reklama

Vyrobte si jarního skřítka pro radost i pro štěstí bez šití

Výroba jarního skřítka pro radost i pro štěstí se obejde bez jehly a nitě. Nevěříte? Přesvědčte se o tom sami. Vytvořte si spolu s námi svého vlastního skřítka a uvidíte. Máme pro vás přehledný fotonávod.

Výroba jarního skřítka, která se obejde bez jehly a nití (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Výroba jarního skřítka se neobejde bez:

 • polystyrenového jehlanu
 • tavné pistole s lepidlem
 • 2 barevných plstěných plátů
 • jedné barevné ponožky
 • 1 velkého dřevěného korálku a 2 středně velkých dřevěných korálků
 • macramé rozčesávací příze nebo jiné kroucené příze, která jde rozčesat
 • kartáče na rozčesávání psí srsti
 • nůžek
 • tužky
 • pravítka
 • lepicí pásky
 • drobných jarních dekorací, tedy malých kytiček, kamínků, korálků a podobně
K výrobě jarního skřítka potřebujete lichou ponožku, zbytek vlny, tavnou pistoli s lepidlem a hlavně polystyrenový jehlan
K výrobě jarního skřítka potřebujete lichou ponožku, zbytek vlny, tavnou pistoli s lepidlem a hlavně polystyrenový jehlan (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby:

Okraje plstěného plátu přilepte tavnou pistolí k sobě a spodní okraje plsti přilepte ke spodní straně jehlanu
Okraje plstěného plátu přilepte tavnou pistolí k sobě a spodní okraje plsti přilepte ke spodní straně jehlanu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jarního skřítka vyrobíte tak, že na polystyrenový jehlan nejprve na šikmo navinete plstěný plát, a to tak, aby dole alespoň trochu přesahoval a na jehlanu se jeho okraje scházely. Tyto okraje přilepte k sobě tavnou pistolí k jehlanu. Asi 1 cm od spodního okraje jehlanu zarovnejte přečnívající plsť do rovného kruhu. Následně okraje plsti po obvodu nastřihněte směrem k spodní straně jehlanu a tavnou pistolí je ke dnu přilepte.

Na spodní stranu jehlanu pak nalepte kolečko
Na spodní stranu jehlanu pak nalepte kolečko (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Obkreslete spodní část jehlanu na další plstěný plát stejné barvy, jaký jste již nalepili na jehlan a vystřihněte ho. Tavnou pistolí nalepte kolečko na spodní část jehlanu.

Ze zbytku vlny vytvořte vousy a vše důkladně rozčešte
Ze zbytku vlny vytvořte vousy a vše důkladně rozčešte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Ustřihněte si jedno dlouhé vlněné vlákno. Přilepte si ho lepicí páskou před sebe vodorovně na stůl. Nastříhejte si hromádku asi 20 cm dlouhých vláken, které si přehněte napůl a pomocí jednoduché smyčky je navažte na přilepený provázek. S množstvím rozhodně nešetřete. Máte navázáno? Tak nyní přichází asi ta nejnáročnější část, je totiž na řadě vše důkladně rozčesat. Použijte k tomu kartáč na psí srst. Buďte důkladní, jen tak vzniknou pěkné vousy.

Vousy nalepte na plstěný plát
Vousy nalepte na plstěný plát (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud jste s rozčesanými vousy spokojeni, přehněte je napůl. Konce provázků u uzlíků svažte a vousy vytvarujte do kýženého tvaru. Zastřihněte je nůžkami. Vousy pak nalepte na plstěný základ, který zase nalepte na jehlan.

Mezi vousy nalepte nos
Mezi vousy nalepte nos (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vousy máte hotové. Na jehlanu je vytvarujte a do horního středu vousů přilepte velký korálek, který má alespoň průměr 3,5 cm.

Ze zbytků plsti vyrobte ruce
Ze zbytků plsti vyrobte ruce (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nyní vyrobte skřítkovi ruce. Ze zbytků plsti vystřihněte dva stejně velké obdélníky. Tím, že slepíte jejich delší okraje k sobě, vytvoříte rukávy. Do spodního konce okraje rukávu vlepte dřevěný korálek. Hotové ručičky pak nalepte na tělíčko z jehlanu.

Na hlavu skřítkovi naražte čepici, kterou uděláte z vyřazené liché ponožky
Na hlavu skřítkovi naražte čepici, kterou uděláte z vyřazené liché ponožky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud máte příliš velkou špičku, seřízněte ji. Bude se vám díky tomu lépe tvarovat čepice, kterou vyrobíte snadno z liché ponožky. Tu natáhněte až ke korálku. Vzadu by pak měla být ještě o něco níž. Překryjte s ní i horní okraje nalepených rukou. Čepici vpředu nařaste a vytvarujte do požadovaného tvaru. Vše zafixujte tavnou pistolí. Čepici přilepte až k hornímu okraji nosu. Přečnívající konec čepice vytvarujte do špičky (konec špičky ohněte a přilepte pistolí k sobě), a tu pak přilepte k boku čepice.

Nakonec jarního skřítka podle vlastního vkusu a toho, co máte k dispozici, ozdobte. My jsme použili umělé květiny a kamínky.

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; Youtube

Vyrobte si skřítka ze staré plechovky:

Publikováno: 8. 5. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová