reklama

Vyrobte si krásnou bonsaj, která nevyžaduje péči

Napadlo vás už vyrobit si bonsaj z mechu? Nebo třeba takový mechový obraz? Máme pro vás návod, kde vůbec mech vzít a jak si takovou neobvyklou dekoraci vyrobit.

Mechová bonsaj bude u vás doma originální dekorací (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kde vzít mech na mechovou bonsaj?

Mech na mechovou bonsaj možná bude složitější sehnat. V lese je jeho sbírání totiž zakázané. Možná ale máte to štěstí, že vám roste na střeše nebo v trávníku na zahradě. Pak se ho nemusíte zbytečně zbavovat chemií, ale můžete si ho oloupat a zpracovat na výrobu dekorací.

Jak mech zpracovat

Důležité je mech zpracovat tak, aby byl výsledek opravdu hezký zelený bochánek, ze kterého se bude krásně tvořit. Jakmile ho sesbíráte, pusťte se do jeho úprav. To, co na mech nepatří, odstraníte jednoduše štětcem. Stačí vzít mech do ruky a hezky ho štětcem svrchu oprašovat. Pokud něco odpadne, nevadí.

Pak je potřeba zespodu zastřihnout všechny mechové kořeny. I tady se vám může stát, že části mechu odpadnou. Nakonec musíte nechat mech proschnout. Ideální jsou na to plata od vajec. Do otvorů bochánky vyskládejte a nechte je odpočívat na radiátoru nebo u kotle. Po vyschnutí je ještě přestříkejte lakem, aby se mech pěkně oživil.

Mech je potřeba upravit a ostříhat kořeny
Mech je potřeba upravit a ostříhat kořeny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mech sušte ideálně rozložený v platu od vajec
Mech sušte ideálně rozložený v platu od vajec (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vyrobit mechovou bonsaj i vlastní nádobu na ni

Využít můžete na mechovou bonsaj jakýkoli obal na květináč, který se vám bude líbit nebo máte doma. Můžete si ale také vyrobit svůj vlastní originální. Budete k tomu potřebovat plechovku od konzervovaného ovoce nebo třeba tubu od chipsů.

Na výrobu si připravte:

  • zmíněnou plechovku na obal
  • barvu ve spreji v oblíbeném odstínu
  • písek
  • kameny či suchý beton na zatížení
  • větev či větve
  • usušený mech
  • tavnou pistoli
  • bezbarvý lak
Nastříkanou plechovku obalte v písku
Nastříkanou plechovku obalte v písku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si nachystejte obal na bonsaj. Plechovku nebo tubu přestříkejte barvou, kterou jste si vybrali, a ještě za mokra posypte pískem. V písku můžete obal také oválet, aby se pořádně zachytil a přitlačil po celém povrchu. Pak naneste další vrstvu barvy ve spreji. Nádoba tak získá hezky strukturovaný povrch.

Beton s usazenou větvičkou zalijte vodou
Beton s usazenou větvičkou zalijte vodou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do nádoby pak vyberte vhodně velkou větvičku, která bude tvořit kmínek, a natvarujte si ji podle potřeby. Použít se dá cokoli. Hezky bude díky tvaru vypadat například kroucená vrba. Větev můžete usadit do plechovky několika způsoby. Můžete ji zasypat hrubým kamenivem nebo pískem. Další možností je suchý beton. Tím vyplňte nádobu a zalijte ji vodou. Počkejte, než ztvrdne, a máte hotovo. U tohoto způsobu máte jistotu, že se nic nevysype, když se bonsaj omylem převrhne.

Mechové trsy lepte na kmínek
Mechové trsy lepte na kmínek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak už můžete pomocí tavné pistole začít nalepovat usušený mech. Můžete sáhnout po lepidlu zelené barvy, aby případně nikde nerušilo. Bochánky mechu nalepte na větvičky. Lze je také naříznout a na větev navléknout, aby ji pěkně obepínaly.

Na závěr celou mechovou bonsaj přestříkejte bezbarvým lakem ve spreji. Usnadní vám to údržbu. A pokud se bonsaj zapráší, řešení je jednoduché. Stačí mech postříkat vodou z rozprašovače a prach zmizí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Vyrobte si z mechu originální číslo popisné:

Publikováno: 1. 5. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová