reklama

Jak vybírat správnou obuv od plenek až po dospělost

U našich dětí kromě spousty zapeklitých otázek řešíme prakticky celoživotní dilema ohledně správné obuvi. Při narození má naprostá většina miminek zdravé nohy. Pak je ale sevřou těsné ponožky a boty a začnou problémy. Podle některých studií vstupuje do první třídy až 95 % dětí s deformitami nohou, tzv. plochá noha je nejběžnější z nich.

i (Zdroj: Wildling Shoes)
Správná obuv vám nebude ničit nohy (Zdroj: Wildling Shoes)

Vážnější potíže, jako migrény, bolesti zad nebo otoky nohou, se však mohou projevit až v dospělosti.

Prevence deformit chodidel u dětí

Dětská klenba se tvoří do tří let věku, do té doby je naprosto zásadní stimulace chodidla variabilními podněty. V létě je nejlepší nechat dítko chodit bosé, jak to jen jde, po trávě, v písku, po kamenech. V zimě může doma zkoušet koberec, parkety, dlažbu a další povrchy.

„Přirozenou funkcí nohy je přijímání informací z našeho okolí, proto by měla být chůze na boso samozřejmostí od nejútlejšího věku. Pokud chodidla stále uzavíráme do těsných bot, což se děje už i u malých nechodících miminek, jejich zdravému vývoji bráníme. Aby se noha dobře vyvíjela, je zásadní co největší volnost prstů a stimulace chodidla různými dráždivými povrchy. To tvrdé a nepoddajné boty neumožňují,“ řekla Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Dětská klenba se tvoří do tří let věku, do té doby je naprosto zásadní stimulace chodidla variabilními podněty
i (Zdroj: Wildling Shoes)
Dětská klenba se tvoří do tří let věku, do té doby je naprosto zásadní stimulace chodidla variabilními podněty

„Bosé" boty ano či ne?

Do hledáčku českých rodičů se proto čím dál častěji dostává minimalistická obuv. Dětské barefoot boty jsou lehké, ohebné ve všech směrech, s tenkou podešví, proto velmi dobře splňují podmínky pro respektování aktivity svalů chodidla a odvíjení chodidla od podložky. Současní výrobci už nabízejí „bosé boty“ pro všechna roční období a do každého počasí.

„V naší nabídce máme obuv z rozličných materiálů – organická bavlna, konopí, Tencel, vlna, len, washi papír – v kombinaci s mimořádně pružnou podrážkou z korku a recyklované gumy. Velkou výhodou minimalistických bot je, že nekloužou na jakémkoliv povrchu. Vyrábíme klasické membránové boty na jaro až podzim, vhodné vyloženě do nečasu. Všechny naše zimní boty mají membránu a specialitou jsou boty z vlny, které mají v sobě přírodní lanolin a jsou odolné vůči špatnému počasí,“ potvrdila Barbora Nikolaus z Wildling Shoes.

Dětské barefoot boty jsou lehké, ohebné ve všech směrech
i (Zdroj: Wildling Shoes)
Dětské barefoot boty jsou lehké, ohebné ve všech směrech

Zásady při výběru nejen dětské obuvi

Ohebnost

Boty by měly být pevné a zároveň pružné - pokud vezmete botu do obou rukou za špičku a za patu, měla by se dát snadno ohnout v místě záprstních kloubů (tam, kde sami nohu ohýbáte). Zároveň by měla být bota snadno ohebná v podélné ose, jako byste ji chtěli zkroutit do spirály. „Chůze naboso podporuje zdravý vývoj nohy a rovnováhy. Děti, které se již naučily samy běhat, po nasazení tuhých bot jako by ztrácely lehkost, se kterou se bosky pohybovaly, klopýtají nebo chodí velmi nepřirozeně,“ přiblížila Barbora Nikolaus.

Prodyšný materiál

Materiály upřednostňujte prodyšné – textil nebo kůže, tak se vyhnete dermatologickým potížím. „Hodně prodyšné boty na léto jsou naše Merino ponožkové boty. Podobně prodyšné jsou papírové Tanuki z Washi materiálu, které mají tu výhodu, že hodně rychle schnou, takže se dají používat i k vodě, oba modely jsou ultralehké a na léto do přírody ideální. Mezi další zajímavé materiály patří evropský len, který v létě příjemně chladí. Novinkou jsou voděodolné jarní boty, které již nemusí mít membránu. Ta jinak ubírá botám na prodyšnosti. Boty jsou tkané tak hustě, že odolají nepříjemným vlivům počasí,“ uvedla Barbora Nikolaus.

U holínek je důležité, zda jsou po celém svém vnitřním povrchu potaženy bavlněnou látkou. V opačném případě by se totiž PVC z holínek mohlo přes pot dostat do těla dítěte. Kvalitnější výrobky mají i vnitřní vyjímatelnou bavlněnou vložku jako vnitřní stélku, kterou lze snadno vyndat a vysušit.

Široká špička

Bota by měla mít širokou špičku kvůli dostatečnému prostoru pro prsty a záprstní kosti. Pokud koupíte botičky se zužující se špičkou, bude palec tlačen k ostatním prstům. „Tím bude ovlivněn růst kostí prstů a záprstních kostí v ose. Hmotnost boty by měla být co nejnižší a uvnitř by měla být podpora klenby nohy (malý polštářek na straně palce přibližně uprostřed vnitřní stélky boty),“ doporučila fyzioterapeutka Iva Bílková.

Výběr správné velikosti boty je komplikovanější, než se na první pohled může zdát
i (Zdroj: Wildling Shoes)
Výběr správné velikosti boty je komplikovanější, než se na první pohled může zdát

Jak vybrat správnou velikost dětské boty?

Výběr správné velikosti boty je komplikovanější, než se na první pohled může zdát.  I větší děti si obvykle samy nevšimnou, že jim je obuv příliš malá, a ani nedokážou říci, zda je někde netáhne či netlačí. Kromě toho se velikosti různých výrobců obuvi extrémně liší a málokdy se rodiče dozví informace o skutečném střihu a délce obuvi. Velmi často používaný tlak palce na špičku boty také není spolehlivým ukazatelem, zda je v botě dostatek prostoru. Děti reflexivně přitahují prsty dozadu nebo je ohýbají, takže chodidlo vypadá kratší, než ve skutečnosti je.

„Nejlepší metodou je obkreslit dítěti nohu na kus papíru a změřit její délku od nejdelšího prstu ke středu paty. Je přitom důležité, aby mezi špičkou nejdelšího prstu a špičkou boty byl dostatečný prostor pro růst – průměrná dětská noha roste jeden milimetr za měsíc – a nadměrek, aby se prsty při pohybu a chůzi mohly pohybovat dopředu. Pro dětskou obuv se doporučuje 12 mm velký nadměrek,“ popsala Barbora Nikolaus.

Boty by měly být pevné a zároveň pružné
i (Zdroj: Wildling Shoes)
Boty by měly být pevné a zároveň pružné

Problémy s chodidly v dospělosti

Alespoň jednu z mnoha deformací chodidel má podle odhadů minimálně polovina dospělých lidí. Mezi nejrozšířenější patří vbočený palec nebo propadlá klenba. Příčiny mohly vzniknout už v dětství, právě špatnou obuví. V dospělosti jsou rizikovými faktory chronické přetěžování nohou, dědičnost, sklon k uvolněnosti vazů, obezita nebo neustálé uzavírání nohou do těsných bot.

„Tzv. „plochá noha“ může působit fyzické obtíže v celém pohybovém aparátu, bývá skrytou příčinnou křečí v lýtkách, bolesti kolen, kyčlí, hlavy i krční páteře. Při vyšším stupni plochonoží (druhého a třetího stupně) je důležité používat kvalitní vložky do bot, ovšem vyléčit se dá pouze vhodným cvičením. Klenby nohy jsou držené svaly a vazy, které vložka v botě nijak neposiluje, je jen doplňkem, berličkou. To nejpřirozenější a nejjednodušší, co pro své nohy může člověk preventivně udělat, je opět: častá chůze naboso po různorodém terénu,“ uzavřela fyzioterapeutka.

Zdroj informací: FYZIOklinika; Wildling Shoes

Podívejte se, jak vyzrát na nohy, které rozhodně nevoní:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 5. 2022, Autor: Karel Radecký, Profil autora: Karel Radecký