reklama

Co dělat, když váš domácí mazlíček onemocní? Dozvíte se v listárně s Michaelou Riedlovou

Co trápí naše mazlíčky především psy a kočky? Jak jim pomoci a co dělat, pokud mají různé neobvyklé příznaky nemoci, musejí podstoupit chirurgický zákrok, nezvykle se chovají a jak předcházet onemocnění? Na některé z těchto otázek odpovíme v dnešním článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Veterinřka radí, co dělat, když pejsek onemocní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mému psu plemene West highland white teriér začala žloutnout srst. Bývala krásně bílá. Jak ji vrátit zase bělost?

Barevná změna srsti u psů s bílou srstí do žluta nebo černé srsti do hněda nebo rezava bývá velmi často spojena s obsahem přírodních karotenů v krvi. Z betakarotenu se v krvi vytváří provitamin a právě přítomnost těchto dvou látek způsobuje změnu barvy srsti u zvířat. Kvalitní složení krmiva (především granulí) s přiměřeným množství těchto látek, aby nezpůsobovaly zabarvení srsti, je prvním krokem k tomu, aby se předešlo tomuto problému.

Pokud krmíme psa krmivem, které mu zbarvení způsobilo, už mu jej více nedáváme a změníme na takové, které má nižší obsah vitamínu a nebude obsahovat ani kukuřici. Změna barvy srsti nebude rychlá, může trvat týdny či měsíce. Proto by měl majitel zachovat trpělivost, která se mu odmění opět krásnou barvou srsti u jeho mazlíčka.

Udržet čistě bílou srst je jednoduché
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Udržet čistě bílou srst je jednoduché

Po mém odjezdu na pár dní za vnoučaty zůstala kočka s mým manželem, který ji měl hlídat. Nemají se spolu moc rádi. Hned po mém odjezdu mu označkovala postel v ložnici močí, i když do ložnice vůbec nechodí. Proč to udělala a jak tomu příště předejít?

Kočky umějí svou nelibost dát velmi jasně najevo. Popsané jednání je velmi často pomsta za to, že kočka je vystavena náhlé změně, na kterou není zvyklá. Označovat nemusejí kočky jen postel v ložnici, ale třeba i boty nebo oblíbené křeslo osoby, na kterou se hněvají. Jak takovému chování předejít? Ideální je vzít kočku s sebou, pokud to nelze, je dobré vyzkoušet syntetické feromony. Feromony u kočky všeobecně navozují klid a dobrou náladu.

Doporučuje se týden před odjezdem dát do zásuvky difuzér, který bude feromon uvolňovat nebo použít feromonový obojek. Vhodné jsou i květové esence, např. Bachovy kapky, které se kapou do vody na zmírnění stresu, můžou se podávat i speciální granule s látkami snižujícími stres. Zabránění přístupu do ložnice a úklid obuvi je před odjezdem samozřejmostí.

Co dělat, když kočka močí tam, kde nemá?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Co dělat, když kočka močí tam, kde nemá?

U plemene jorkširský teriér, kterému je 8 let, jsem nalezla bouli u řitního otvoru. Netrpí zatím žádnými potížemi. O co by se mohlo jednat?

Podle fotografie by se mohlo jednat o tříselnou kýlu, ale spíše o perineální kýlu. Jedná se o charakteristický otok přiléhající k řitní oblasti na jedné nebo obou stranách konečníku. Kýlu tvoří obsah břišního a pánevního kanálu, jako je rozšířený obsah prostaty, močového měchýře, konečníku, tuku a tenkého střeva. Příčina vzniku není moc známa.

Toto onemocnění postihuje především starší nekastrované psy a ojediněle se vyskytuje u koček a kastrovaných kocourů. Perineální kýla je často provázena onemocnění močových cest, prostaty nebo průjmem či zácpou.  

K příznakům, jakým je otok, se může přidat zácpa, namáhavé vyprazdňování stolice, močová inkontinence, ztížené močení, neschopnost močit, bolestivost břicha, deprese, letargie, změněné držení ocasu nebo nechutenství.

Pokud zvíře trpí výše zmíněnými příznaky, je vhodné co nejdříve vyhledat veterináře, který provede sérii vyšetření. V krajním případě může díky nemožnosti močení dojít k převrácení močového měchýře do pánevního kanálu, a tím dochází k omezení prokrvení močového měchýře i díky obstrukci močové trubice. V mnoha případech dojde i k výhřezu konečníku.

S boulí u psa neváhejte a ihned navštivte lékaře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S boulí u psa neváhejte a ihned navštivte lékaře

Významnou bolest může způsobit uskřípnutí smyčky tenkého střeva v kýle, a omezit tak krevní zásobování v dané oblasti. Tento stav vyžaduje akutní zdravotní péči, neboť je pro zvíře život ohrožující. Velmi často je kromě nutných vyšetření proveden i chirurgický zákrok. Samotný konzervativní přístup není v těchto případech příliš vhodný a využívá se především jako příprava pacienta před chirurgickým zákrokem.

Při samotné operaci se provede oprava pánevní membrány, někdy i přišití tlustého střeva a močového měchýře k břišní stěně k zabránění recidivy perineální kýly. Rekonvalescence po takové zákroku spočívá v přikládání studených obkladů na operovanou oblast po dobu 2-3 dnů po zákroku.

Pravidelné užívání širokospektrálních antibiotik, léků proti bolesti, změkčovadel stolice, dieta s vysokým podílem vlákniny a klidový režim minimálně po dobu dvou týdnů jsou zárukou rychlého zotavení po zákroku. U 10 -15 % zvířat dochází k recidivě kýly během jednoho roku, proto se doporučuje u zákroku provést zároveň i kastraci.

Další dotazy na problémy s vašimi mazlíčky můžete psát do Listárny Receptáře prima nápadů, kde vám na ně odpoví naši odborníci.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, co dělat, když kočka onemocní leukémií:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 5. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Na co si dát pozor při pořizování a chovu psa

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Na co si dát pozor při pořizování a chovu psa