reklama

Oblékněte voňavého krále jara do vosku nebo mechu

Hyacint je oblíbenou jarní květinou. Lze ji pěstovat nejen jako trvalku na zahradě, ale také třeba na okenním parapetu.

Hyacint kvete v mnoha barvách a svědčí mu to nejen v květináči se zeminou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jistou nevýhodou hyacintu pěstovaného doma je, že dlouho nevydrží a brzy odkvete. Existují ale způsoby, jak jeho životnost prodloužit. Zároveň získáte zajímavou květinovou dekoraci. Ve všech případech se váš hyacint obejde bez květináče a zeminy. A bude mu to jenom ku prospěchu.

Ve vodě i ve vosku

Jedním z těchto způsobů je hyacint pěstovaný vlastně jako hydroponie. Cibule hyacintu, který si přinesete domů, zbavte vrchní slupky tak, aby měla bílou barvu. Stejným způsobem očistěte i kořeny. Rostlinku vložte do připravené nádobky s vodou, ale pozor, namočené mají být jenom kořínky, protože mokrá cibule by začala zahnívat.

Dbejte na to, aby byly ponořeny pouze kořínky
Dbejte na to, aby byly ponořeny pouze kořínky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Trochu sofistikovanější variantou je hyacint ve vosku. Nejdříve si rozehřejte buď jakoukoliv svíčku nebo granulovaný vosk. Můžete nakonec přidat i nějakou barevnou voňavou „čajovku“. Pak vezměte hyacint, který stál asi 12 hodin ve vodě, a začněte jeho cibuli obalovat v rozpuštěném vosku. Vrstvu vosku nechte vždy trochu zaschnout a pak naneste další. „Obalování“ ukončete ve chvíli, kdy bude mít hyacintová cibulka tvar hezké voskové kouličky. Budete překvapeni, že takto „zakonzervovaná“ květina vydrží čerstvá až 6 týdnů.

Hodí se mech i vlna

Jak známo, mech velmi dobře udržuje vlhkost, takže ho můžete využít také jako obalu na cibuli hyacint. Tu pokryjte mechem natolik, aby nebyla vidět, a mech ještě lehce upevněte tenkým drátkem. Podobným způsobem lze hyacinty zabalit také do přírodní vlny nebo příze. Velmi pěkně vypadají hyacinty v jarních věncích, kterými zdobíme stůl nebo dveře.

Cibuli hyacintu lze také obalit mechem, který dobře udržuje vlhkost
Cibuli hyacintu lze také obalit mechem, který dobře udržuje vlhkost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hyacint upevněte na větvičkový korpus
Hyacint upevněte na větvičkový korpus (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud máte pocit, že hyacintu v jeho netradičních kabátcích začíná scházet vláha, trochu jej oroste. A nezapomeňte na to, že tato krásná květina je proslulá silnou omamnou vůní. Takže ji nedávejte jako dekoraci do ložnic nebo dětských pokojů, zkrátka všude tam, kde spíte nebo dlouho pobýváte.

Zdroj informací: Tajemství domova

Vyrobte si svěží květinovou dekoraci:

Publikováno: 6. 5. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová