut, v našich podmínkách stačí ochranný faktor SPF 10-15. Na dovolenou si přibalte raději faktor SPF 20.
Fototyp IV jsou osoby na sluníčku nejspokojenější. Jejich pokožka nikdy nezrudne, naopak snadno a velmi rychle zhnědne. Opalování je možné i déle jak 30 minut, ale jenom pokud je to příjemné. Opalování totiž není povinnost, proto není potřeba se do toho nutit. Ne každého baví se válet na sluníčku. Nicméně, pokud jste fototyp IV, můžete si pobyt na sluníčku dopřát dosyta. V našich podmínkách si vystačíte s ochranou SPF 5, k moři si rozhodně přibalte raději SPF 20. Sice vaše pokožka zvládá sluníčko nejlépe, ale u moře přeci jen sálá mnohem intenzivněji a celkové podnebí i prostředí je tam jiné.
Zdroj informací: 4.health.cz; lekarnaave.cz
Co ještě nevíte o opalování?
Publikováno: 11. 5. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná